Ezeket látta már?

Sminktippek - hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben…

2013.01.08. Módosítva: 2015.11.04.

Nincs olyan hölgytársunk a világon, aki teljes mértékben elégedett lenne arca adottságaival, sőt a többségnek konkrét elképzelései vannak, hogy mit és hogyan változtatnának arcvonásaikon. Ebben a cikkben könnyen elsajátítható sminktippekkel szeretnék hozzájárulni ahhoz, hogy Ön is közelebb kerülhessen elképzeléseihez, hiszen mi nők elsősorban önmagunknak szeretnének tetszeni.

"A smink egy eszköz a szépítésre, de az önbizalom, a különlegesség, és a nőiesség érzése, amit általa kapsz - az egyedülálló."

Sminktippek - hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben…

Színek: élettan és pszichés háttér

A smink elkészítésekor kulcsfontosságú a megfelelő színválasztás. A színlátás alapjaiba most nem kívánnánk belemenni, az emberi szem fotoreceptorainak egy része, a csapok érzékelik az éleslátás mellett.

A spektrumban színárnyalatainak hat fő színe a vörös-narancs-sárga-zöld-kék-ibolya. A vörös, sárga és kéket elemi alapszínek

Élettani-pszichés hatás alapján a "meleg" szín kiemel, felhívja magára a figyelmet (vörös, narancs, sárga). A "hideg" szín háttérbe tol, elrejt, nyugtat, pihentet (zöld, kék, lila). Semlegesnek tekinthető a szürke és barna. A színkörben egymással szemben elhelyezkedő színek a komplementer (kiegészítő) színek (kék-narancs, sárga-lila, piros-zöld). A komplementer színek összekeverve kioltják egymást. Ezt használják fel a sminkesek az arc korrektorozásánál. Például a szem alatti kékes-lilás karikákat tojássárga színnel, a felsőajak feletti zöldes színt naranccsal tudjuk eltüntetni.

Mit sugallnak a színek?

Sárga: gondolkodás élénkítése, "antidepresszáns", önbizalomerősítő, hangulatjavító.

Narancs: életvidámság,jókedv, étvágy- és hangulatjavítás.

Vörös: melegség, túlfűtöttség érzete. Enyhébb, ha tégla- vagy lazacszínnel váltjuk ki. Élettani hatása: emeli a vérnyomást, és légzésszámot tehát óvatosan kell alkalmazni, inkább kiegészítő színként.

Lila: figyelemfelkeltő, méltóságteljes, ezüsttel együtt extravagáns hatást vált ki. "Fájdalomcsillapító" és "immunrendszer erősítő" hatással is bír.

Rózsaszín: mértéktartó nőiesség, lágyság, romantika.

Barna: biztonság, állandóság, "földszín", ha sötét, komorságot is sugallhat. Vidám, élénk színekkel kell társítani.

Kék: tisztaság, frissesség, nyugtató, étvágy- és vérnyomáscsökkentő

Zöld: nyugtató, pihentető, lazító hatású, csökkenti a vérnyomást.

Szürke: pszichikailag, optikailag egyaránt passzív.

Sminktippek - hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben…

A smink

"Konzervatív szemlélettel" közelítve célja az arc előnyös vonásainak kiemelése, szépséghibáinak kendőzése, az arc fiatalítása. Mondhatnánk optikai tuning: felnagyítjuk, kiszínezzük, csillogást adunk az arcnak.

Az igazán jó smink harmonizál a bőrrel, arcformával, frizurával, öltözékkel, napszakkal, alkalommal, évszakkal, és a személyiséggel, a lélekkel is. Ezért emeli ki külső-belső adottságainkat. Visszahat önmagunkra, így a "jól megkomponált" smink mellett jobban érezzük magunkat a bőrünkben, hosszabb távon pozitív változásokat is előidézhet a személyiségfejlődésben.

Sminkszerek kiválasztása: kommersz vagy professzionális?

A piacon számtalan ún. dekorkozmetikai cég kínál vonzóbbnál vonzóbbnak tűnő sminkeszközöket, melyek szinte kiabálnak, hogy vegyük meg őket. A dekorkozmetikumok terén sem más a helyzet, mint az arcápolási kozmetikumoknál: örök dilemma, hogy professzionálisat, vagy kommerszet válasszunk. A kommersz márkák erőteljes marketingje, és a vásárlók árérzékenységének miatt kevesen döntenek a profi sminkszerek mellett. Inkább választja azt, ami a "csapból is folyik", mert a professzionálisról csak annyit tudunk, hogy túl drága.

Sokat tapasztaltuk már, hogy egy alapozó, nem vált be, de a második sem. A zsíros bőr, és pattanáshajlam esetén a kommersz alapozó alatt szinte megfulladt a bőr: a túl nagy szemcsék beleülnek a pórusokba, lehetetlenné teszik a bőrlégzést. Ezután a smink "szétfolyik" ugyanis a csordultig telt faggyúmirigy kibuggyan... Rosszabb esetben a gyulladásos folyamatok miatt napokig éktelenkedhet arcunkon a piros pattanás. Másik tipikus példa a púder alatt húzódó és szó szerint "porzó" bőr, nem beszélve a ráncok kirajzolódásáról.

Az első példánál a kommersz alapozó túl nagy szemcsemérete a probléma, ami beleül a pórusokba. A második eseten a zsír- vagy vízhiányos bőrt tovább szárítottuk egy kozmetikummal, amiben a szárító komponensek domináltak. Kísérletezni nem mindig kifizetődő! Kivéve azon hölgytársainkat, akiknek tökéletes a bőrük, tudatosan kell kiválasztanunk mit használunk: érdeklődjünk kozmetikusunknál a bőrtípusunknak megfelelő professzionális sminkszerekről.

A professzionális abban különbözik a "kommersztől", hogy megkérdőjelezhetetlen minőségű alapanyagokból a különböző bőrtípusok igényei szerint készül, nem szárítja, nem zsírozza túl a bőrt, mikroméretű szemcséi alatt a bőr lélegezhet, végezheti tevékenységét.

Hogyan fogjunk hozzá a sminkeléshez?

Készítsük elő arcbőrünket a sminkeléshez. Tisztítsuk le, majd hidratáljuk megfelelően, hiszen csak az üde és felfrissült bőrön mutat jól a smink, valamint így nem fog a ráncokba beleülni! Ha alkalomra készülünk, és igazán jól szeretnénk kinézni, akkor érdemes előtte felkeresni a kozmetikusunkat, hiszen a kozmetikus kezei alatt megszépült bőrön mindig szebben mutat a smink.

Készítsd el a sminked négy lépésben!

Sminktippek - hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben…

1. Alapozás

Ezzel a homogén bőrszín és a "tökéletes arcforma": ovális arc, enyhén pisze orr, enyhén csapott áll kialakítására törekszünk, erre a folyékony alapozók (krémpúder) szolgálnak. Ahogy a tarkóterület színe a valódi hajszínünk, úgy a nyakunk bőrének a színe a "valódi" bőrszínünk. Azonos színből kétféle árnyalatot használjunk, bőrünknél 1 árnyalattal világosabbat, és 1 árnyalattal sötétebbet. A világossal kiemelni, nagyítani tudunk, a sötéttel kicsinyíthetünk az ovális arcforma elérése érdekében. Végül színben megegyező porpúderrel vagy kompakt púderrel fixáljunk, amit alkalomra magunkkal is vihetünk, így bármikor felfrissíthetjük sminkünket.

Púdert bátran használjunk, mert alapvetően nem igaz, hogy a púder szárít, és kiemeli a ráncokat. Először is sminkelés előtt megfelelően hidratáljuk bőrünket. Másodszor bőrtípusnak megfelelő púdert használjunk, amiben megfelelő a zsírosító és szárító összetevők aránya. Olajos tapintású, zsírosabb bőrűeknél ténylegesen szükség van a felesleges zsír felszívására, így ők mattító alapozót és púdert használjanak, amiben kálcium-karbonát, magnézium-karbonát,magnézium-oxid, aerosil, cink-oxid van. Száraz bőrűek ezeket kerüljék, helyette magnézium-sztearát, cink-sztearát, alumínium-sztearát összetevőjűt válasszanak. Púderalapanyagok közül a talkum, kaolin, titán-dioxid, selyempor semleges poranyagok, minden bőrtípus számára megfelelőek.

A pirosító színét a bőrszín és színtípus adja. Tavasz, ősz típusúak meleg színt, a tél, nyár típusúak hideg színt használjanak. A hosszúkás arcnál, az áll és a homlok felső részére vigyünk fel kevés sötét árnyalatú arcpírt. A négyszögletes arcnál pedig az arccsontokra, az állkapocs két szélső részén és a halántékokra. A háromszög alakú arcnál az állkapocs helyett az állcsúcsra tegyük a pirosítót.

2. A szem

A szemsmink tartóssá tételének eszköze a szemhéjbázis, amibe jobban beletapad a szemhéjpúder így még melegben sem "olvad le" a sminkünk. Ezután kontúrozzuk szemünket szemceruzával vagy tussal. Szemceruzával nemcsak könnyebb dolgozni, hanem lágyabb hatást érhetünk el. Tust a drámai és kontrasztosabb hatás eléréséhez használjunk, azonban ez nem mindenkinek előnyös.

Az elkészített ceruzasatír alapot fülpiszkálóval dolgozzuk el kicsit. Árnyékoljunk a szemet szemhéjpúderrel úgy, hogy képzeletben harmadoljuk el a szemhéjat: a külső szemzugba sötét, a szemhéj közepére világosabb, a belső szemzugba fehér szín kerüljön. Ha tovább szeretnénk nagyítani a tekintetet, szempillagöndörítő szükséges, a maximális hatás érdekében előtte hajszárítóval kell felmelegíteni.

3. A szemöldök

A szemöldök kialakításában az ideális szemöldök ív szabály segít minket: a kezdőpontja az orrcimpa-homlok merőlegese, a végpontja az orrcimpa-külső szemzug vonal legyen, tetőpontja pedig az irisz külső oldala legyen. Természetesen ezek támpontok, némileg el lehet tőle térni. A szemöldök ívének és színének megválasztásával más-más hatásokat érhetünk el. A lefelé ívelő szemöldök öregít, az egyenes közömbös, a felfele ívelő fiatalító hatású, a sötétebb színek karakteresítenek, a világosabbak lágyítják az arcot.

A szemöldök kihúzásakor ügyeljünk arra, hogy egy vonalba húzzuk ki, és ne az egészet satírozzuk, hanem vagy középen, illetve vagy a felső vagy az alsó ívét hangsúlyozzuk. A szemöldök kiszedésénél hiba, ha a koronaszálakat is kiszedjük, mert ezzel szomorúvá tesszük a tekintetet. Végül szemöldök wax-al fényt, és tartást adhatunk neki.

4. Az ajkak

Fontos szem előtt tartanunk két aranyszabályt. Először is, a természetes hatás eléréséhez három dimenzióban kell árnyékolnunk és a színeket össze kell mosnunk, másodszor ne hangsúlyozzuk egy időben a szánkat és a szemünket is.

Legelőször lealapozzuk, púderezzük az ajkakat a homogén szín eléréséhez, és a jobb tapadáshoz. Utána megrajzoljuk a szájformát kontúrceruzával úgy, hogy kicsit besatírozzuk a száj sarkait. Ha szükséges kicsit "csalhatunk" a vastagabb vagy vékonyabb ajkak eléréséhez. Ezután feltehetjük ecsettel a szájfényt vagy rúzst.

Legjobb, ha kettő vagy három árnyalatot használunk, így lesz szép és természetes hatású. Ha drámaibb hatást szeretnénk elérni, akkor több rétegben vigyük fel a rúzst, és közte itassuk fel a felesleget zsebkendővel, így a felesleges zsíranyagokat eltávolítjuk, a pigmentek viszont ott maradnak.

A fenti útmutató segítségével bárki felfrissítheti sminktudományát, és már csak a bókokat kell begyűjteni...

Ne feledjük azonban:

"Az egészséges bőr mindig szép, a smink rajta csupán egy ékszer, mely még tetszetősebb külsőt ad..."

Nagy Alexa

kozmetikus-biológus

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához