Ezeket látta már?

Válnak az ötvenesek: így mentsd meg a házasságod

2018.06.20. Módosítva: 2018.06.20.
valnak_az_otvenesek

Kiüresedett a házasságotok? Folyton ugyanarról vitáztok? Vagy már se szex, se vita sincs otthon csak a közöny? Van kiút, csak máshogy kell a házassággal és a problémákkal is foglalkozni, mint akár 10 évvel ezelőtt. Házasság 2.0.: avagy ezek a használható módszerek.

Megjelent egy könyv, a címe: Házasság 2.0. A szerző, Dr. Mihalec Gábor sok év párterápiás tapasztalatát foglalta ebben össze. A könyvbemutatón nemcsak a segítő módszereire derült fény, hanem arra is, hogy min csúsznak szét manapság akár a 15 éves házasságok is.

Úgy tűnik, hogy leginkább a 35-40 éves korosztály érzi magát elveszve a házassági konfliktusok útvesztőjében. Annak a generációnak a tagjai, akik adott esetben megfáradva a kapcsolatban változást szeretnének.

Ma már nem is a megcsalás a leggyakoribb válóok

A középgenerációnál a meglévő kapcsolat megmentésére irányuló fokozott igény az utóbbi években a párterápiás gyakorlatban is megjelent. Mint dr. Mihalec Gábor pár- és családterapeuta, a Házasság 2.0 című kötet szerzője is megerősítette, míg néhány évvel ezelőtt a megcsalás volt a fő terápiás problémakör, addig ma elsősorban a már 15-20 éve házasságban élő negyvenes párok szeretnék a kapcsolat kiüresedése miatt megtalálni a rejtett tartalékot, amitől újra örömtelivé, tartalmassá válhatna a házasságuk.

– Az érzelmek irányításra szorulnak. Ha döntéseket hozunk, kitartunk bennük, egy idő után az érzelmek újraszerveződnek, és beállnak a döntéseink mögé – mondta el a terápiás módszer kapcsán a szakember. Ez segíti a párokat, hogy nyitottá váljanak azoknak a rejtett viselkedési, konfliktuskezelési mintázatoknak a felismerésére, amelyeket addig a párkapcsolatban követtetek.

Vizsgálatok szerint a párok 69%-a három év múlva is ugyanarról vitatkozik ugyanazon a módon. Ezt a tudattalan "koreográfiát" felderítve, konstruktívabb mintázatokkal felülírva és azt begyakorolva lehet a kapcsolatban egy tudatos szintre lépni, amikor a pár hatalmat nyer a saját kapcsolati sorsának irányítása felett.

A közösségi média is felelős

Máshogy kell ma a házasságokkal foglalkozni, mint akár tíz évvel ezelőtt. Az egyik legmarkánsabb változásként a közösségi média párkapcsolatokra gyakorolt hatását említette, amely egyrészt a valós kapcsolatokra fordított idő csökkenését, másrészt a könnyen elérhető múltbeli kapcsolatok felelevenítésének vagy az új kapcsolatok gyors létesítésének kockázatát hordozza, valamint a közösségi média által sugallt idealizált kép és a meglévő kapcsolat közötti szakadék miatt jelent komoly kihívást.A körülmények változásával a meglévő kapcsolatainkhoz való hozzáállásnak is meg kell változnia, hogy ezzel a kihívással szembe tudjunk nézni – figyelmeztetett.

valnak_az_otvenesek

Mint elmondta: azok a párok dolgozzák fel sikeresen a traumájukat, akik szembenéznek a valósággal, vállalják a felelősség rájuk eső részét, feltárják azokat a működési mechanizmusokat, amelyek sebezhetővé tették a kapcsolatukat. Emellett újraépítik az egymáshoz való kötődésüket, új konfliktuskezelési mintákat sajátítanak el, új szokásokat és rituálékat alakítanak ki, és komoly döntéseket hoznak.

Nem a szülői minta vagy a családi átok dönti el a párkapcsolatunkat!

Nem a rossz párválasztástól, a szerencsétől vagy a szülőktől kapott mintáktól függ a kapcsolatunk sorsa. Lehetőségünk van megváltoztatni a hozzáállásunkat, amely generációkra határozza meg egy család sorsát. Mert így már olyan konstruktív viselkedési mintákat adhatunk tovább a gyermekeinknek, amelyek generációs családi átok helyett sok generációra kiható családi áldássá lehetnek.

Kevesebb a válás

A házasságkötések száma Magyarországon 2010 és 2016 között mintegy 46%-kal nőtt. A 2016-os kutatások szerint hazánkban a közvélemény elfogadja az élettársi kapcsolatot, a preferenciákban azonban továbbra is a házasságot tartja ideális párkapcsolati formának: tízből kilencen ezt az életformát tartják követendőnek.

Míg a válások számát tekintve a rendszerváltás utáni években 22-25 ezer között mozgott a válások száma, addig 2010 óta csökkenő tendencia figyelhető meg ezen a területen: 2016-ban már nem érte el a húszezret a válások száma.

Egyre több az ötvenes váló

Mint dr. Makay Zsuzsanna, a KSH Népességtudományi Kutatóintézet demográfusa elmondta: érdekes jelenség az is, hogy növekszik a házasság időtartama, a házastársak egyre később válnak el. 2016-ban a válásokkal végződő házasságok átlagosan 14,7 éve tartottak és a statisztika szerint a 2016-ban kimondott válások közel egyharmada húszéves vagy még hosszabb házasságnak vetett véget. A népesség körében a válás elfogadottsága is csökkent.

Válás előtt: mire készüljön a nő? Kattintson tovább!

A kutatásokban szereplő kérdéssel – miszerint "a házasság élethosszig tartó kapcsolat, és nem érhet véget" – 2005-ben a férfiak 30% értett egyet, addig 2016-ban pedig már 41%-uk vallotta ugyanezt. A nők körében az egyetértők aránya 28%-ról 35%-ra emelkedett.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához