Ezeket látta már?

Az otthoni munkavégzés "veszélyei"

Háttal a bajnak? Sokak álma az otthoni munkavégzés, mikor nincs munkaidő, csak elvégzendő feladat, nincs reggeli ébresztőóra, csak az első napsugarak bekacsintása az ablakon…

De sokan nem gondolnak bele, hogy ilyenkor lehetséges, hogy nincs a munkavégzéshez használható felület sem, így asztal helyett marad az ágy, ahol aztán fél óra múlva már kényelmetlen a pozitúra. Esetleg csak kisasztal van, amely felett legfeljebb görnyedezni lehet.

Lappangó veszély

Az otthoni munkavégzés tényleg remek dolog tud lenni, de csak abban az esetben, ha odafigyelünk olyan alapvető elvárásokra, amelyeket nem a főnökünk, hanem a testünk állít elénk.

Ha lehetőségünk van rá, hogy otthon végezzük a munkánkat, az általában feltételezi, hogy számítógép előtt ülve töltjük az idő egy részét.

Az ülőmunka

Nem is gondolnánk, hogy az ülve eltöltött idő során testünk mennyi pontját éri "támadás". Kikezdi a gerincet és az izmokat, másrészt az inakat, ínszalagokat és az idegeket. A helytelen testtartás eredményeként a nyak- és a vállöv izmai túl nagy terhelésnek vannak kitéve, így megfeszülnek, túlterhelődnek és fájdalom jelentkezhet. Hamarosan rugalmasságuk és erejük a nyaki mozgásokkal párhuzamosan csökken.

A helytelen testtartás következménye a derék- és hátizmok gyengülése vagy túlnyúlása, amelyek további fájdalmakhoz vezethetnek. Ülőmunkánál igyekeznünk kell a gerinc természetes görbületeinek és tartásának megőrzésére, mert legjobban az egyenletesen terhelődés kíméli a csigolyák közti porckorongokat.

Természetes gyógyszer

A helyes testtartással segíthetünk a korábbi panaszokon, de akár meg is előzhetjük őket. Ebben legfőbb társunk az ülőalkalmatosság lesz, amin majd helyet foglalunk. Legyünk kritikusak vele szemben: figyeljünk arra, hogy az ülőlap lehetőleg előre dőljön és nagyjából combunk kétharmadát támassza alá. Ez majd segíti lábunk szabad mozgását, mégis csökkenti az erek és az idegek nyomását a térdhajlatban. Az előre lejtő ülőlap megbillenti a medencét, és javítja az ágyéki gerinc helyes tartásában.

Szenteljünk nagy figyelmet a támlára! A legjobb, ha a lapocka felett végződik, karfája pedig alkalmas karjaink megtámasztására. Ezen felül kulcsfontosságú, hogy a deréktámasz magassága, és dőlésszöge legyen megfelelően beállítva, ez ugyanis segíti az ágyéki gerinc homorú görbületének megtartását.

Azonban a támla nem alapfeltétel! Megtámaszthatjuk a hátunkat mi magunk is, ebben pedig segítségünkre lehet egy henger alakú- vagy egy ékpárna is, amely ugyan azt a funkciót tölti be, mint a háttámla.

Alternatív ülőalkalmatosságok is segítségünkre lehetnek a hatékony otthoni munkavégzésben. Ilyenek a térdeplőszék, vagy a térdproblémákkal küszködőknek ajánlott labda. De fontos szerepet tölthet be a számítógéppel végzett munkánál az egér és a klaviatúra helyzete is.

Az eredeti cikk itt olvasható:

Szerző: Sárosdi Ádám

Forrás: Napidoktor
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához