Ezeket látta már?

Ezért veszélyes a terhesség alatti vérszegénység

A vashiányos vérszegénység gyakori probléma a nők körében, mely sokszor a várandósság során alakul ki. Az állapot azonban akár veszélyes is lehet a magzatra nézve, így fontos a folyamatos monitorozás és kezelés. Hogy pontosan milyen problémákat okozhat a vashiányos vérszegénység, és hogy miként lehet kezelni, arról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.

A vörösvérsejtek feladata

A vörös csontvelőben képződő vörösvérsejtek legfontosabb feladata az oxigén szállítása, melyet a vastartalmú hemoglobinhoz kötve szállítanak a sejtekbe, szövetekbe. Vashiányos vérszegénység esetén az oxigén szükségletet, a vér a vörösvérsejtjeinkben lévő oxigént szállító molekulák mennyiségi, vagy minőségi eltérései miatt nem tudja kielégíteni. Vérszegénységet eredményezhet:

vitamin - és ásványi anyaghiány (vas, folsav, B12), felszívódási zavar (bélrendszer betegsége miatt)

vérvesztés (baleset, erős menstruáció, szülés, műtét, bélrendszerben történő vérzés)

fokozott szükséglet (terhesség, növekedés, versenysport, gyakori véradás)

Bármi is legyen a probléma kiváltó oka, a kezeletlen vérszegénység kellemetlen és súlyos gondokat eredményezhet, ugyanis fejfájással, szédüléssel, hajhullással, fáradékonysággal is járhat, de akár szívpanaszokat is okozhat, és terhességben a baba fejlődését is lelassíthatja.

Ezért baj, ha az anya vashiányos vérszegénységgel küzd

Vashiányos vérszegénység az élet bármely szakaszában kialakulhat, várandósságtól függetlenül is. Így tehát gyakran fennáll terhesség előtt is, de kialakulhat az elején is (hányinger miatt az étkezés nem megfelelő), ám leggyakrabban a terhesség végére lép fel, hiszen a fejlődő magzat az anyuka tartalékait használja fel. Továbbá a szoptatás alatt is több vasra van szüksége az anyának- mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

Bármi is legyen a vashiány hátterében, kezelése kiemelt jelentőséggel bír nem csak a kismama egészsége, de a magzat fejlődése szempontjából is, hiszen a hiány esetén megnő a koraszülés, a fejlődési rendellenességek és az idegrendszeri károsodások esélye.

Kutatások szerint a méhlepény és a magzat alacsony oxigénellátottsága mellett vashiányos vérszegénység esetén ugyanis megnő az oxidatív stressz, amit az antioxidánsok nem képesek megfelelően közömbösíteni. Emellett az állapot csökkent immunfunkciót, gyakoribbak a fertőzések is, a húgyúti szövődmények és a terhességi hányás esélye is megnő azoknál a vérszegény kismamáknál, akik nem részesülnek vaspótlásban.

Kezeltesse vérszegénységét babája és saját maga egészsége érdekében!

Jó hír azonban, hogy a vashiányos vérszegénységet könnyen lehet kezelni. Enyhébb esetben meglehet, hogy elegendő a vasban gazdag táplálkozás, kellő mennyiségű húsfogyasztás és C- vitamin bevitele. Várandósság során- különösen a terhesség utolsó 7-9. hónapjában a vas- készítmény adására gyakrabban van szükség. A vaspótlás tabletták formájában történik, ám extrém fokú vashiány esetén intravénásan kell pótolni. (Érdemes tudni továbbá, hogy az alapbetegség diagnosztizálása, ami a vashiányos vérszegénységet kiváltotta és annak kezelése rendkívül fontos!).

Forrás: Trombózisközpont

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához