Ezeket látta már?

Aranyér: mikor kell orvoshoz menni vele, és hogyan lehet kezelni?

Aranyér kezelése otthon módszerek

Mit tehetünk otthon, és mi fog történni az orvosnál, ha aranyerünk van?

Ha valakinél jelentkeznek az aranyeres tünetek, fel kell keresni az orvost, hogy bizonyítható legyen: a fájdalom, a duzzanat, a nedvedzés, az esetleges vérzés aranyértől származik, és nincsen súlyosabb oka.

Az aranyér kezelése

A duzzadt, fájdalmas aranyér pl. jól reagálhat már egy kb. 10 perces, egyszerű meleg fürdőre is. Ki lehet próbálni az ún. ülőfürdő alkalmazását, a WC-csésze fölé helyezett segédeszközzel, és ebben naponta több alkalommal néhány perces ülőfürdőt lehet venni – ha ez megoldható (otthoni körülmények között). Érdemes székürítés után folytatni ezt a kezelési módszert.

Számos kenőcs és kúp kapható vény nélkül a gyógyszertárakban, amelyek alkalmasak a duzzanat és fájdalom csökkentésére. Ha a panaszok, tünetek néhány napon belül nem javulnak, meg kell keresni az orvost.

Tudta? Ezek az aranyér fajtái és tünetei! Kattintson!

Az előreesett (kitüremkedett) belső aranyeret finoman vissza kell tolni a helyére, a végbélnyíláson belülre. Az orvos erre is tud megfelelő módszert ajánlani.

Az aranyeres területet minden székletürítés után meg kell mosni (lásd fentebb). Törlésre igen alkalmasak pl. a babaápolásra használt törlőkendők.

Fontos a székrekedés megelőzése, a kellően lágy, formált széklet segít az aranyeresség elkerülésében, és a meglévő aranyerek állapotromlását is megelőzi.

A rostokban gazdag táplálkozás (gyümölcs, zöldség, teljes kiőrlésű gabonafélék), kellő mennyiségű folyadék fogyasztása, elegendő mozgás, fizikai aktivitás is sokat számít. A vénás nyomás emelkedése, a vénás feszülés fokozódása elkerülhető, ha nem ülünk sokáig a WC-n!

A visszatérő, krónikus aranyeres betegségnél a következő terápiás eljárások alkalmazhatóak:

Szkleroterápia - Az aranyérbe injekciózott vegyület összehúzza a kitágult vénákat.

Lekötés - Belső aranyéren alkalmazható módszer, a gumival lekötött aranyér keringése elhal, és egy idő után az érintett vénaszakasz fájdalmatlanul "leesik".

Egyéb terápiás módszerek, lehetőségek - A lézeres kezelés, infravörös fénnyel végzett fotokoaguláció, vagy elektromos árammal végzett elektrokoaguláció.

A külső aranyérben lévő vérrög eltávolítható: helyi érzéstelenítés mellett bemetszik a vénafalat, és a vérrög így kivehető.

Kórházi kisműtét: a hemorrhoidectomiát csak kisszámú (súlyosabb) betegen végzik, műtéti érzéstelenítésben. A beteg a műtét után rövidebb ideig a kórházban marad.

Ha az aranyeres problémák krónikussá válnak, keresse fel orvosát, és kérjen tőle tanácsot a kezelést és az életmódot illetően!

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Negyedik stádiumú aranyér - ha ezt tapasztalja, azonnal menjen orvoshoz

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

aranyér

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához