Ezeket látta már?

Ki lesz az Év Gyógyszerésze?

2017.04.07. Módosítva: 2017.04.07.
shutterstock_318062558

Év Gyógyszerésze pályázat 2017: Bárki jelölheti kedvenc gyógyszerészét, de a végén a szakmai zsűri dönt.

A Magángyógyszerészek Országos Szövetsége koordinálásával a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság és a Magyar Gyógyszerészi Kamara - a Roche Magyarország Kft. támogatásával - immár hetedik alkalommalteszi közzéaz "Év Gyógyszerésze" pályázatot.

A pályázat célja, jelölés

Az "Év Gyógyszerésze" díjat és kitüntető címet elnyert gyógyszerésznek országos nyilvánosságot és kiemelkedő szakmai rangot adni munkájához, elismerve annak követésre méltó minőségét. A kiírók olyan gyógyszerészt kívánnak elismerésben részesíteni, aki példát mutat kiemelkedő szakmai teljesítményével, hatékony megoldások alkalmazásával és betegközpontú szemléletével a gyógyszerészi gondozásban, a gyógyszerellátásban és a gyógyszerfejlesztésben egyaránt.

Jelöléseket leadni a pályázat honlapján egy adatlap kitöltésével lehet. A Év Gyógyszerésze pályázaztról minden információt megtalál, ha ide kattint.

Az ÉvGyógyszerésze pályázatot bemutató sajtótájékoztatónDr. Mikola Bálint, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének elnöke a tavalyi év sikereit kiemelve beszámolt arról, hogy a korábbi évek pályázataira és pályázóira már az Év Gyógyszerésze kampányon kívül is számos szakmai fórumon felfigyeltek, előadásaikat nagy érdeklődés övezi köszönhetően az aktuális témáknak, valamint az értékes pályamunkáknak. További siker a tavalyi nyertes Innovációs Nagy Díj győzelme, melyet az Év Gyógyszerésze 2016 pályázaton bemutatott munkájával érdemelt ki.

Dr. Mikola Bálint, Dr. Szökő Éva, Dr. Samu Antal (balról-jobbra) Dr. Mikola Bálint, Dr. Szökő Éva, Dr. Samu Antal (balról-jobbra) Forrás: Sajtóközlemény

Rohamosan fejlődő gyógyszerészet: e-receptek, 3D-s nyomtatható gyógyszerek

A gyógyszertári infrastruktúra folyamatosan fejlődik, ezzel is elősegítve az orvos-beteg-gyógyszerész alkotta praxisközösség hatékony együttműködését, ennek legújabb pillére az Orvosszövetséggel való együttműködés. Mindez szolgálja az egységes egészségügyi szolgáltatási tér megteremtését, a szeptembertől megjelenő e-receptek hátterének biztosítását.

Az általánosabb tematikák mellett olyan kérdésekre is figyelmet irányít a pályázat, mint például a szűk terápiás betegségek készítményeinek adagolása mind orvosi, mind gyógyszerészi részről- kifejezetten a véralvadásgátlók esetében tekintettel a más szedett gyógyszerekre is. Idén is előtérbe kerül a beteg edukáció jelentősége, valamint az önmenedzselés, ellenőrzés, korai társadalmi egészség értés és fenntartás fogalmai is. Mindehhez támogató partner az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetsége. Az korszerű, például 3D nyomtatással létrehozható gyógyszerek gyártása a szakma legújabb fejleménye, mely hazai szinten is relevánssá válhat.

Ezek mellett olyan örökzöld tárgykör is központi témája napjaink gyógyszerészi ellátásának, mint a kisgyermekek védőoltásai. Bár Magyarország hagyományosan a WHO listáján a népbetegségek elleni fellépés és a vakcináció szempontjából is a követendő országok közé sorolt státusszal bír, mégis méltán borzolta az utóbbi időben a közérdeklődés kedélyeit.

15 évvel előbb halnak meg a nyolc általánost végzett férfiak, mint a diplomások

Dr. Hodossy Lajos, a Roche Magyarország Kft. ügyvezetője elmondta, a Roche egy baseli gyökerű családi vállalkozás, melynek alapvető értékei közé tartozik a helyi szintű egészségügyet előlendítő aktivitások támogatása, ennek megfelelően a gyógyszerészi munka szakmai oldalát teljes erőbedobással erősítik, támogatják és mutatják is be a lakosságnak. Szerinte a gyógyszerészi tevékenység kereskedelmi vetülete és szakmai jelentősége közül egyértelműen a szakmai oldalra érdemes koncentrálni. A pályázat elmúlt hat év eredményei elégedettséggel töltik el, bár a lakosság egészségtudatossága terén még bőven akad tenni való.

Dr. Mikola Bálint, Dr. Szökő Éva, Dr. Samu Antal (balról-jobbra) Dr. Mikola Bálint, Dr. Szökő Éva, Dr. Samu Antal (balról-jobbra) Forrás: Sajtóközlemény

Dr. Hodossy Lajos - jobbra

A statisztikák szerint a diplomás magyar féri lakosságának élettartam kilátásai 15 évvel meghaladják a nyolc általánost végzett társaikét. Pontosan ezért is támogatják tovább az Év Gyógyszerésze pályázati rendszert, célul kitűzve az egészségügyi szempontból perifériára szoruló vidéki magyar lakosság élettartamának növelését.

Dr. Szökő Éva, a Gyógyszerésztudományi Társaság elnöke kiemelte, hogy a gyógyszerbiztonság kérdése, a gyógyszerészek gyógyszeres terápiában betöltött szerepén túl idén a beteg edukáció is fontos eleme a kampánynak. Fontosnak érzi, hogy továbbra is felhívjuk a figyelmet a gyógyszerészek rendeletben is szabályozott hatékony gyógyszerszedést segítő szerepére, orvosok és betegek vonatkozásában is. Az idei évben is érdeklődve várja a napi munka innovatív, kreatív megoldásait. Az orvosi és gyógyszerészi együttműködést segítendő szorgalmazza a szakadék áthidalását, a hagyományos jó viszonyt felelevenítendő Borsod megyében hatalmas érdeklődésre számot tartó találkozót is szerveztek március elején. A krónikus betegségek esetén kifejezetten fontosnak érzi a megfelelő gyógyszer szedést, amit elsősorban a beteg-gyógyszerész párbeszéd segíthet elő a leghatékonyabban. Visszautalva Dr. Hodossy Lajos statisztikájára, illetve a krónikus betegségek elkerülésének érdekében megerősítette, hogy a beteg edukáció elengedhetetlenül meghatározó része a napi gyógyszerészi munkának.

A vények felét kis sem váltjuk!

Dr. Samu Antal, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének részéről kiemelte, az eddigi évek tapasztalati alapján, a praxis közösségekben történő együttműködés, illetve a beteg és a szakemberek közötti tudatos együttműködés különböző eszközök támogatásával jelenleg az anyagi és erőforrásbeli veszteségek legjellemzőbb területe. A felírt vények 80%-a kerül csupán kiváltásra, a tartósan alkalmazandó gyógyszerek esetében ez 50% körüli értéket mutat, ami egyértelműen jellemzi az egészség veszteséget, ami miatt a praxisközösségekben történő együttműködés, illetve az adherencia program a jövő megkerülhetetlen témái. A pilottal induló Háziorvosi Szervezetekkel való együttműködés kifejezetten ezt a célt szolgálja.

Torjai Gábor, a Nero Solution Kft. ügyvezető igazgatója ismertette a pályázat technikai részleteit. A pályázatok beérkezésének határideje a megszokottak szerint augusztus 20., melyeket azt követően a zsűri anonim módon bírál el, majd az őszi Gyógyszerész Kongresszuson kerül sor, immár hagyományosan, a díjazottak ismertetésére és a díjak átadására. Továbbá elmondta, hogy minden pályamunkát leadott gyógyszerész ingyenes résztvevője lehet a kreditpontokat érő, novemberben megrendezésre kerülő Év Gyógyszerésze Szemináriumnak.

Forrás: Sajtóközlemény
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához