Ezeket látta már?

Étrendi tanácsok szoptató anyáknak

2010.08.01. Módosítva: 2015.11.04.

Az újszülött számára a legideálisabb táplálék az anyatej, a szakemberek hat hónapos korig a kizárólagos, csak anyatejjel történő táplálást javasolják.

Az anya tápanyag igényének fedezése és az anyatej összetétele az anya étrendjéből és a terhesség folyamán a szervezetében kialakult raktárakból történik. Bizonyos tápanyagok közvetve hatnak a tej mennyiségére, bizonyos tápanyagok fogyasztása viszont elengedhetetlen a megfelelő összetételű tejleválasztáshoz. Naponta átlagosan 750-850 ml anyatej képződik.

Étrendi tanácsok szoptató anyáknak

A szoptató anyáknak a tejelválasztáshoz (anyatej összetételéhez) több energia-bevitelre, és bizonyos tápanyagok megemelt fogyasztására is fokozottan oda kell figyelniük.

Energia: a napi energia szükséglet 500 kilokalóriával (kcal) emelkedik, a tejelválasztáshoz azonban ennél többre van szükség, amit a szervezet a terhesség alatt tartalékolt ("tartalék energia") zsír fokozatosan történő felhasználásával fedez.

Folyadék: a terhesség előtti folyadékfogyasztást naponta kb. egy literrel kell megemelni (gyümölcslevek, szénsavmentes ásványvíz, ivóvíz, cukor nélküli vizes és tejes gyümölcs és zöldség turmixok, tej, tejes italok, zsírszegény levesek). Közvetve hat a tej mennyiségére, és az anya szervezetének optimális működéséhez is szükséges.

Fehérje: fontos, hogy közvetlenül hat a tej minőségére, a terhességet megelőző időszak fehérjefogyasztását naponta 20 g-mal kell megemelni. Ennek fele állati eredetű, teljes értékű fehérjét tartalmazó élelmiszer legyen, pl. sovány húsok, halak, zsírszegény tej és tejtermékek, tojás (pl.600 ml tej, 12 dkg túró).

Zsiradék: az étrend zsírtartalma nem befolyásolja az anyatej zsírtartalmát, a zsírsav összetétel viszont fontos tényező, kiemelkedő hatással van az anyatej minőségére. Naponta, a szoptatás első 3 hónapjáig 3-4 g-mal több esszenciális, többszörösen telítetlen zsírsavakat kell fogyasztani. Omega-3 zsírsavak forrásai: elsősorban a tengeri halak (makréla, olajos halak, lazac, és az édes vízi busa). Omega-6-zsírsavak fő forrásai: a növényi olajok, pl. extra szűz olíva-, napraforgóolaj, stb. A napi energiaszükséglet maximum 30 százaléka származzon zsiradékokból.

Szénhidrátok: összetett, lassan felszívódó, magas rosttartalmú szénhidrátokat tartalmazó élelmiszereket kell betervezni az étrendbe: pl. teljes kiőrlésű gabonaféléket és ezekből készült sütőipari termékeket, tésztaféléket, zöldség- és főzelékféléket, olajos magvakat. Kerülni kell, vagy csak alkalmanként fogyasztani a gyorsan felszívódó és testsúlyt növelő édességek (cukrozott sütemények, csokoládék, cukorkák) fogyasztását.

Vitaminok, ásványi anyagok: az anyatej összetételét közvetlenül és nagymértéken befolyásolja az anya táplálkozásában jelen lévő vitaminok és ásványi anyagok mennyisége. Rendkívül fontos erre odafigyelni, hogy gyermekünk egészséges legyen. Naponta 300-400 mg-mal több kalciumot kell fogyasztani, hogy ne csökkenjen az anya csontszövet vesztesége, mert az anyatej kalcium tartalma magas (tej, sajtok, túró, húsok, tojás, gabonák, száraz hüvelyesek, teljes őrlésű gabonafélék, olajos magvak, citrusfélék, egyes zöldségek). Az anyatej összetételét nagymértékben befolyásolja az anya étrendjében lévő a D-, A-, K-vitamin, valamint a foszfor, magnézium, jód, fluor, cink, szelén és a vízben oldódó vitaminok mennyisége (tiamin, riboflavin, biotin, piridoxin, kobalamin, folsav, C-vitamin). Elégtelen fogyasztás esetén az anya szervezetéből történik a pótlás. Hosszabb távon romlik a tej vitamin és ásványi anyagtartalma, és az anyánál is tápanyaghiány jelentkezhet. Ezeket a tápanyagokat változatos, kiegyensúlyozott táplálkozással fedezhetjük, több sovány húst, halfélét, tej és tejterméket, valamint bőséges mennyiségű gyümölcsöt és zöldségfélét kell naponta fogyasztani.

Fűszerek: kerülni kell az erős, csípős fűszereket, de ne legyen az étel fűszerszegény, íztelen.

Élvezeti szerek: amennyiben nem túl érzékeny a csecsemő, napi egy kávé, és egy pohár (1,5 dl) rosé bor fogyasztható. Ennél több nem ajánlott. Tudni kell, hogy a koffein 1 százaléka, az alkohol 0,25 százaléka átkerül az anyatejbe. A dohányzás (nikotin) súlyosan károsíthatja a csecsemőt, a baba vizeletéből akkor is kimutatható a nikotin, ha nem a közvetlen közelében (más helyiségben) történik a dohányzás. 20 szál cigarettánál több esetén hasmenés jelentkezhet a csecsemőnél. Gyengíti a légzését, szennyezi szervezetét.

Étrend-kiegészítők, gyógyszerek: lehetőleg mellőzni kell az étrend-kiegészítőket, amennyiben szükség lehet rá, szakemberrel kell egyeztetni. Bizonyos betegségek kezelésére használt gyógyszerek hatóanyagai kiválasztódnak az anyatejbe. Sok esetben, pl. krónikus betegségben szenvedőknél elkerülhetetlen a gyógyszeres kezelés. A szoptató anya kizárólag orvosi utasításra szedjen gyógyszert.

Testsúly, testedzés: kerülni, illetve erősen csökkenteni kell az édességek, desszertek, rágcsálnivalók, cukrozott italok fogyasztását, négy-hat héttel a szülés után hetente négy alkalommal 35-40 perces gyors tempójú gyaloglással megelőzhető a hízás, illetve testsúlycsökkenés érhető el. Fokozatosan, a szülés után 10-12 hónappal érhető el az optimális testsúly.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához