Ezeket látta már?

Hogyan szedjük gyógyszereinket? Tanácsok idős betegek számára

2014.06.10. Módosítva: 2015.11.04.

Legyünk akár hatvan- vagy kilencven évesek, az orvos által felírt gyógyszerekkel kapcsolatban számos dolgot kell megfontolnunk. Ha viszont mi vagyunk, aki gondoskodik idősebb szeretteiről, e kérdés talán még nagyobb fontosságú… Minél idősebb valaki, annál valószínűbb, hogy előbb-utóbb gyógyszeres kezelésre szorul, vagy egyre többféle gyógyszert kell szedjen, ami pedig növeli a gyógyszerkölcsönhatások veszélyét.

Az öregedés során szervezetünk változásai a gyógyszerekkel kapcsolatos folyamatokat is érintik, változik a felszívódás, a lebomlás, kiürülés. Ha a máj, vagy a vesék már nem működnek kielégítően, lassabban bomlanak a gyógyszerek, és a kiürülésük is lelassul. Az emésztőrendszeri változások pedig azt befolyásolják, milyen gyorsan/lassan kerül a (szájon át bevett) gyógyszer a véráramba. Lássuk az FDA (az USA gyógyszerhatósága) néhány tanácsát az idősek gyógyszerszedésével kapcsolatosan.

Hogyan szedjük gyógyszereinket? Tanácsok idős betegek számára

Úgy szedjük a gyógyszert, ahogyan az orvos rendelte!

Ez banálisnak tűnik, mégis fontos szempont. A gyógyszer/eket folyamatosan, rendszeresen kell szedni, az orvos rendelése szerint. Ha kihagyunk egy adagot, vagy önkényesen abbahagyjuk egy gyógyszer szedését, több kárt okozunk vele. Ilyen lépés előtt mindig beszélni kell az orvossal. Ez még akkor is igaz, ha a beteg úgy érzi "most már jól van", vagy épp fordítva "ez a gyógyszer nem ér semmit sem." A gyógyszer csak akkor hat, ha bevesszük... Erre a legjobb példa minden krónikus betegség, pl. a magas vérnyomás, vagy a cukorbetegség. A vérnyomást, a vércukrot állandóan szinten kell tartani, tehát itt minden kihagyott dózis számít.

A gyógyszerszedés alapja a dózisokban rejlik. A gyógyszerek dózisai (egyszeri, napi, maximális, minimális stb.) a klinikai vizsgálatokban nyert eredményeken alapul.

Vezessünk gyógyszerlistát!

Írjuk fel, ha idősebb szeretteink már nem teszik meg, hogy milyen gyógyszereket kap az illető. Ezt a listát célszerűen ne csak egyetlen ember ismerje a családból... bármikor hirtelen szükség lehet rá (pl. sürgősségi helyzet, utazás stb.) Mit érdemes feljegyezni: a gyógyszer neve, a hatóanyag neve, és a napi dózisa (pl. 3x100 mg, vagy 3x1 tabl naponta), valamint azt, mikor kell bevenni (pl. reggel, este, étkezés előtt, közben stb.)

Vigyázzunk a kölcsönhatásokkal!

Időskorú betegeken a már említett okok, és a többféle gyógyszer miatt is nagyobb a gyógyszerinterakciók kockázata. Milyen variációk fordulhatnak elő?

Két gyógyszer közötti kölcsönhatás,

Valamely fennálló (egyéb) betegség és egy gyógyszer veszélyes kölcsönhatása,

Gyógyszer-élelmiszer kölcsönhatás,

Gyógyszer-alkohol kölcsönhatás.

Mit tehetünk?

A betegtájékoztató szövegekben a legfontosabb kölcsönhatások szerepelnek. Ezeket érdemes gondosan áttanulmányozni, és amennyire lehet, megjegyezni. (pl. igen jellemzően veszélyes interakció az angina, mellkasi fájdalom esetén adott nitroglicerin és a potencianövelő szerek közötti.) Az alkohollal való interakció általában koordinációs zavart, memóriazavart okozhat. Ha valakit több orvos kezel egyidejűleg, őket is tájékoztatni kell az egyéb betegség/ekre kapott egyéb gyógyszerekről!

Beszéljük meg mindezt az orvossal is!

Legalább évente egyszer át kell nézetni az idős beteg gyógyszereit az orvossal (háziorvossal). Itt eldönthető, melyiket kell folyamatosan, tovább szedni, mi az, ami esetleg abbahagyható. Ha valamelyik gyógyszer nagyon drága, ezt is meg lehet beszélni az orvossal, hogy van-e alternatív, olcsóbb készítmény.

"Társadalmi szinten hozzászoktunk ahhoz, hogy a gyógyszerek révén az élet meghosszabbítható, és az életminőség is javul. Mindannyian ezt szeretnénk elérni, de a gyógyszerszedés – különösen idős korban – komoly problémákkal is járhat. Ezért különösen fontos a fent felsoroltak lehetséges betartása, megfontolása, és nemcsak az idős betegnek, hanem a családnak, barátoknak, hozzátartozóknak egyaránt." – említi az FDA szakértője.

Forrás: http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm399834.htm

Forrás: FDA (Amerikai Gyógyszerügynökség)
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához