Ezeket látta már?

Metronómmal a Parkinson-betegekért?

Újabb, angliai vizsgálatok szerint az ütemmeghatározó metronóm hasznos segítség lehet a Parkinson-betegség rehabilitációjában, erről ír a University of Pittsburgh klinikai vizsgálat tanulmánya, mely a PloS One internetes folyóiratban jelent meg.

A tanulmány szerint érdemes tovább vizsgálni a vizuális, audiotoros, és érintéssel kapcsolatos ingerek hatásait a Parkinson-betegeken. A betegség lényege a "reszketeg bénulás" azaz az állandó tremor, a merevség, és többek között a járási nehézségek.

Metronómmal a Parkinson-betegekért?

Ervin Sejdic docens és munkatársai vizsgálták a Pitt's Swanson School of Engineering főiskolán a különböző, metronóm által generált ingerek hatásait 15 egészséges önkéntesen (életkoruk 18-30 év). Két vizsgálati kör volt, az elsőben mindenki saját megszokott tempójában kellett járjon, haladjon. A második menetben viszont metronóm adta a tempót, vagy vizuális inger, vagy érintéssel kapcsolatos inger. Végül, szimultán módon egyszerre adták az ingereket, abban a tempóban, ahogy az önkéntesek az első vizsgálati körben mentek, jártak.

"Azt figyeltük meg, hogy a legerősebb hatást a hallással kapcsolatos inger gyakorolta a járás tempójára. A vizuális ingernek erre szinte semmilyen hatása nem volt." – említi a kutató. "Ez hasznos segítség lehet a Parkinson-betegségben, tudjuk, hogy auditoros módszerek már működnek a rehabilitációjuk terén."

"Gyakori jelenség, hogy a Parkinson-beteg bejön a laboratóriumi vizsgálatra, minden megy nagyszerűen, aztán hazatér, és összeomlik újra... Miért van ez? Nyilván azért, mert a laboratórium egy zárt, jól kontrollált környezet, kevés a zavaró tényező. Ha kint megyünk az utcán, jön egy biciklista, szól az autóduda, villognak az utcai lámpák, tehát egyszerre túl sok inger ér bennünket. Ezért próbáltuk meg a laboratóriumban is szimulálni: az életszerű környezetet."

A Parkinson-betegek rehabilitációja mellett vizsgálni kívánják a zene hatását a futásra, kocogásra, járásra, egészséges embereken is természetesen.

A kutatás támogatói: University of Pittsburgh, University of Toronto, és a Holland Bloorview Kids Rehabilitation Hospital.

Forrás: sciencedaily.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához