Ezeket látta már?

Álmatlanul forgolódik? Ezek a gyógyszerek is okozhatnak alvásproblémákat

altató, melatonin, hormon, alvás, gyógyszer

A rossz alvást okozhatja valamilyen betegség, stressz, de egyes gyógyszerek is.

Sokféle alvászavar létezik: van, amely egy másik, akut vagy krónikus betegséggel, például alvási apnoéval, nyugtalan láb szindrómával vagy éppen szénanáthával van kapcsolatban, de előfordulhat, hogy komolyabb pszichés problémák (pl. depresszió) állnak a háttérben.

Az alvászavar kezelése

Természetesen azt is jól ismerjük, amikor az izgatottság, a stressz, a feszültség vagy a frusztráció okozza az álmatlan éjszakákat. Emellett pedig az is nagy hatással van az éjszakai pihenésünkre, hogy milyen ételeket, italokat fogyasztunk.

Azonban arról se feledkezzünk el, hogy gyógyszerek mellékhatásaként (közvetlenül vagy közvetetten) is jelentkezhetnek alvászavarok.Ha tehát úgy érezzük, hogy egyre nehezebben alszunk el, hosszú ideig álmatlanul forgolódunk, és nem tudjuk kipihenni magunkat, érdemes megvizsgálni, milyen gyógyszereket szedünk.

Milyen gyógyszerhatóanyag okozhat alvászavart?

Álmatlanságot és alvászavarokat okozhatnak a szívbetegségek kezelésére alkalmazott gyógyszerek, a vérnyomáscsökkentők és a koleszterinszint kezelésére alkalmazott szerek is (béta-blokkolók).

Bizonyos asztma elleni szerekben élénkítő hatóanyagok is lehetnek. A fogyasztószerek közül az amfetaminszerű hatással rendelkező, illegálisan hozzáférhető hatóanyag, a fentermin szedése is vezethet álmatlansághoz.

A figyelemhiányos/hiperaktivitás zavar kezelésére alkalmazott szerek (pl. atomoxetin) szintén okolhatók az alvászavarokért. Az antidepresszánsokat szedők közel egyötödénél jelentkezhetnek alvászavarok (paroxetin). A MAO-gátló hatóanyagok közül a lítium és a szelegilin is hasonló hatással bír.

A pajzsmirigyproblémák fokozott álmosságot okozhatnak, így az ez ellen alkalmazott gyógyszerek is okozhatnak mellékhatásként alvászavarokat, éjszakai nyugtalanságot (L-tiroxin).

A vény nélkül kapható gyógyszerek közül is jó néhány okozhat alvászavarokat. Bizonyos fájdalomcsillapítókban, a megfázás kellemetlen tüneteit enyhítő komplex szerekben élénkítő hatóanyagok, például koffein is lehet. A diuretikumok vagyis vízhatjók hatóanyagai (pl. furoszemid) a gyakori vizelési inger miatt okozhatnak zavart alvást.

Nem tudok elaludni: muszáj altatót szedni? Nézze meg az orvos válaszát videón!

Hogyan aludjak jól, ha gyógyszert szedek?

Elsősorban azt kell kideríteni, hogy valóban a gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik-e az alvászavar, esetleg valamilyen más betegség vagy pszichés ok áll-e annak hátterében.

Mindenképpen beszéljünk az orvosunkkal vagy a gyógyszerésszel, ha álmatlanságot tapasztalunk. Előfordulhat, hogy a gyógyszereink cseréjére van szükség, de az is, hogy csak az adagot kell csökkenteni.

Nemcsak a gyógyszer típusa vagy adagolása lehet a "felelős" az alvászavarokért, hanem az is, hogy mikor vesszük azt be: lehetséges, hogy a probléma gyorsan megoldódhat, ha egyszerűen máshogy időzítjük a gyógyszerszedést.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Átaludta az éjszakát, mégis fáradt? Ez lehet az oka

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#horkolás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához