Ezeket látta már?

Amikor a hangok gyógyítanak: a mélyhang-masszázs titkai

Jótékony rezgések: hanggal a betegségek ellen. Sokan szeretik a masszázst, de képzeljünk el egy olyan masszázst, amely olyan mélyre hatol, hogy a szöveteket, a szerveket és a sejteket is "megmasszírozza".

Pontosan ezt teszi a vibroakusztikus terápia, az alacsony frekvenciájú hangmasszázs. A Torontói Egyetem legújabb kutatása szerint a technika segítséget jelenthet a súlyos betegségekben szenvedő embereknek.

Amikor a hangok gyógyítanak: a mélyhang-masszázs titkai

"Tulajdonképpen nagyon mély frekvenciájú hangokkal stimuláljuk a testet" – magyarázza Lee Bartel professzor. "Olyan speciális hangszóróra van szükség, amely alacsony, alig hallható hangokat ad ki, és ezeket a hangokat úgy alakítja át, hogy már nem is halljuk, hanem érezzük őket."

Bartel és munkatársai az alacsony frekvenciájú hangok orvosi hatását vizsgálják. Kimutatták, hogy a kezelés kulcsszerephez juthat a Parkinson-kór tüneteinek enyhítésében. Kísérletükben 20 tremor domináns(reszkető), és 20 akinetikus-rigid (merev, mozgásszegény) szindrómában szenvedő Parkinson-kóros betegeket kezeltek 30 Hz-es vibrációval. Mindkét csoportban az összes tünet enyhült, vagyis kisebb rigiditást, jobb járási sebességet, és kevesebb remegést tapasztaltak.

"Már több mint száz éve tudjuk, hogy a vibráció segít enyhíteni néhány tünetet" – magyarázta Bartel. "Az alacsony frekvenciájú hangok tudományos kutatása tehát természetes következménynek számít. Az is ismert, hogy a 40 Hz-es agyhullámok hordozzák az információkat a mozgást szabályozó agyi területek között. Ha extra stimulálást hajtunk végre ezeken a területeken, elősegíthetjük ezt a kommunikációt, és támogathatjuk a mozgás szabályozását."

Az alacsony frekvenciájú hangok a Parkinson-kór kezelésében való felhasználására vonatkozó kutatások most azt próbálják meghatározni, melyik megközelítés a leghatékonyabb, mennyi kezelést kell alkalmazni, és milyen gyakran, illetve hogy a gyógyszer mennyiségét csökkenteni lehet-e. A vibroakusztikus terápia azonban nem csak az agynak tesz jót. Mély fizikai sejtstimulációt is kifejt a bőrben, az izmokban és az ízületekben, ami csillapítja a fájdalmat, és javítja a mozgásképességet. A kézi/mechanikus masszázshoz hasonlóan a vibroakusztikus terápia is serkenti a vérkeringést, ellazítja az izmokat, és jó közérzetet biztosít.

Bartel szerint a kutatások azt mutatják, hogy számos betegség, köztük a Parkinson-kór és a fibromyalgia is, ugyanarra az agyi mechanizmusra vezethető vissza: egy agyi ritmus dezorientációra az agy belső része és a külső kéreg között. Mivel a zene ritmikus lüktetése szabályozhatja és stabilizálhatja ezeket, az alacsony frekvenciájú hangok talán a fibromyalgia és a Parkinson-kór kezelésében is segíthetnek.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához