Ezeket látta már?

Fekete száj

2017.03.08. Módosítva: 2017.03.16.

Kérdés: Tisztelt Doktor Nő/Úr! Édesapám 88 éves, életmentő műtéten esett át egy hónapja, de pár napja tüdőgyulladása lett. Nem elég ez a probléma, 3 napja és ma befeketedett a szája széle és belül, mintha áfonyát evett volna. Krónikus belen fekszik, de senki se érti, és a doktornő se tud vele mit kezdeni, még sose látott ilyet. Tudna segíteni, hogy merre induljunk az ok keresésével? (Esetleg szív?) Tehetünk valamit?

Válasz:

Kedves Hozzátartozó/Kérdező,

Az oralis (tehát a szájüreg nyálkahártyájának és a száj körüli bőr) elszíneződéssel járó kórképek lehetősége igen széles. Ezek közül több az, ami ritka előfordulású, és körülírt színbeli eltérést okozó kórkép. Egyesek hátterében ritka genetikai anomália áll. Annak ellenére hogy az édesapja kórelőzménye, valamint a jelenlegi kóresemény nem teljesen ismert számomra (milyen gyógyszereket szed, mi történt pontosan és most milyen gyógyszereket szed), nagy valószínűséggel a következő lehetőségek merülhetnek fel.

Tekintettel arra, hogy az édesapja valamilyen súlyos, életveszélyes helyzeten van túl, valamint előrehaladott életkorú, feltételezem, hogy az immunrendszere jelentősen legyengülhetett a közelmúltban. Emiatt a normálisan is a környezetünkben gyakran előforduló és egyébként ártalmatlan mikróbák (baktériumok, gombák), melyeket egészséges immunrendszerünk képes távol tartani, fertőzést okozhatnak, és a kórokozó által okozott gyulladás jelei jelenhetnek meg. Az egyik lehetőség, amit szerintem először vizsgálni kell, hogy a szájüregből tenyésztéssel a normál flóra tagját nem képező kórokozó kitenyészthető-e. Ez lehet gomba is. Ismert idősebb, legyengült betegek esetén a szájüreg candidiasisa, vagyis Candida (gomba) által okozott fertőzése. Erre bizonyos gyógyszerek szedése is hajlamosíthat. Ön említette a tüdőgyulladást. Nyilván az édesapja antibiotikus kezelésben részesült. Nagyon valószínű, hogy az alkalmazott kezelés a szájüreg és a gyomor-, bélrendszer normál baktériumflóráját is megtizedelte. Így a jelen lévő egyéb mikróbák szaporodásnak indulhattak és okozhattak gyulladást.

Ennek vizsgálata szájüregi leoltás, és kezelése célzott antimikrobás kezelés.

További lehetőségként gyógyszermellékhatás lehetősége is felmerül. A fenti indirekt hatás mellett direkt mellékhatásra gondolok.

Természetesen laboratóriumi vizsgálatok közben történő szoros kontroll mellett (vérkép, vese-, májfunkció változása, gyulladásos paraméterek változása).

Üdvözlettel: Dr. Szuromi Péter, szakorvos

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához