Ezeket látta már?

Gyomorrák után csontritkulás

2009.10.28. Módosítva: 2015.11.04.

A gyomorrák az egyik leggyakrabban előforduló rákfajta. Bár a gyomorrák prognózisa legtöbbször kedvezőtlen, a gyors felismerés és a drasztikus műtéti beavatkozás segíthet túlélni a betegséget. Azonban a betegeknek a gyógyulás után is sok nehézséggel kell szembenézniük. Nagyon gyakori például a csontritkulás kialakulása, amely jelentősen ronthat a páciensek életminőségén.

Egy, a 'World Journal of Gastroenterology' című szaklap decemberi számában megjelent cikk bővebben is foglalkozott a kérdéssel. A Koreai Onkológiai Központ orvosa, Dr. Jong-Inn Lee kutatásai szerint a gyomorrákot túlélő betegek közel 38.3 százalékánál alakul ki csontritkulás a betegséget követően.

Dr. Lee szerint ennek legvalószínűbb oka, hogy a gyomorrákban szenvedő betegek átlagéletkora 60 év körülire tehető, ebben a korban pedig már igen gyakori a csontritkulás előfordulása.

A drasztikus műtéti beavatkozások emellett komolyan érintik a szervezet tápanyag-fevételi képességeit, ezért például a kalcium sem tud felszívódni, és beépülni a csontokba.

"Azoknál a betegeknél, akik vérszegények, 60 év felettiek vagy kórosan soványak, mindenképp szükség lenne egy előzetes vizsgálatra, amely kizárja a csontritkulás lehetőségét, ezek a páciensek ugyanis szinte rosszabb állapotba kerülnek a rákból kigyógyulva, mint amilyenben előtte voltak"-nyilatkozta Dr. Lee.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához