Ezeket látta már?

A maláriabiztos szúnyog...

Minden évben közel 250 millió ember betegszik meg maláriában és majd egymillióan bele is halnak. Most kutatóknak sikerült olyan szúnyogokat létrehozni, amelyek nem képesek a malária emberre történő átadására, ami hatalmas előnyt jelenthet a világ legpusztítóbb járványa elleni harcban.

Az Arizonai Egyetem kutatócsapata arról számolt be, hogy az általuk genetikailag módosított szúnyogok immunisak a maláriát okozó egysejtű parazitára. A kutatás során az Anopheles stephensi nevű szúnyogfajtát használták, mely leginkább felelős a malária terjedéséért. Egy napon talán lehetséges lesz a vadon élő szúnyogokat helyettesíteni a laborban nevelt egyedekkel.

Michael Riehle entomológus professzor szerint, ha ténylegesen meg akarjuk állítani a parazita terjedését, akkor 100%-ban ellenálló szúnyogokra van szükség, hiszen ha csak egyetlen parazita is átjut az emberi testbe, megfertőzheti azt és az egész kísérlet értelmét veszti. A kutatás során a laboratóriumi szúnyogokat maláriával fertőzött vérrel etették, de egyetlen szúnyog sem fertőződött meg. Riehle professzor azt is elmondta, hogy csak remélték, hogy látnak valami változást a szúnyogok növekedési sebességén, élettartamán és a maláriával szembeni ellenálló képességén, de legnagyobb örömükre az eredmény a fertőzési folyamat teljes blokkolása lett.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához