Ezeket látta már?

Ez a kómát okozó ketoacidózis 7 tünete - ha cukorbeteg, erre vigyázzon!

ketoacidózis, cukorbetegség, ájulás, cukorbeteg kóma

A cukorbetegség egyik súlyos akut szövődménye a ketoacidózis, mely akár ketoacidotikus kómához is vezethet.

Szerencsére megfelelő terápiával és személyre szabott diétával az állapot általában elkerülhető, azonban az 1-es típusú cukorbetegség első jele is lehet (10-30%-ában). Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük a témában.

Ketoaciódis: mik azok a ketonok?

A ketonok, vagyis a ketontestek a zsíranyagcsere melléktermékei, melyek a glukagon hatására képződnek, és szintjét az inzulin szabályozza.

Mennyisége éhezés, illetve elegendő inzulin hiányában emelkedhet meg, mivel ezt használja a szervet egyfajta alternatív üzemanyagként, amikor nem áll rendelkezésre elegendő glükóz.

Cukorbetegség és megnövekedett ketonszint

Mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegség egyik súlyos szövődménye a diabetes-es ketoacidózis, mely létrejöhet 1-es típusban az inzulin teljes hiánya miatt, vagy 2-es típusban, az inzulin rezisztencia + a kimerült inzulin kapacitás esetén is. Ekkor ugyanis a glukóz nem képes a sejtekbe beépülni (ehhez inzulinra van szükség), így a glukóz a véráramban kering. Ennek eredményeként a sejtek éheznek, ám valahonnan pótolniuk kell az energiát, méghozzá a szabad zsírsavakból, viszont ez a ketontestek (pl. aceton) felszaporodásával jár, ami "elsavasítja" a szervezetet.

Az állapot igen veszélyes, hiszen következtében szívprobléma, veseelégtelenség, kóma, illetve halál léphet fel kezeletlen esetben.

A ketoacidózis tünetei

  • acetonos lehelet
  • gyengeség
  • hányinger, hányás
  • fokozott szomjúság
  • gyakori vizelés
  • zavarodottság
  • nehézlégzés

Kik a veszélyeztetettek?

Az inzulin hiánya többnyire a cukorbetegség első jelentkezésekor okoz tüneteket. Adatok szerint kb. 25 százalékban ilyenkor derül ki, hogy az érintett valójában cukorbeteg. Ilyenkor már olyan sok inzulintermelő béta-sejt pusztult el a hasnyálmirigyben, hogy nem tud a szervezet szükségleteihez képest elegendő inzulin termelődni.

Kezelt cukorbetegeknél az inzulinbeadás elmaradása, a diéta be nem tartása vezet ketoacidózishoz. Közülük is a veszélyeztetettek az inzulinpumpát használók, a várandósok, valamint az olyan állapotok, mint pl. az inzulin kihagyása vagy a terápiás előírások nem betartása. Az inzulint használók egyes betegségei , fertőzése vagy hányása esetén is magasabb a rizikó. Ennek oka, hogy betegség esetén a szervezet gyorsabban használja el a cukrot, ráadásul az illető ilyenkor étvágytalan is, így elegendő glukóz hiányában a ketonokhoz nyúl a szervezet.

Hogyan kezelhető a ketoacidózis?

A diabéteszes ketoacidózis nem hirtelen alakul ki, a tünetek napok alatt fokozatosan súlyosbodnak. Ezért a kezdeti jelek észlelésekor hatékonyan be lehet avatkozni, megelőzve a rosszabbodást.

  1. Amennyiben kialakult már a ketoacidózis, úgy minden esetben kórházi segítségre van szükség, ahol, normalizálják a beteg állapotát, biztosítják a légzést, normál keringést.
  2. Ezeken kívül gondoskodnak a megfelelő folyadékpótlásról (intravénásan) is.
  3. Súlyos esetben a vér alacsony PH-értéke miatt az infúzióba egyéb anyagok is adhatók, amely segítik eltolni az értéket a túl savas tartományból a lúgosba.
  4. Az elektrolit egyensúly miatt kálium adásra is szükség van.

Viszont a legfontosabb az állapot megelőzése, melyet a cukorbetegek felvilágosításával, megfelelő kezelésével és a diéta szigorú betartásával lehet elérni. Ehhez rendszeres orvos/dietetikus/beteg konzultáció szükséges, ahol pontosan nyomon lehet követni a vércukorszint alakulását, valamint szükség esetén változásokat kell eszközölni. Fontos a beteg részletes tájékoztatása a betegségével, a lehetséges szövődményekkel és azok tüneteivel kapcsolatban, hogy ha kell, akkor mihamarabb orvosi segítséget tudjon kérni.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mitől zsibbad a láb? Ilyen esetben gyanakodjon cukorbetegségre

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Cukorbetegség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához