Ezeket látta már?

Kullancscsípés után

2014.06.16. Módosítva: 2015.11.04.

Kérdés: Tisztelt doktor, ...-án mehetett belém egy kullancs, amit csak másnap vettem észre, és szedték ki a klinikán, még 24 órán belül. Van -e e esélyem(és mekkora), hogy esetleg megfertőzhetett? ... megyében élek, ez elméletileg a legkevésbé veszélyeztetett terület. Mire kellene figyelnem? Kullancs elleni oltást nem vettem fel, és a klinikán (de sajnos nem a bőrklinikán, és nem kifejezett kullancskanállal hanem csipesszel), egy orvos "szakszerűen"kivette, elmondása szerint nem is nyomta össze a potrohot, de a csápjai bent maradtak, azt tűvel kipiszkálta, és utána jól lefertőtlenítette többször a területet,és leragasztotta a helyét. Nagy veszélyben vagyok? Mit lehet tenni? Hány nap múlva jöhet tünet és mi? Nem tudom mennyit számít, de a kullancs elég kicsi volt, a helyét fertőtlenítem betadine-al, és jelenleg a csípés helyén parányi vörös folt látható csak. Mire számíthatok? Agyhártyagyulladásra mennyi az esélyem? Köszönöm!

Válasz:

Kedves Kérdező!

A kullancs által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás (orvosi szakszóval encephalitis) lappangási ideje általában 1 hét. Az első 2-3 nap során enyhe láz jelentkezik, ez elmúlik, de néhány nap elteltével magas láz, hányás, szédülés, fejfájás, izomfájdalom kíséretében jelentkeznek az idegrendszeri tünetek.

A Lyme-kór lappangási ideje nagyon változó; több napig fennálló, fokozatosan növekedő, a csípés helye körül legalább 5 cm-es bőrpír jellemzi (amelynek nincs feltétlenül kokárda alakja).

Ha bármelyik fertőzésre utaló gyanús jelet észlel, haladéktalanul forduljon orvoshoz (infektológushoz).

Üdvözlettel:

Dr. Pallay Kinga

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához