Ezeket látta már?

Hasmenése van a gyereknek? Lehet, hogy Calici vírusos!

beteggyerek_0

A csecsemőknél, kisgyermekeknél jelentkező hasmenés oka lehet fertőzés, de jelentkezhet a hozzátáplálás időszakában is, az új ételek bevezetése kapcsán. Nyáron a kicsik kifejezetten veszélyeztetettek ebből a szempontból. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat!

A gyomor- és bélrendszert érintő fertőzésekkel a gyermekek elsősorban a közösségbe kerülés után találkoznak, persze előfordulhat kisebbeknél is, ők általában a nagyobb testvértől kapják el a fertőzést. Leggyakrabban a Salmonella, calici-, vagy rotavírus okoz panaszt, utóbbi ellen védőoltás is létezik – sorolja dr. Polgár Marianne.

Alkalmanként jelentkező hasmenést okozhat – főként ünnepi időszakban – ha a gyermek a kelleténél többet fogyaszt a kedvenc ételből, süteményből és gyomorrontást kap. Elhúzódó hasmenés esetén, különösen, ha az valamely új élelmiszer bevezetéséhez köthető, vegyük komolyan a tüneteket. A hasfájással, haspuffadással, intenzív bélhangokkal társuló hasmenés ételallergia jele is lehet.

Mikor forduljunk orvoshoz?

A vírusos eredetű hasmenések otthoni kezelésében a diétán és folyadékpótláson kívül nincs más eszközünk. Figyeljük a gyermek állapotának változását, mert a sápadt, elesett külső, karikás szemek, kiszáradt, cserepes ajkak, bágyadtság, csecsemőknél a kutacs bemélyedése a kiszáradás jelei lehetnek, kezelése orvosi segítséget igényel! A kiszáradás veszélyét növeli, ha a hasmenés mellett láz és hányás is jelentkezik.

Gyomorrontás esetén a panaszok a diéta – keksz, ropi, főtt burgonya, rizs, sárgarépa - megtartásával rendszerint 1-2 napon belül rendeződnek. Itt is ügyeljünk a folyadék pótlására: enyhén cukrozott tea, víz fogyasztására. A főzelékekbe a szokottnál kissé több sót tehetünk.

Érdemes orvoshoz fordulni minél hamarabb, nehogy kiszáradjon gyermekünk! Érdemes orvoshoz fordulni minél hamarabb, nehogy kiszáradjon gyermekünk! Forrás: EgészségKalauz

A táplálékallergia tünetei már szoptatott csecsemőknél is megjelenhetnek, mert az allergén fehérjék az anyatejjel is a gyermek szervezetébe jutnak. Az arra érzékenyeknél pedig már ez is tüneteket okozhat. A tehéntej tartalmú tápszerek is okozhatnak hasi panaszokat a csecsemőnél, ez esetben a gyermekorvos helyettesítésre, speciális hypoallergén tápszert ír fel – magyarázza a Budai Allergiaközpont főorvosa.

Gyakori, hogy a panaszok a liszt-, tej-, tojás tartalmú élelmiszerek bevezetését követően jelentkeznek. A gyermek nyűgös, sír, haspuffadás, hasmenés jelentkezik, emellett bőrtünetek: kiütés, vörös foltok is előfordulhatnak. Az allergia vérvizsgálattal igazolható, a panaszok megszűnését ilyen esetekben a problémát okozó élelmiszer fogyasztásának mellőzése segíti. A gyermekek többsége 3 éves korára kinövi az allergiát, csak kis százalékban van szükség élethosszig tartó diétára.

A hasmenés megelőzhető?

A fertőzéses eredetű hasmenések megelőzéséhez törekedjünk a higiéniás szabályok betartására, az ételek megfelelő elkészítésére és tárolására. A megelőzésben és a fertőzések lezajlását követően hasznos, ha táplálkozásunkat probiotikumok szedésével egészítjük ki. A probaktériumok a szervezet saját védekező képességét fokozzák azáltal, hogy biztosítják a vastagbélben a jótékony hatású baktériumok túlsúlyát. Kutatások bizonyítják, hogy az egészséges bélflórával rendelkező csecsemők és kisgyermekek immunrendszere erősebb, köztük kevesebb hasmenéses betegség alakul ki.

Tudja, hogy nyaraláskor utazási hasmenése is lehet gyermekének?

Az anyatej természetes prebiotikum – a bélben élő, jótékony baktériumok számára táplálékot biztosító, rövid szénláncú cukrok - forrás a gyermek számára, fogyasztása az egészséges bélflóra kialakulását segíti. A tápszerrel táplált csecsemőknél ezt a funkciót a prebiotikummal dúsított készítmények adásával biztosíthatjuk.

A probiotikumok szedése a táplálékallergiás kisgyermekek számára kettős előnnyel jár. Egyrészt segíti a hasmenéses állapot után visszaállítani az egészséges bélflórát, másrészt kutatások igazolják, hogy fontos szerepet tölt be a későbbi életkorban megjelenő, más típusú allergiák, ekcéma megelőzésében is.

Forrás: allergiaközpont.hu

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához