Ezeket látta már?

Gyógyulás a bioszféraszobában? Egy új terápiás kezdeményezés

2012.03.29. Módosítva: 2015.11.04.

Bioszféraszobákban gyógyulhatnak a betegek Debrecenben. Úgynevezett bioszféraszobákban gyógyulhatnak a gyulladásos bélbetegségben és a pikkelysömörben szenvedő betegek a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumban (DEOEC). A régióban élők gyógyulását szolgáló két bioszféraszobát szerdán adták át a DEOEC belgyógyászati intézetében, illetve bőrgyógyászati klinikáján.

Altorjai István egyetemi docens, a gasztroenterológiai tanszék vezetője elmondta: a gyulladásos bélbetegségek általában véglegesen ritkán gyógyíthatók, de megfelelő kezeléssel gyakran sikerül a pácienseket hosszú hónapokra is tünetmentessé tenni, és gondozással csökkenthetők a kiújulás esélyei.

Gyógyulás a bioszféraszobában? Egy új terápiás kezdeményezés

Az elmúlt húsz évben a gyulladásos bélbetegségben szenvedők száma lassú, folyamatos emelkedést mutat. A kezelés egyik újabb módszere a biológiai terápia, amely közömbösítheti a gyulladáskeltő anyagokat. A biológiai terápia a betegek 50-60 százalékánál a korábban alkalmazott eljárásokhoz képest egyértelműen hatékonyabb megoldást jelent.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár azoknak a betegeknek finanszírozza a terápiát, akiknek a betegsége egy bizonyos súlyossági fokot már elért - ismertette a szakember.

Hozzátette: a hatékony, új készítmények alkalmazása kellő körültekintést, előzetes állapotfelmérést igényel, ezért csak kiemelt centrumokban végezhetik a képzett szakemberek.

Ilyen centrum működik a DEOEC gasztroenterológiai tanszékén, ahol mostantól gyógyszergyári támogatással létrehozott bioszféraszobában valósulnak meg az infúziós kezelések, kényelmes, betegbarát körülmények között.

A pikkelysömör gyógyításában is ígéretes a bioszféraszoba - mondta az átadás kapcsán Szegedi Andrea egyetemi docens, a bőrklinika tanszékvezetője. Tájékoztatása szerint a pikkelysömör krónikus gyulladásos, az egész szervezetet érintő betegség, amely elsősorban a bőrön okoz látható tüneteket. A betegség igen gyakori, Magyarországon mintegy 200 ezer ember szenved tőle.

A DEOEC Bőrgyógyászati Klinikáján most megnyíló bioszféraszobában a betegek a járóbeteg-szakrendelésen nemzetközi színvonalon, betegbarát környezetben kapják meg a rendszeres infúziós kezeléseket - fűzte hozzá.

A biológiai terápiában alkalmazott új típusú és hatásmechanizmusú készítmények az immunrendszerhez kapcsolódóan új támadási pontokon keresztül fejtik ki hatásukat. A biológiai készítmények tartósan és hatékonyan enyhítik a nagy fájdalmakkal járó tüneteket.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához