Ezeket látta már?

Házi bőrápolás: hatékony bőrradírok, pakolások a spájzból

házi arcpakolás, bőrápolás, bőrradír

A legtöbb háztartásban megtalálható konyhai alapanyagokból bármikor elkészíthetünk egy arcradírt vagy arcpakolást, nagyobb idő vagy anyagi ráfordítás nélkül.

Bőrünk a szépség és ez egészség tükre, ezért rendszeres bőrápolással gondoskodunk kell róla. A kozmetikai kezelések mellett a bőrápolás szerves részét képezi bőrünk házi ápolása is. Néhány egyszerű tippel megmutatjuk, hogyan készíthetjük fel bőrünket házi ápolókkal a hidegebb időszakra.

Mechanikai arcradír, bőrradír házilag

Bőrradírozással búcsút inthetünk a napozás maradványainak a pigmentfoltoknak, valamint ellensúlyozható a fokozott szaruképződés. Végezzük heti 1-2 alkalommal arctisztítás után , így bőrünk friss, egészséges marad, és jobban beszívja a krémeket.

Otthon legegyszerűbben mechanikai bőrradírt készíthetünk. Szükséges hozzá valamilyen finomabb szemcséjű magőrlemény, például dió, mandula, zabpehely, vagy jó minőségű tengeri só, barna cukor. Keverjük ezeket növényi olajba, joghurtba vagy kefirbe. Az így kapott sűrű masszát finoman körkörös mozdulatokkal vigyünk fel a bőrre, majd töröljük le. Érzékeny bőrűek ne dörzsölő mozdulatokat, hanem tenyerükkel "pacsmagoló" mozdulatokat végezzenek, így nem okoznak apró karcolásokat.

Kozmetika: mire jó a peeling-kezelés? Olvasson tovább!

Három házilag elkészíthető bőrradír különböző bőrtípusra

  1. Kókuszos arcradír zsíros bőrre: jojoba- vagy avokádó olajat keverjünk össze kevés kókusz reszelékkel és mézzel. A jojoba- és avokádó olaj megfelelően táplálja a zsíros bőr, a méz pedig kellemesen hidratálja. A kókuszreszeléket helyettesíthetjük zabpehellyel is, amit előtte enyhén fel kell áztatni. Nedves bőrre vigyük fel!
  2. Joghurtos arcradír minden bőrtípusra: A joghurt nem csak hidratál, hanem visszaállítja az egészséges savköpenyt. Keverjünk hozzá őrölt diót, mandulát vagy zabpelyhet.
  3. Olivás arcradír normál vagy száraz bőrre: jól felszívódó, tápláló olíva olajat keverjünk össze cukorral, tengeri sóval, vagy apróra vágott dióval hogy masszaszerű legyen. Az olíva olaj gazdagon visszapótolja a bőr hiányzó zsíranyagait, a cukor hidratálja, a tengeri só pedig hidratáláson túl ásványi anyag és nyomelem tartalma révén kisimítja, feszesíti a bőrt. Nedves bőrre vigyük fel!

A bőrradírozás után alkoholmentes tonikkal állítsuk vissza a bőr normál pH-ját, majd folytathatjuk a bőrápolást.

Házi arcpakolások, hidratálás

A hűtőszekrény és a kamra kimeríthetetlen tárháza azon alapanyagoknak, amikből bármikor tápláló bőrszépítő pakolást rögtönözhetünk "boszorkánykonyhánkban".

A bőr letisztítása után, a házi pakolás felhelyezése előtt végezhetünk arcgőzölést a bőr felpuhítása, és a jobb hatóanyag felszívódás érdekében. Tehetünk bele nyugtató-gyulladáscsökkentő kamillát, tisztító-fertőtlenítő hatású kakukkfüvet, rozmaringot, vagy tápláló rózsaolajat (csak jó minőségű illóolajat használjunk). Használat után relaxáló fürdőhöz is felhasználhatjuk.

Fontos alapszabály, hogy pakolás készítésére mindig friss, kifogástalan alapanyagokat használjunk!. Az arc, nyak és dekoltázs bőrére illetve kézfejre vigyük fel. Általában 20 perci hatóidő szükséges, ezután töröljük le alaposan. A házi pakolás kisimítja az apróbb ráncokat, hidratál, telíti a bőrt, hatására az üde és egészséges megjelenésű lesz.

Pakolás alapként használhatunk natúr joghurtot, kefirt, amit masszává sűríthetünk zabliszttel, zabpehellyel tejporral. Ehhez már csak a hatóanyagot szolgáltató pépesített gyümölcsöt, zöldséget kell hozzáadni.

A kefir és a joghurt mélyrétegi hidratáló, puhít, hámképző, és csökkenti a gyulladásos folyamatokat a zabliszt pedig nyugtató. A zsíros bőr kellemetlen tüneteinek csökkentésére cseppentsünk hozzá pár csepp friss citromlevet. Adhatunk hozzá növényi olajat; zsíros bőrűek avokádó vagy jojoba olajat használjanak, száraz bőrre például oliva-, argán- vagy kókusz olajat.

Top 10 házi pakolás más-más bőrtípusra

  1. Banános pakolás: magas ásványi anyagtartalma, B-vitamin és szénhidrát tartalma révén nyugtató, hidratáló, hámképző, feszesítő.
  2. Élesztő pakolás zsíros bőrre: az élesztő gazdag B-komplex vitaminokban és H-vitaminban, ami javítja a bőrlégzést, nyugtat, gyulladáscsökkentő.
  3. Burgonya pakolás zsíros bőrre: a főtt burgonya nyugtató,gyulladáscsökkenő,szárító hatású.
  4. "Tésztapakolás" öregedő bőrre: főzzünk meg kevés spenótot, és keverjük össze pár kanál liszttel.
  5. Sütőtök minden bőrtípusra: hámképző, nyugtató hatású.
  6. Avokádó minden bőrtípusra: minden bőrtípusra fiatalító hatású
  7. Hidratáló mézes pakolás: a méz cukortartalma révén nemcsak kellemesen hidratálja a hámréteget, hanem tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, fertőtlenítő hatású propolisszal. Viszont mindez nagyon erős dehidratáló hatású: kiszárítja a bőrt. Épp ezért nemcsak pakolás készítésekor, hanem kozmetikai célú felhasználásakor valamilyen folyékony anyagot kell hozzáadni.
  8. Uborkás pakolás zsíros bőrre: az uborka remek házi halványító, tisztító, hámképző, fertőtlenítő, azonban szárító hatása miatt a szem környékét kerüljük.
  9. Ajakápoló: az ajkak kevesebb nedvesség megőrzésére képesek, ezért fokozottabban kell hidratálni őket. Legjobb, ha nedves ajkunkat növényi olajjal masszírozzuk át, melyhez adhatunk pár csepp mézet is.
  10. Szemápoló frissítő főzet: gyógynövényekből készítsünk főzetet. Miután kihűlt, itassunk át vele egy gézlapot átitatunk, majd borogassuk 10 percig. A különböző növények más-más problémára kínálnak gyors megoldást: kék búzavirág duzzanatot csökkenti, mályva puhítja a szem környék bőrét, menta halványítja a sötét karikákat, zsurló megnyugtatja a duzzad szemhéjat.

Biztosak vagyunk benne, hogy tippjeink közül mindenki megtalálja bőre számára legmegfelelőbbet, mely rendszeres alkalmazásával csodás eredmények érhetők el. Ne feledjük azonban, hogy házi bőrápolókkal csak a felszíni víz-és zsírhiányt tudjuk pótolni, ha ennél többre van szükségünk, akkor érdemes szakembert felkeresni.

Nagy Alexa

kozmetikus-biológus

Forrás:

Dr. Hajdú Imre: Kozmetikai kézikönyv, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1990

Bodor Ferencné: Kozmetikus anyagismeret, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 2003

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához