Ezeket látta már?

7 tipp, hogy elmúljon a sarokfájdalom

fájdaom

A sarokfájdalom igen kellemetlen panasz, amelynek hátterében számos ok állhat. Szerencsére a megoldásokból is lehet válogatni, hogy újra könnyű lábakon járhassunk.

Nem csak Achilles sarka volt sérülékeny

A sarok feladata, hogy biztosítsa a támasztékot a test súlyának, éppen ezért a sarkunk minden egyes lépésünknél jelentős behatásnak van kitéve. Járáskor a testsúly 1.25-szöröse, futáskor a 2.75-szöröse nehezedik a lábunkra. Ez a magyarázata annak, miért olyan érzékeny és sérülékeny ez a terület. Különösen tinédzsereknél gyakori a sarok ütődései miatt kialakuló fájdalom, hiszen ebben a korban még nem teljesen kifejlett a sarokcsont és könnyebben dörzsölődhet a többi csonton.

- A sarokban jelentkező fájdalmak döntő része mögött mechanikai okok állnak, de meghúzódhat a háttérben arthritis (ízületi gyulladás), arthrosis (ízületi kopás), elhízás, fertőzések, autoimmun- és neurológiai probléma, trauma, csontritkulás és más csontbetegségek, illetve több szervrendszert érintő betegség is. Az egyik leggyakoribb probléma azonban a talpon átívelő vastag kötőszöveti szalag, a talpi bőnye gyulladása.

Magassarkú vagylapos talpú? Kattintson!

Mivel ennek a szalagnak fontos szerepe van a talp izmainak, inainak, és a láb boltozatának a fenntartásában, könnyű túlterhelni – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista. - Ilyenkor a normális 2-4 mm vastagságúról akár 6-10 mm-nyire is vastagodhat, ami miatt reggel, valamint hosszabb állás és lépcsőzés következtében fájdalom jelentkezik. Tünet lehet, ha nem tudjuk visszafeszíteni a lábfejet, nem tudunk lábujjhegyre emelkedni, vagy zsibbadást érzünk.

7 megoldás, hogy búcsút mondhassunk a sarokfájdalomnak

  1. Elsősorban pihentetni kell a lábat, különösen kerülni a futást és a kemény talajon járást.
  2. Ajánlatos hideg borogatást helyezni a lábra (de nem közvetlenül a sarokra), valamint lábfej-nyújtó gyakorlatokat végezni.
  3. Nagyon fontos a megfelelő cipő kiválasztása sportoláshoz és hétköznapra is, a túl magas talp kerülendő. Hasznosak lehetnek a cipőkben elhelyezhető sarokpárnák, sarokemelők. Ebből a szempontból veszélyesek a túl lapos és kidolgozatlan talpú papucsok, a flip-flopok, valamint a túl korán kezdett magassarkú hordás is.
  4. Ha sportolunk, a megfelelő bemelegítéssel jelentősen csökkenthetjük a sarkat érő terhelés erősségét.
  5. Amennyiben a pihentetés, és a tehermentesítés nem hoz eredményt, szóba jöhet a lágyrészekhez kifejlesztett biokompatibilis hialuron injekció. A hialuronsav a lágyrészek (izmok, ínak, szalagok) alapvető alkotója. Így a sérült testrész azonnali regenerációját teszi lehetővé, ami biztosítja az izmok és szalagok hegmentes gyógyulását. Ez fontos, mert a hegesedéssel történő gyógyulás miatt gyengébb teherbírású és teljesítőképességű marad az izom, a szalag. Csak hegmentes gyógyulással tud teljesen visszaállni az egészségi állapot és a terhelhetőség. A hialuronsav emellett gyulladáscsökkentő, aminek köszönhetően már az első injekció után is mérséklődnek a fájdalmak.
  6. Természetes alapon működő megoldás lehet még a lökéshullám terápia, amely magas energiatartalmú hanghullámok segítségével beindítja a szervezet saját öngyógyító mechanizmusait, csökkenti a gyulladást, javítja a vérellátást, serkenti az anyagcserét. Ezen kívül felgyorsítja a prokollagének szintézistét, amely az izmok- és szalagsérülések gyógyulásának feltétele.
  7. Amennyiben nincs javulás, meg lehet próbálni 2-3 alkalommal a szteroidos injekciókat, amelyek bár csökkentik a fájdalmat, de a mellékhatások miatt ritkán ismételhetők. A konzervatív terápiák közül a terápiás röntgenbesugárzásnak van időnként jó eredménye, illetve ha szükséges, szóba jöhet a sebészi beavatkozás is.

Forrás: Fájdalomközpont

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához