Ezeket látta már?

Tudjon meg többet a Candida-fertőzésről!

2015.11.18. Módosítva: 2016.01.08.

Hallott már a Candida nevű fertőzésről? Megretten, ha arra gondol, hogy megbetegedhet? Bizonyára sokan így vannak ezzel, de mielőtt még a kelleténél jobban megijednénk, tudnunk kell, hogy a Candida-fertőzést okozó Candida albicans nevű élesztőgomba minden ember szervezetében megtalálható, anélkül, hogy bármilyen problémát okozna. A következőekben dr. Sike Róbert, a Budai Egészségközpont gasztroenterológus szakorvosa mondja el, hogy mi okozhatja a Candida-fertőzést, és milyen módszerekkel kerülhetjük el, vagy kezelhetjük a betegséget.

A folyamat kialakulásának megértéséhez először is tudni kell, hogy az emésztőrendszerben –elsősorban a vastagbélben – több mint 400 fajból álló baktérium és gomba közössége alkotja a bélflórát. Ennek része a Candida albicans is, mely normális körülmények között csak kis mennyiségben – néhány százalékban – van jelen. A betegség akkor alakul ki, ha a Candida aránya a normál bélbaktérium flóra rovására megnövekszik, elszaporodik.

Tudjon meg többet a Candida-fertőzésről!

"A gomba elterjedésének legfőbb oka a legyengült immunrendszer, a súlyos Candida fertőzés veszélye egészséges emberben gyakorlatilag elhanyagolható. Az azonban ismert, hogy a legyengült immunrendszer – bizonyos gyógyszerek, betegségek következtében – veszélyt jelenthet. Az enyhébb tünetekkel járó Candida túlsúly, amely nem okoz életveszélyt, többek között a helytelen táplálkozás miatt, az antibiotikus vagy kemoterápiás kezelést követően, a trópusi vagy közel-keleti utazások alkalmával, idült nőgyógyászati gyulladások kísérőjeként, valamint különböző, ún. "béltisztító kúrák" alkalmazását követően alakulhat ki. Az addig ártalmatlan gomba elszaporodhat, és kellemetlen tüneteket okoz. Mivel a test bármely területén kialakulhatnak a panaszok, így előfordulhat, hogy sokáig nem, vagy tévesen állítják fel a diagnózist" – mondta dr. Sike Róbert.

A fertőzés legtöbbször a helytelen táplálkozás miatt alakulhat ki. Mivel napközben ritkán van időnk arra, hogy nyugodt körülmények között elfogyasszuk ebédünket, sokszor betérünk például a legközelebbi gyorsétterembe. Ezek az ételek közel sem tartalmazzák azokat a tápanyagokat, vitaminokat, amelyekre a szervezetünknek szüksége van. Így a bélrendszer bakteriális egyensúlya megbomolhat, amely a gomba elszaporodását eredményezi. A betegség visszaszorításának legjobb módja a bélflóra egyensúlyának a visszaállítása. Ennek egyik útja egyrészt egy speciális diéta alkalmazása – hiszen a gomba elpusztulásának egyik oka, ha nem kapja meg a számára szükséges tápanyagokat –, másrészt pedig probiotikum adása. Ezért törekedjünk az egészséges táplálkozásra: kevés édesség, a cukor és az élesztő fogyasztásának kerülése, mérsékelt húsfogyasztás, sok zöldség és nem édes gyümölcs. A baktériumok, illetve sokszor a vírusok okozta megbetegedések kezelésére helytelenül felírt antibiotikumok a Candida túlsúly másik leggyakoribb okozói, amelyek nem csak a kórokozókat pusztítják el, hanem a szervezetben található, a gomba elszaporodását akadályozó jótékony baktériumokat is. Így a testünk természetes védekező rendszere veszít ellenállóképességéből, ezáltal könnyebben megbetegedhetünk. Ezért fontos betartanunk, hogy ezeket a szereket kizárólag orvosi utasításra, a megadott ideig alkalmazzuk és az antibiotikus kezelés mellé mindig szedjünk probiotikumot is.

A túlfeszített életmód és a stressz szintén az immunrendszer gyengüléséhez vezethet. Ha kimerültnek érezzük magunkat, szánjunk időt a pihenésre! Vegyük észre a szervezetünk jelzéseit, és ne próbáljuk a tüneteket túlzott kávéfogyasztással, energiaitalokkal, vagy koffeintablettákkal elnyomni.

"A leggyakoribb tünetek között emésztőszervi és bőrgyógyászati természetű panaszok, valamint izom-és ízületi fájdalmak is szerepelhetnek. A fertőzés miatti magnéziumhiány gyakran okoz levertséget vagy depressziót is, és ha eluralkodik, előfordulhat, hogy az idegrendszert, a szívet vagy a vérkeringést is megtámadja. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a fertőzést megfelelő módon és időben kezeljük" – tette hozzá a doktor úr.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához