Ezeket látta már?

Beszéljünk a hüvelyi fájdalomról: ezek állhatnak mögötte

fajdal

A nők olykor kellemetlen hüvelyi fájdalomról panaszkodhatnak, melynek hátterében kóros folyamatok is állhatnak.

Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát a lehetséges okokról kérdeztük.

A hüvelyi fájdalmat gyulladás, fertőzés is okozhatja

A hüvelyi és alhasi fájdalmat leggyakrabban gyulladás okozza, melyet legtöbbször valamilyen fertőzés (bakteriális, vírusos, gombás...) vált ki, de akár endometriózis is okozhatja. A hüvely normál baktériumflóráját biztosító Lactobacillusok száma csökken, így a savas közeg a lúgos irányába tolódik, ami kedvező környezetet teremt a káros mikroorganizmusok elszaporodásának.

A kellemetlen diszkomfort, fájdalom mellett gyakori panaszként bővebb hüvelyi folyás jelentkezik, ami kellemetlen szagú és megváltozott színű/állagú is lehet. Diagnózisa a beteg elmondása alapján, valamint kenetvétellel történik, melyből megállapítható, melyik kórokozó a probléma forrása. Kezelése gyulladáscsökkentő, antibiotikumos kenőcsökkel, kúpokkal, illetve szájon át szedhető gyógyszerekkel történik, valamint a kezelés után fontos a lactobacillus-helyreállító, probiotikus készítmény alkalmazása is.

Endometriózistól is fájhat a hüvelyünk

Endometriózis során a méh belső felszínén lévő nyálkahártya a méhen kívül is megjelenik (pl. a hasüregben, de akár a hüvelyben is). Ez azért is baj, mert ez ugyanúgy reagál a hormonális változásokra, mintha méhen belül lenne- azaz a ciklus során megvastagszik, majd leválik. Ezáltal vérzés, gyulladás lép fel, sőt, összenövések, csomók is alakulhatnak ki, ami gátat szabhat a teherbeesésnek is. Súlyosságát a környező szervek érintettségi foka határozza meg. Laparoszkópos vizsgálattal diagnosztizálható. Kezelése több síkon mozog: fájdalomcsillapítás, hormonterápia, műtét.

Hüvelyi fájdalom közösülés során

A hüvelyi fájdalom olykor csupán együttlétek alkalmával jelentkezik. Ennek is több oka lehet: előfordulhat, hogy hüvelyszárazság okozza a kellemetlen érzést, melyet kiválthat pl. ösztrogéndominancia, (korai) klimax, vagy magas prolaktin szint, de az is lehet, hogy endometriózis, méhnyakrák (előrehaladott), kismedencei gyulladás vagy fertőzés áll a hátterében. A probléma igen gyakori szülés után, amikor még nem állt vissza a megszokott hormonális egyensúly, viszont általában 6 hónapon belül, de ritkábban a szoptatás után, megszűnik a panasz. Kezelése a kiváltó októl függ, így történhet síkosító gélek alkalmazásával és hormonterápiával, gyógyszeres kezeléssel is, illetve endometriózis során akár műtétre is sor kerülhet.

Tudjon meg többet az endometriózisról: nézze meg videónkat!

Hüvelyi fájdalom terhesség során

Terhesség során rengeteg hormonális és fizikai változáson megy keresztül a kismama, így kellemetlen tünetek széles palettájával találkozat mindhárom trimeszter alatt. Koraterhességben hüvelyi fájdalmat okozhat a kisugárzó fájdalom, ugyanis a méh növekedése, a szalagok nyúlása olykor kellemetlen érzéssel járhatnak. Később, amikor a magzat már nagyobb méretű, egyes idegeket nyomhatja, melyek hosszabb-rövidebb idejű éles fájdalommal járhatnak.

Ugyancsak hasonló panaszt okozhat az, amikor a baba aktívan mozog, a szülőcsatorna felé fordul. Nem árt azonban tudni, hogy a hüvelyi fájdalom jelezheti a méhszáj nyílását is, így ha hosszabb ideig fennáll a panasz, esetleg görcsök vagy vérzés csatlakozik hozzá, úgy mihamarabb forduljon orvosához- ekkor a fertőzés jelenlétét is érdemes kizárni. Fáj, csíp, görcsöl szex után: mi lehet a baj? Kattintson tovább!

Méhnyakrák és a hüvelyi fájdalom

Bár a méhnyakráknak korai stádiumban általában nincsenek tünetei, ám megeshet, - főleg előrehaladottabb állapotban-, hogy a közti vérzés mellett hüvelyi fájdalom hívja fel rá a figyelmet, mely gyakran szexuális együttlétek során jelentkezik, az idegi érintettséget jelzi. A korai stádiumban/rákmegelőző állapotban felismert elváltozás idejében megkezdett kezelése a kulcsa a gyógyulásnak és a megelőzésnek, ezért fontos a rendszeres szűrés (HPV vizsgálattal együtt). Nőgyógyászati Központ

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához