Ezeket látta már?

Belső fülviszketés: így derítheti ki, hogy gombás fülgyulladás okozza-e

fülviszketés fülfájás fülzúgás füldugulás oka gomba fülgyulladás tünete

A csiklandozó, irritáló érzés mögött bakteriális és a gombás fülgyulladás is állhat.

A fülviszketésnek banális kiváltó okai is lehetnek, de komolyabb problémákra is figyelmeztethet.

Mitől viszket a fül?

Megkülönböztetünk úgynevezett primer, azaz elsődleges fülviszketést, valamint szekunder, azaz másodlagos problémákat.

  1. Az első csoportba tartozik az, amikor nem tudjuk a viszketés pontos okát, azonban lehet, hogy megváltoztak a szervi pH viszonyok, vagy problémák adódtak a fülzsírkiválasztással
  2. Míg a második csoport már egy kicsit összetettebb: ebben az esetben valamilyen egyéb betegség tüneteként jelentkezik a viszketés.

A fül, illetve a hallójárat viszketése bárkinél bármilyen életkorban megjelenhet. A panasz megszüntetésének módja azonban nagyban függ attól, hogy mi okozza a viszketést

  • Bőrbetegség: a viszektő fül lehet ekcéma, pikkelysömör jele is. Ebben az esetben általában egy fülcseppel orvosolható a probléma, ám súlyosabb esetekben akár szteroidos kezelésre is szükség lehet.
  • Fültisztítás: a túl gyakori, illetve a túl ritka fültisztítás is okozhat különböző problémákat, viszketéseket, de akár komolyabb gyulladásokat is. Ha túl sűrűn tisztogatjuk a hallójáratunkat, akkor bizony kialakulhat egy úgynevezett fülzsírdugó, mivel túlságosan betoljuk a test faggyúját. Ez viszketést, füldugulást és halláscsökkenést okozhat.
  • Allergia: a viszketés mögött állhat allergia is, amit egy egyszerű kozmetikum, sampon, hajlakk, vagy tusfürdő is okozhat. Próbálj meg bio, organikus és vegán kozmetikumokat vásárolni, amelyek javarész természetes összetevőket tartalmaznak.
  • Fertőzés, gyulladás: nátha, influenza és egyéb betegségek esetén könnyedén kialakulhat a gyulladás, ami viszketéshez vezethet, de akár egy hajmosás, úszás, fürdés után is fennálló probléma lehet, ha a baktériumok megtapadnak a fülünk belső részén, hallojáratgyulladást okozva.

Nátha, megfázás miatt is viszkethet a fülünk

A felső-légúti megbetegedések egyik szövődménye lehet az igen fájdalmas fülfájás, de fülgyulladást okozhat az úszás, a helytelen fültisztítási szokás, vagy a huzat is. Ám kevesen tudják, hogy gombás fertőzés is okozhat kellemetlen tüneteket, fülzúgást vagy halláscsökkenést.

Milyen tünetei vannak a fül gombás fertőzésének?

"A fül helytelen tisztítása okozta hámsérülés, a nedves közeg, és a vizes fület érő huzat könnyen fülgyulladást okoznak, és kiváló körülményeket teremtenek a gombák elszaporodásának. A gombás fertőzés esetén a tünetek hasonlíthatnak a külső hallójárat gyulladáshoz, ám a szakorvos mikroszkopikus vizsgálattal könnyedén kiderítheti, hogy a panaszokat baktérium vagy gomba okozza-e. Mivel a gombás fertőzés fájdalmas és kezelése hosszadalmas, ezért már az első tünetek jelentkezésekor érdemes felkeresni a fül-orr-gégészt, hogy minél hamarabb elkezdődhessen a szakszerű kezelés" – mondta dr. Székely Éva, a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosa.

  • a legfőbb tünet az erős fülviszketés
  • fülfájás
  • fülzúgás
  • füldugulás
  • halláscsökkenés
  • sárga vagy fehér színű váladékozás

A fenti tünetek az intenzív viszketést kivéve nagyon hasonlítanak a bakteriális gyulladáshoz, ám a szakorvos mikroszkóppal könnyen észreveszi a fülben található spórákat és gombatelepeket. Ezután következhet a gyógykezelés, amelynek első lépése a fül alapos megtisztítása. A tisztítás mellett legfontosabb a fül kiszárítása, hiszen száraz közegben a gombák elpusztulnak. Ha tiszta és száraz, elkezdődhet a gombaölő csepp használata, amely a betegség mértékétől függően több hétig is eltarthat.

Ha a fül egyszer gombával fertőződött, a betegség sajnos később is könnyedén újra kialakulhat

Éppen ezért érdemes megelőzni a megbetegedést. A doktornő szerint az alábbiakkal sokat tehetünk fülük védelméért:

  • Mindig tartsuk szárazon, fürdés és úszás után alaposan töröljük ki!
  • Kerüljük a fültisztító pálcika használatát, ezzel ugyanis felsérthetjük a hallójárat hámrétegét, és ez kitűnő talajt nyújt a gombák elszaporodásához.
  • Uszodában használjunk az erre a célra kialakított füldugót.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVEKEZŐ CIKK>

Infarktus a fülben: ezekre a tünetekre figyelmeztet az orvos

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fülcsengés

Forrás: Budai Egészségközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához