Ezeket látta már?

Fáj a szemem, mikor kell orvoshoz mennem?

szembetegseg

Időnként mindenki érezhet kellemetlenséget, fájdalmat a szemében (vagy annak környékén). Ez általában múló állapot, melyet például a szem megerőltetése okozhat, de előfordulhat az is, hogy a fájdalom egy súlyosabb, szakorvosi beavatkozást igénylő betegség kísérője.

Nem mindig egyszerű eldönteni, hogy miért is fáj a szemünk, illetve, hogy ezzel a fájdalommal orvoshoz kell-e fordulni, vagy elég kivárni, hogy a kellemetlenségek maguktól elmúljanak. Ennek több oka is lehet: egyrészt, a szem, illetve a körülötte lévő terület fájdalma sok különböző betegségre utalhat, az "egyszerű" kötőhártyagyulladástól vagy szemszárazságtól a szemhéjon megjelenő árpáig, allergiás reakcióig. Sőt időnként az egyéb területen lévő problémák (például fejfájás vagy arcüreggyulladás) miatt jelentkező fájdalom is kisugározhat a szem irányába.

A fájdalom nem mindíg arányos a betegséggel

Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy a fájdalom intenzitása és a szemet érintő betegség súlyossága nem mindig "arányos". Vagyis, egy viszonylag könnyen kezelhető és nyom nélkül gyógyuló szembetegség is okozhat komoly fájdalmakat, és az is előfordulhat, hogy egy súlyos, akár a látást is veszélyeztető betegség egyáltalán nem jár együtt fájdalommal. Például a makuladegeneráció vagy a retinaleválás leggyakoribb tünetei között nem szerepel a fájdalom.

Forduljunk orvoshoz, ha bármilyen elváltozást tapasztalunk a szemünkön Forduljunk orvoshoz, ha bármilyen elváltozást tapasztalunk a szemünkön Forrás: EgészségKalauz

A fájdalom jellege, erőssége is sokféle lehet: lehet, hogy csak kellemetlenséget érzünk, de az is megtörténhet, hogy a fájdalom miatt ki sem tudjuk nyitni a szemünket. A fájdalom lehet égő, csípő, éles vagy tompa, és érezhetjük úgy is, mintha valami a szemünkbe ment volna, ez sokszor viszketéssel is együtt jár. A fájdalom mellett egyéb tüneteink is lehetnek, ezek segíthetik a betegség diagnosztizálását. A leggyakoribb kísérő tünetek közé tartozik a fokozott könnyezés vagy váladékozás, a szem kipirosodása, a szem körüli terület feldagadása (ödémásodása), a látás zavarossá válása, illetve a fényérzékenység.

Menjünk-e orvoshoz a szemfájdalommal, vagy inkább várjuk meg, hogy magától elmúljon? A szem fájdalma egyáltalán nem "normális", ezért érdemes azzal orvoshoz fordulni.

Ha késik a vizsgálat, késik a gyógyulás is

Mivel a szemünk nagyon érzékeny és sérülékeny, még a legbanálisabbnak tűnő esetben is javasolt a szemészeti vizsgálat, mert az állapotunk hamar rosszabbodhat, és még egy apró sérülés is elfertőződhet, a gyulladást pedig sokkal nehezebb kezelni és a gyógyulás is elhúzódhat.

Tudta, hogy az Omega-3 zsírsavak, a halfogyasztás késlelteti a látásromlást? Olvasson tovább!

Haladéktalanul forduljunk orvoshoz, ha a szem fájdalma valamilyen sérülést követően jelentkezik, vagy ha olyan tevékenység után tapasztaljuk, melynek során valami belekerülhetett a szemünkbe. Akkor is azonnali orvosi vizsgálatra van szükségünk, ha a szem fájdalma hirtelen jelentkezik és igen erős, illetve, ha a látásunk zavarossá válik, ha nagyon érzékenyek leszünk a fényre, vagy ha a szemünkből nagy mennyiségű váladék ürül.

Akkor is menjünk orvoshoz, ha a fájdalom szemműtétet követően jelentkezik, vagy ha a fájdalmat fejfájás, szédülés, hányinger vagy hányás kíséri.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához