Ezeket látta már?

Mitől puffadok? Ezek az okok állnak a feszülő has hátterében

puffadás, haspuffadás, szellentés, gázképződés, emésztési problémák

Kellemetlen, feszítő érzés a hastájékon, görcsök, gyakori szellentés, böfögés? Igaz, hogy komoly betegség is állhat mögötte, de legtöbbször a rossz táplálkozási szokás az oka.

A puffadás a legtöbbször az elfogyasztott élelmiszerekkel függ össze, de néhány hétköznapi szokás miatt is rosszabbul érezhetjük magunkat.

Aki haspuffadásra hajlamos, általában jól tudja, milyen ételek váltják ki nála a kellemetlen tüneteket: bizonyos zöldségek vagy gyümölcsök, esetleg a tejtermékek fogyasztására reagál puffadással, fokozott gázképződéssel és hasi görcsökkel a szervezet.

Emellett előfordulhat az is, hogy a puffadás valamilyen súlyosabb betegség, felszívódási zavar tünete. Azonban néhány rossz szokás is okozhat puffadást, vagyis, az életmódunk, étkezési szokásaink megváltoztatásával is enyhíthetjük a puffadásos tüneteket.

A szellentés nyomában: a gázképződés okai

Gyakoriak lehetnek a kellemetlenségek például azoknál, akik túlságosan gyorsan esznek. Falás közben ugyanis nemcsak több levegőt nyelünk, de arra sem koncentrálunk eléggé, hogy az elfogyasztott ételeket könnyen megemészthető darabokra "aprítsuk". Sokan elfelejtik, hogy az emésztés folyamata már a szájban megkezdődik, a rágással, a falatok nyállal való összekeverésével. Ha nagyobb falatokat nyelünk le, azt a gyomor nehezebben és lassabban dolgozza fel, ami fokozott gázképződéshez vagy éppen gyomorégéshez is vezethet.

A rágógumizásnak is lehet puffadás a következménye, nem feltétlenül azért, mert túl sok levegőt nyelünk közben (bár ez is panaszokat okozhat), inkább azért, mert a rágás, a nyálelválasztás, esetleg a rágógumi íze mind azokat a jelzéseket közvetíti a szervezetünknek, hogy hamarosan megemésztendő étel érkezik a gyomorba. Ez persze nem történik meg, aminek a következménye a gyomorégés, a puffadás, a böfögés is lehet. A cukormentes rágógumikban található édesítők pedig olyan molekulákat tartalmazhatnak, amelyek szintén puffadást okozhatnak.

A dohányosok gyakrabban panaszkodhatnak puffadásra, ráadásul még akkor is gyakoribb lehet náluk ez a probléma, ha csak naponta egy-két szál cigarettát szívnak el. A dohánytermékekben lévő vegyületek ugyanis befolyásolják az izmok működését és irritálják a gyomrot, ennek pedig fokozott savasság, gyomorégés, puffadás és egyéb emésztési problémák lehetnek a következményei.

Puffadás gyomorégés helyett: tippek a jobb emésztésért - kattintson tovább!

Meglepő módon, még a kialvatlanság és a stressz is okozhat puffadásos panaszokat. Ennek oka egyrészt az egészségtelen táplálkozásra (és a már említett túl gyors evésre) is visszavezethető, de a hormonok, pontosabban a kortizol is befolyásolhatja az emésztésünket. A kortizol ugyanis a szervezetünk cukorháztartására is hatással van, a túl sok cukor pedig fokozott gázképződést okozhat a belekben.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

KÖVETKEZŐ CIKK>

Migrén és hasfájás? Így függ össze a kettő

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

székrekedés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához