Ezeket látta már?

Csodafegyver-e a lézer?

2016.02.23. Módosítva: 2016.02.24.

Sok ember életét nehezíti meg a látásromlás. Ennek számos oka lehet, például a hibás fénytörés. A látásromlás hátterében leggyakrabban előforduló fénytörési hibák a rövidlátás, a túllátás és az astigmia.

Rövidlátásról beszélünk, amikor a szembe jutó fénysugarak a látóhártya előtt egyesülnek. A szemgolyó vagy nagyobb az átlagosnál, vagy a törőközegek egyike, például a szaruhártya vagy a szemlencse domborúbb a kelleténél. Túllátásnak nevezzük, amikor a szembe jutó fénysugarak nem egyesülnek éles képpé a látóhártyán, csak a szem mögött találkoznának. A szemgolyó ilyen esetekben általában kisebb az átlagosnál, speciális esetekben hiányzik a szemlencse, illetve laposabb a szaruhártya. Az astigmiás beteg végig tudja ugyan olvasni a táblát, de tévesztve,gyakran "szellemképesnek" látja a dolgokat, különböző metszetekben vizsgálva a szem törőereje különböző, a szem nem szabályos gömbszelethez hasonlítható, hanem egyik irányban domborúbb.

Alternatív megoldás

Amennyiben a látásromlás hátterében rövidlátás, túllátás, vagy astigmia szerepel, a szemüveg-, illetve kontaktlencseviselés alternatív megoldása lehet az excimer lézeres szemkezelés, melyen jelen esetben azokat a járóbetegeken is végezhető műtéti beavatkozásokat értjük, melyek a szaruhártya törőerejének megváltoztatásával érik el a szemgolyó összes fénytörési hibájának kijavítását. Manapság az emberekben egyre inkább kialakult az igény, hogy az éleslátás élménye mellett ne kelljen szemüveget, vagy kontaktlencsét viselniük. Egyes foglalkozásoknál pedig egyenesen előírás, a segédeszköz nélküli 100%-os látás. Az utóbbi években a beteg körében szállóigeként terjedt el a lézer, mint csodafegyver, minden szemészeti betegségre megoldást jelentő terápia. Bár kétségtelenül az elmúlt évtized egyik legnagyobb szemészeti vívmányának tekinthető, sajnos nem jelent megoldást valamennyi szemészeti problémára.

Pontos dioptriaszám változás

Az excimer lézerkezelés lényege, hogy egy speciális fénysugár a szaruhártya egyes részleteinek eltávolítására képes, melynek megfelelően előre tervezhető módon, pontos dioptriaszám változtatás érhető el.

A debreceni Szemklinka területén üzemelő Vitál Lézer központban két alapvető típusú lézeres kezelést is végeznek, mindkettőt helyi, szemcsepp-érzéstelenítés mellett, műtéti körülmények között. A műtétet minden esetben alapos szemészeti vizsgálat előzi meg, megállapításra kerül, hogy alkalmas-e a páciens a lézerkezelésre, nincs-e ellenjavallata a beavatkozásnak. Az egyik fajta lézerkezelés (PRK) során a szaruhártya hámja részben eltávolításra kerül, majd az alatta elhelyezkedő kötőszövetet kezeljük, egy részét elpárologtatjuk. A hámosodás 1-3 napon belül bekövetkezik, ezalatt csekély fájdalom jelentkezhet.

A másik fajta lézerkezelés (LASIK) esetében a szaruhártya felszínéből 160–180 mikrométeres lebenyt készítünk, ezt felhajtjuk, s a kezelés után visszahelyezzük a szem megjelölt helyére, ezáltal fájdalommentessé tehető a kezelés, és akár egy napon belül éles látást biztosíthatunk. Mindkét esetben, tekintve, hogy műtét történt, néhány hétig gyulladáscsökkentő kezelés szükséges a beavatkozás után.

A módszerek egyre tökéletesebbek, de sajnos néha mellékhatással is számolnunk kell, kialakulhatnak átmeneti szaruhártya hegek, esetleg fertőzések, ám ezek megfelelő kezelés mellett eredményesen gyógyíthatók. A lézer nem csodafegyver, nem minden szembetegség gyógyítására alkalmas eljárás, de sokaknak megkönnyítheti az életét, hogy a saját szemét használja, magabiztosabbá válik, a karrierlehetőségek szélesednek, s a sportolás is egyszerűbbé válik.

DEOEC

Forrás: Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához