Ezeket látta már?

Baktériumok okozzák az ínysorvadást

2015.10.31. Módosítva: 2015.11.08.

Napjaink egyik leggyakrabban előforduló fogászati problémája a fogínygyulladás és az ennek következményeként kialakuló fogágybetegség, orvosi szóhasználattal élve a parodontitis. Ez a fog tartószerkezetének baktériumok által okozott gyulladásos megbetegedése, melyet köznapi néven ínysorvadásnak hívnak. Ez az elnevezés azonban pontatlan, hiszen az íny „visszahúzódásán” kívül csontlebontó folyamatok is zajlanak. A hazai felnőtt lakosság közel 85 százaléka szenved valamilyen ínyproblémától.

Ínyvérzés

Az ínysorvadás korai jele a fogínyvérzés, mely legtöbbször fogmosáskor jelentkezik, továbbá a fogkőképződés, illetve a kellemetlen lehelet. A betegség kezdeti fázisában az íny duzzadttá, vörössé válik. Ha betegséget nem ismerik fel időben, akkor az ínyszéltől a gyulladás mélyebbre terjed. A gyulladásban lévő íny és a fog között egy egyre mélyülő rés, úgynevezett tasak alakulhat ki. Ezek a tasakok a gyulladás előrehaladtával egyre mélyülnek, egyre nehezebbé válik tisztításuk, és bennük nagy mennyiségű baktérium halmozódik fel, s ezek különböző káros anyagokat szabadítanak fel, a tartószövetek pusztulását okozzák, ez a fogak meglazulásához, végsősoron akár azok elvesztéséhez is vezethet.

Helyes fogmosás

Az ínysorvadáshoz elsősorban a rossz szájhigiéne eredményeként lerakódó lepedék, illetve ennek következményeként kialakuló fogkő vezet. Hangsúlyozzuk a legfontosabb, mint minden betegség esetében, a megelőzés, mely a megfelelő otthoni szájhigiénén (megfelelő fogmosási technika elsajátítása, fogselyem, fogköztisztító kefék rendszeres napi használata) kívül magában foglalja a legalább félévenkénti fogorvosi ellenőrzést, illetve a rendelőben történő fogkőeltávolítást is.

Dohányzás

A rossz szájhigiéné mellett a dohányzás egyértelmű ellensége az ínynek. A dohányfüst által okozott hőhatás, és a benne lévő mérgező anyagok olyan káros hatást fejtenek ki a szövetekre, hogy csökken a szájüreg védekezőképessége. Ezenkívül károsítják

az ínyszövet keringését, és a védekező rendszer sejtjei nem tudnak a fertőzés helyére jutni kellő mennyiségben. A dohányzás ezzel együtt a kezelés sikerét is gátolhatja.

Debreceni Egyetem Klinikai Központ

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához