Ezeket látta már?

A dietetikus tanácsai cukorbetegeknek (videó)

2014.08.29. Módosítva: 2015.11.04.

Tudjuk azt, hogy korunk társadalmi problémája a cukorbetegség. Vannak, akik nagyon későn fordulnak orvoshoz, vannak, akik erre nem is figyelnek. Vezető dietetikusként, milyen tanácsokkal szolgálhatunk a betegeknek? Először is, honnan lehet felismerni, hogy valaki ilyen problémával küszködik?

(A Hatvani Televízió "Rendelő" című egészségügyi szakműsorának vendége Mezei Zsuzsanna, a városi Albert Schweitzer Kórház vezető dietetikusa volt. Néhány részlet a videóból, kedvcsináló gyanánt.)

MZS: A kérdés jogos... mindannyian tudjuk, hogy a cukorbetegségnek van egy ún. fiatalkori változata, ezeknek a tüneteit eléggé fel lehet ismerni: nagy szomjúság, állandó vizelési kényszer, nagymennyiségű vizeletürítés, fáradékonyság, rosszullét, gyengeség. Sajnos az a típusú cukorbetegség, ami időskorban jellemző leginkább, a 2-es típusú cukorbetegség, nagyon sokszor nem ad tüneteket... Gyakran csak akkor kerülnek orvoshoz a betegek, amikor már valami szövődmény alakult ki, be nem gyógyuló seb, vagy egyéb. Ami javasolható, szűrésekre el kell járni, és ha probléma van, akkor orvoshoz, dietetikushoz fordulni.

Riporter: Az életmódok között az egyik legfontosabb a táplálkozás. Mire figyeljen az ilyen beteg, akinek már kialakult diabetikus étrendre kell áttérnie, vagy aki kimondottan cukorbetegséggel küzd?

MZS: A cukorbeteg étrend kapcsán egyrészt nagyon fontos a nyersanyagválogatás, cukortartalmú ételeket, italokat nem lehet fogyasztani, teljes kiőrlésűekből minél többet fogyasszon a beteg, inkább a zöldségek fogyasztása legyen előtérben. Fontos tudni, hogy a szénhidrát-fogyasztás egy adott napra meghatározott...

További részletek a videóban!

Forrás: Sajtóközlemény
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához