Ezeket látta már?

Szívinfarktus után: így lehet felgyorsítani a felépülést

szívinfarktus, szívbeteg, 50 felett nő, szívroham

Egy életveszélyes helyzet után sokan úgy érzik, kaptak egy újabb esélyt, de mit lehet tenni a gyorsabb felépülésért?

A legfontosabb természetesen az, hogy kövessük az orvos utasításait és szedjük rendesen a gyógyszereinket! Az egyedi jellegzetességeinket, esetleges kockázati tényezőket figyelembe véve felírhatnak vérnyomáscsökkentőket, koleszterinszint-csökkentőket vagy a cukorbetegség kezelésére használatos szereket is.

Élet a szívinfarktus után

Az életmódunkat is meg kell változtatni: a szívbetegségek kockázatára ugyanis rendkívül nagy hatással van, hogy mit eszünk és iszunk, mennyit pihenünk, szoktunk-e mozogni stb. Fontos azonban tudni, hogy nem szabad azonnal "belevetni" magunkat a változtatásokba! A szívroham utáni felépülés ugyanis több hónapot is igénybe vehet (nem is beszélve arról, hogy ritkábban sikeres az az életmódváltás, mikor egyik pillanatról a másikra próbáljuk teljesen felforgatni az életünket, mint amikor lassan, fokozatosan vezetünk be új szokásokat). Bármilyen új dologba vágunk is bele, előtte mindenképpen egyeztessünk az orvosunkkal!

Fontos a kíméletes mozgás

Bár az igaz, hogy érdemes egy kicsit kíméletesebbnek lennünk magunkkal, mint korábban, ez azonban nem jelentheti azt, hogy el kellene hanyagolnunk a testmozgást! A rendszeres mozgásnak ugyanis megszámlálhatatlanul sok előnye van, többek között javítja a hangulatunkat, nélkülözhetetlen a testsúly kordában tartásához, és természetesen a csontjainkra, izmainkra is rendkívül pozitív hatással van. A mozgás bizonyítottan csökkenti krónikus betegségek, így a szív- és érrendszeri panaszok rizikóját is. Szívinfarktus után természetesen kerülni érdemes a túlságosan megterhelő mozgásformákat, vagy éppen a túlságosan intenzív edzéseket (különösen akkor, ha nem vagyunk ehhez hozzászokva!). A legjobb mozgásformák közé tartozik a séta, a kocogás, az úszás vagy a kerékpározás, de a kertészkedést vagy a táncot is kipróbálhatjuk.

Nem mindegy, mit eszünk

Szívinfarktus után a korábbi étrendünket is érdemes felülvizsgálni. A túlságosan zsíros, finomított szénhidrátokban gazdag étrend sokszorosára növeli a koleszterinproblémák, a cukorbetegség kockázatát, emellett pedig az elhízás rizikója is megnő. Minél kövérebb valaki, annál jobban veszélyeztetik a szívbetegségek, és annál nagyobb az esélye annak is, hogy egy szívinfarktust egy újabb követ. A szakemberek szerint az úgynevezett mediterrán, illetve a skandináv étrend a legelőnyösebb: mindkettőben sok zöldség és gyümölcs szerepel, finomított szénhidrátok helyett a teljes kiőrlésű termékeket ajánlják, és nagy hangsúlyt fektetnek a halfogyasztásra(a vörös húsok helyett).

Szokjunk le a dohányzásról

Nagyon fontos emellett, hogy szokjunk le a dohányzásról – ha még nem tettük ezt meg. A dohányzással szervezetünkbe kerülő káros anyagok hatással vannak a vérnyomásra, az erek egészségére, rugalmasságára, növelik a vérrögök kialakulásának rizikóját, és csökkentik a vér oxigénszintjét is, vagyis a szívünknek keményebben kell dolgozni ahhoz, hogy a sejteknek szükséges oxigénmennyiséget biztosítani tudja. A dohányzás emellett sokszorosára növeli a szájüregi, a gége- és a tüdőrák rizikóját is.

Ez is érdekelheti:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Milyen betegségek okozhatják a gyakori szédülést? Az orvos elmondja

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#magas vérnyomás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához