Ezeket látta már?

Így függ össze a levertség és fáradtság a gombás fertőzéssel!

candida, diéta, gomba, fertőzés, fejfájás, levertség, fáradtság, étrend

Ez a diéta ajánlható mindazoknak, akiknek gombás fertőzésük van, gyenge az immunrendszerük, folyamatosan fogam­zásgátló tablettát szednek, vagy tartós antibiotikumos kezelésben részesültek.

A Candida albicans olyan élesztőgomba, amely az egészséges emberi szerve­zetben jelen van. Panaszt nem okoz, hiszen a nem kórokozó baktériumgom­bák ellenőrzés alatt tartják. Baj akkor történik, hogyha ez az egyensúly fel­borul, és a candida elszaporodik a szervezetünkben. Így fertőzést okozhat a bőrön, a hüvelyben, a belekben vagy a szájüregben.

Ezt az állapotot szakor­vos diagnosztizálhatja, és javasolhatja a diéta alkalmazását is. A candida el­leni diéta azonban az egészséges szervezetben sem okoz károkat, megelő­zésképpen, a szervezet megtisztulása érdekében is javasolt ez a kúra.

A candida diéta lényege

A diéta lényege a szervezet megtisztítása - az egyébként minden egészséges szerve­zetben jelen lévő - elszaporodott candida gombától, amelynek kö­vetkezményeként:

  • megszűnhetnek az alvászavaraink,
  • csökkenhet a fáradtság, a levertség, a hullámzó kedélyállapot, a migrén,
  • szűnhet a hirtelen kialakuló éhségérzet,
  • csökkenhet az étkezés utáni haspuffadás, a székrekedés vagy a has­menés,
  • elmúlhat a nyelven a lepedékképződés és a rossz lehelet,
  • enyhülhetnek az allergiás panaszok, a vegyszerekkel szembeni ér­zékenység,
  • megszűnhetnek a bőrkiütések, a viszketési inger az arcon, a fejbő­rön, a nemiszervek és a végbél környékén.

Egyéb panaszok csökkenését is tapasztalhatjuk, amelyek a kezelőorvos által megállapí­tott betegségek következményei (pl. hüvelyi folyás, nyálkahártya­gyulladás, hólyaghurut, szívpanaszok, izom- és ízületi bántalmak). Ezekben az esetekben a diéta alkalmazásáról kérjük ki mindig orvo­suk véleményét!

Hogy is néz ki a Candida diéta?

A Candida gomba szénhidráttal táplálkozik, tehát mindent, aminek az alapja a liszt és a cukor - természetesen a mézet is - száműznünk kell étrendünkből. A leg­szigorúbb diéta idején – amit az első egy-két hétben ajánlatos csak vé­gezni - a legtöbb friss gyümölcsöt is kerüljük, mert még a savanyú gyümölcsfajtákban is van gyümölcscukor. Azt, hogy milyen ételfajta mennyi szénhidrátot tartalmaz, legbiztosabban a szakkönyvekből állapíthatjuk meg.

6 jel, amiből kiderül, hogy porckopás vagy ízületi gyulladás a baj - olvasson tovább!

A Candidia diéta 8 parancsolata:

  1. Időtartam: Nőknek három-hat hónapig, férfiaknak egy-két hónapig kell a diétát betartani az eredményesség érdekében.
  2. Semmi szénhidrát: Teljesen élesztő- és szénhidrátmentes étkezést a kúra elején tartsunk egy-két hétig. A gabona ételeket is kerüljük!
  3. Semmi élesztő: Tilos fogyasztani élesztőtartalmú élelmiszereket: kenyeret, péksüte­ményt, édes és sós süteményt, kelt tésztát.
  4. Semmi cukor, méz, édesítő, édes gyümölcs: Tilos fogyasztani cukrot és minden, cukorral, mézzel, diabetikus cukor­ral készült ételt és italt: ketchupot, mustárt, salátaöntetet, lekvárt, tor­tát, gyümölcsjoghurtot, aszalt és kandírozott gyümölcsöt, magas cukor­tartalmú friss gyümölcsöt (füge, banán, szőlő, szilva, dinnye, datolya), gyümölcslevet és egyéb gyümölcskészítményt, pl. kompótot.
  5. Semmi tej, tejtermék: Tilos fogyasztani tej- és gombakultúrával készült élelmiszereket: ke­firt, penészes sajtokat, tejfölt.
  6. Semmi erjesztett élelmiszer: Tilos fogyasztani erjesztett élelmiszereket: ecetet, sört, bort, pezsgőt, savanyú káposztát.
  7. Csak frisset! Lehetőség szerint kerülni kell a tartósított termékeket. Zöldséget, gyümölcsöt csak frissen fogyasszunk
  8. Vitaminok: Az immunrendszer erősítéséhez sok vitamint és nyomelemet kell a szervezet számára biztosítani. Ezek elsődleges forrásai a zöldségek és gyümölcsök.

Sok rostot, ballasztanyagot kell fogyasztani, amelyek a bél nyálkahártyáját tisztítják. Ez lehet korpatermék, hajdina vagy natúr rizs. A lisztet és a tésztákat dugjuk el a kamrába, helyettük használjunk amarántot, kókuszlisztet, gesztenyelisztet, ha tésztára éhezünk, készítsünk például cukkinispagettit.

Candida diéta napi mintaétrendje

Reggeli: Ehetünk tojást főve vagy rántottának elkészítve, sült szalonnával, baconnel; zabkását, élesztő nélküli félbarna vagy barna kenyeret, Abonettet, sovány túrót, feta vagy mozzarella sajtot. Ihatunk kávét, teát - cukor nélkül!

Tízórai, uzsonna: Ehetünk paradicsomot, zöldpaprikát, uborkát, zellert, zöld levelű salátákat, főtt sárgarépát, kukoricát és más zöldségfélét, alacsony szénhidráttartalmú gyümölcsöt, például almát, körtét, ribizlit, dióféléket, olajos magvakat.

Ebéd: Fogyaszthatunk fehér húsokat: halat, csirkét, pulykát. Emellé bármilyen friss zöldséget párolva (például brokkolit, spárgát, sárgarépát, spenótot, fehér- és vöröskáposztát, kelbimbót, céklát, karfiolt, padlizsánt) vagy fő­zelékként, levesként is. Ehetünk barna rizst, durumtésztát és burgonyát köretnek, vagy önmagában elkészítve. Egészítsük ki étkezésünket friss, alacsony szénhidráttartalmú gyümölccsel.

Vacsora: Alapvetően ezek közül bármit ehetünk, ami jólesik.

Ügyeljünk arra, hogy az ecetek, a saláta öntetek, mustár, ketchup, majonéz is tiltólistás!

Amire még ügyeljünk: fogyasszunk legalább naponta 2 liter tiszta vizet és segítsük a szervezet tisztulását szaunával, mozgással!

Szájpenész: oka, tünetei és kezelése - olvasson tovább!

A szakszerű segítséget a diéta nem váltja ki!

Bár az étkezés megreformálása a legtöbb esetben hasznos a szervezetünk számára, és akár hozzá is segíthet a hüvelygomba legyőzéséhez, a Candida-fertőzés biztosan nem ettől fog elmúlni, hanem a jól megválasztott, orvosilag is igazolt terápiától. Tehát ahelyett, hogy az interneten megosztott „tuti” tippekkel kísérletezgetnénk, sokkal jobban járunk, ha elsősorban a szakszerű orvosi segítség mellett tesszük le a voksunkat.

Ha fertőzésre gyanakszunk, a legfontosabb teendő, hogy felkeressük orvosunkat vagy a legközelebbi STD Centrumot, ahol a hüvelyváladékból készült kenetet mikroszkópos, majd laboratóriumi vizsgálatnak vetik alá. A beazonosított kórokozó antibiotikumokkal, gomba vagy parazita ellenes szerekkel történő célzott elpusztításával párhuzamosan, vagy azt követően, gondot kell fordítani a hüvelyflóra helyreállítására is, ami vagy eleve károsodott lehet, vagy a kezelés során gyengülhet meg.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Bőrgomba, gombás bőrfertőzés: tünetei, okai és kezelési lehetőségei

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gombás fertőzés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához