Ezeket látta már?

Egészségesebb élet - kevesebb fejlődési rendellenesség?

Sok fejlődési rendellenesség megelőzhető lenne, ha egészségesebben élnénk! Kevés ijesztőbb dolog van annál, minthogy gyermekünk fejlődési rendellenességgel születik. Harminchárom Amerikában megszületett gyerekből egynek van fejlődési rendellenessége. Sokat tehetnének azért, hogy ezek valószínűségét csökkentsük állítja Michael Katz, híres gyerekgyógyász professzor. Mindenképpen egészséges életmódot kell folytatnunk.

A leggyakoribb a szívfejlődési rendellenesség, harmadát-negyedét teszik ki a fejlődési rendellenességeknek. Egy csecsemőt érint minden 100 és 200 közötti szülésből. A szív fejlődése bonyolult és összetett folyamat, rengeteg helyen sérülhet. A szív egy nagyon összetett szerv, rengeteg tényező hat fejlődésére. A leggyakoribb a pitvari illetve a kamrai sövény rendellenessége, ilyenkor a szíven rendellenes helyen van "lyuk".

Egészségesebb élet - kevesebb fejlődési rendellenesség?

"A szívnek négy ürege van. Kettő a tetején, ezeket nevezzük pitvaroknak, kettő az alján, ezek a kamrák. A pitvarok illetve a kamrákat egy izmos fal választja el, ez a szívsövény vagy szeptum" - magyarázza Dr. Adolfo Correa az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának (CDC) veleszületett és fejlődési rendellenességekkel foglalkozó centrumának vezetője. Veleszületett szívhibák esetén a fal nem záródik. Az ezen átjutó vér kikerüli a tüdőt, nem lesz oxigéndús, nem szállít elég oxigént. Ha a hiány nagy, a szervfejlődést is gátolja.

Másik gyakori fejlődési rendellenesség, mely az idegrendszert érinti a spina bifida (nyitott gerinc) és az anenkefália (csak az agytörzs fejlődik ki, az agy nem, ezek a csecsemők csak vegetatív funkciókra képesek), ebből nagyjából egyre kell számítani ezer szülésből. A nyúlajak és farkastorok szintén gyakori, egy újszülöttet érint 700-1000 szülésből.

A környezeti tényezők fontos szerepet játszanak ezen fejlődési rendellenességek kialakulásában. A kövérség és a cukorbetegség a szívfejlődési rendellenességek jelentős kockázati tényezője, törekedjünk ezeket egészséges határok között tartani. Napi 400 mikrogramm folsav csökkenti a velőcsőzáródási rendellenességek kockázatát.

A fejlődési rendellenességek egy része a terhesség első heteiben alakulnak ki, még azelőtt, hogy késne a menstruáció, és sejtenénk, hogy terhesek vagyunk. Amint ez kiderül, konzultáljunk nőgyógyászunkkal, kerüljük a szükségtelen gyógyszereket, hogy biztosak legyünk abban, nem okoznak kárt magzatunknak. Ha új gyógyszert kapunk, legyünk tisztában annak terhességünkre való hatásaival is, hogy ha szükséges, időben felfüggeszthessük szedését. A fertőző betegségeket is kerülni kell. A terhesség alatti utazás során fontos, hogy be legyünk oltva a gyakori betegségek ellen, vagy megtegyük a lehetséges lépéseket azok elkerülésére. Különösen fontos pl. a H1N1 fertőzés kerülése, mert magzati elhalást okozhat.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához