2012. május 23. szerda, Dezső napja van
Nyitólap  >  Keresők  >  Betegség- és tünetkereső  >  Betegség adatlap
Továbbküldés
Tartalom címe: Kondróma

    Kondróma

    Jóindulatú daganat, porcszövetből épül fel. Az összes jóindulatú csonttumoroknak hozzávetőlegesen 20%-át alkotja. Jellemzően 10-30 éves kor között jelentkezik a kéztőcsontokban vagy az ujjpercekben.
    Kondróma

    A kondróma tünetei



    Nem feltétlen vannak tünetei a betegségnek. A daganatot gyakran akkor veszik észre, amikor más okból röntgenfelvételt készítenek, és radiológiai képük alapján felismerik a röntgenfelvételen. Vagy észrevétlenül, lassan növekszik, vagy szúró jellegű fájdalom hívja fel rá a figyelmet. De akár évekig változatlan is lehet.

    A kondróma diagnózisa



    Röntgenvizsgálat során jellegzetes képet mutat: az ujjpercek közepén elhelyezkedve, éles szegélyű elváltozás. Ha a diagnózist nem lehet biztosan felállítani a röntgenfelvétel alapján, vagy ha fájdalmat okoz, szövettani mintavételt (biopsziát) kell végezni, annak eldöntésére, hogy a daganat jó- vagy rosszindulatú.

    A kondróma kezelése



    Az elváltozás kikaparása és az utána maradt üregnek a csontforgáccsal való feltöltése a megfelelő kezelés. Azok a kondrómák, melyek még növésben voltak, újból kiújulhatnak.

    A kondróma prognózisa



    A betegség a megfelelő kezeléssel gyógyul. Azonban az esetek 1%-ában a kondrómából úgynevezett kondroszarkóma alakul ki, mely rosszindulatú daganat. Nyomonkövetés szükséges.

    Forrás:



    Vízkeleti Tibor: Az ortopédia tankönyve
    Mark H. Beers, MD: MSD Orvosi kézikönyv a családban
    Szerző: Dr. Karamán Attila
    Megjelent: 2010. július 9.
    Legutóbb frissítve: 2012. január 17.