Ezeket látta már?

Étrend-kiegészítők - személyre szabva...

Manapság étrend-kiegészítők, növényi kivonatokat, enzimeket, szintetikus vegyületeket tartalmazó készítmények és vitaminok igen széles választéka elérhető. Fontos, hogy minden életkorban ismerjük az egyéni szükségleteinket és ennek megfelelően válasszunk. Érdemes akár szakember (háziorvos, gyógyszerész) véleményét is kikérni, akik az egészségi állapot és az esetlegesen szedett gyógyszerek ismeretében a hozzánk legjobban illő készítményt fogják ajánlani.

Gyermekkor

Étrend-kiegészítők - személyre szabva...

Az intenzív növekedés és fejlődés miatt nagyon fontos, hogy a gyermekek szervezete minden szükséges tápanyagot anyagot megkapjon. Elsősorban a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás szerepe hangsúlyozandó, azonban a gyermekeknél gyakori, hogy bizonyos ételeket elutasítanak, "válogatnak". A gyermekek számára készült multivitamin készítmények szedése olyan előnyökkel járhat, mint a teljesítmény és a koncentráló-képesség javulása, vagy az immunrendszer megerősödése.

A vas és a B-vitaminok pótlása is szükséges lehet a vérszegénység megelőzése miatt, egyoldalúan táplálkozó gyermekeknél, illetve serdülő lányoknál a menstruációs vérzés kezdetével. A kalcium kiemelten fontos a növésben levő gyermekek és kamaszok számára a lehető legnagyobb csontsűrűségének eléréséhez, így a későbbiekben kialakuló csontritkulás megelőzéséhez. D-vitamin szintén az egészséges csontfejlődéshez kell, pótlására csak akkor van szükség, ha a gyermek nem tölt elég időt a szabadban. Az idegrendszer megfelelő fejlődéséhez pedig az esszenciális zsírsavak járulnak hozzá, melyek forrása elsősorban a halak és az olajos magvak. Ha a gyermek egyiket sem fogyasztja, akkor ezeket tartalmazó étrend-kiegészítők szedése javasolható.

Nők

A mai nők többsége teljes munkaidőben dolgozik, háztartást vezet, gyermeket nevel, sportol, ezek mellett pedig megpróbál mindig energikus és egészséges maradni. Az állandó rohanás, a stressz és a kihagyott étkezések olyan alapvető ásványi anyagok hiányához vezethetnek, mint a vas, a kalcium, a cink, vagy a magnézium. Ennek következménye pedig az állandó fáradtság, levertség, a haj, a bőr és a köröm fakóvá válása, a szexuális érdeklődés elvesztése, az immunrendszer legyengülése, ezáltal a fertőzésekre való fogékonyság. Az általános multivitaminok napi szedése segíthet ilyen esetekben. Ezen kívül léteznek nők számára ajánlott speciális készítmények.

A PMS (premenstruációs szindróma) kellemetlen és fájdalmas tüneteinek enyhítésében a ligetszépe olaj, valamint a magnézium, a B6-vitamin, a kalcium és az E-vitamin segíthet.

Terhesség és szoptatás alatt megnő a szervezet B-vitamin komplex-, vas- és folsav igénye. A megfelelő kalciumbevitelre is ügyelni kell, illetve sok állapotos nő nem fogyaszt elegendő jódot. Ilyenkor a speciálisan a várandós és szoptatós kismamák vitamin és ásványi anyag igénye alapján összeállított készítmények szedése javasolható. Fontos megjegyezni, hogy az A-vitamin nagyobb dózisban károsan befolyásolhatja a magzat fejlődését, ezért érdemes szakember segítségét kérni a megfelelő készítmény kiválasztásához.

A divatdiéták, és az olyan fogyókúrás étrendek, amelyek egy-egy táplálékcsoport teljes elhagyásán alapulnak, hiányállapotok kialakulásához vezethetnek, elsősorban a kalcium, folsav és a vas tekintetében. Ilyen étrendet valójában csak dietetikus szakember irányítása mellett lenne szabad követni. Fogyókúrázók számára előnyös lehet, ha a napi multivitamin készítmény mellett még külön cinket és kalciumot is szednek.

A menopauza alatti hormonszint változás olyan kellemetlen tüneteket okozhat, mint a hőhullámok és a hangulatingadozások. A hőhullámok ellen szedhető E-vitamin, valamint poloskavész (black cohosh), szója és a dong quai (kínai gyógynövény) kivonatot tartalmazó készítmény, ez utóbbiak hatásossága azonban még nem teljesen bizonyított.

Ebben az életkorban rendkívül fontos a csontritkulás megelőzése, ezért nagyobb adag kalcium és D-vitamin bevitele ajánlott. Egyes vélemények szerint a fitoösztrogének is segítenek a csontsűrűség megtartásában, ez azonban még vitatott. Annál biztosabb módja ennek a rendszeres testmozgás és a dohányzásról való leszokás.

Férfiak

Ötvenéves kor felett számos férfit érint a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás és az annak következtében fellépő kellemetlen tünetek - gyakori, vagy sürgető éjszakai és nappali vizelési inger, nehéz, akadozó, vagy fájdalmas vizelés, a húgyhólyag tökéletlen kiürítésének érzése. Ennek kezelésére, illetve a tünetek enyhítésére tökmagolajat, törpepálma (saw palmetto), vagy füge kivonatot tartalmazó készítmények szedhetők. Ilyen tünetek jelentkezésekor azonban először mindig szakorvost kell felkeresni, mert ezek utalhatnak súlyosabb problémára is, mint például a prosztatagyulladás, vagy a prosztatarák.

Étrend-kiegészítők - személyre szabva...

Időskorúak

Hatvanöt év felett gyakori a hiányos táplálkozás, elsősorban zöldségekből, gyümölcsökből és tejtermékekből fogyasztanak az ajánlottnál kevesebbet az idősek. Ez pedig bizonyos vitaminok és ásványi anyagok – kalcium, magnézium, cink, C-vitamin, B6-vitamin, folsav – elégtelen bevitelét eredményezi. Ma már rendelkezésre áll többféle, speciálisan az időskor vitamin és ásványi anyag szükségletének fedezésére szolgáló készítmény.

Időskorban gyakoribbá válnak a csonttörések, melynek oka a kalciumhiánnyal összefüggő csontritkulás. Ha az étkezéssel bevitt kalcium nem elegendő a napi szükséglet fedezéséhez, szükséges azt valamilyen kiegészítő készítmény szedésével pótolni. D-vitamin szintén fontos lehet, különösen olyan egyéneknél, akik nem jutnak elegendő napfényhez, mint például az ágyhoz kötött betegek. Amellett, hogy segít megelőzni a csontritkulást, némi bizonyíték van rá, hogy a megfelelő D-vitamin szint az izomerő megtartásában is szerepet játszik.

Az antioxidánsok erősítik az immunrendszert, hatástalanítják a káros szabad gyököket, melyek többek között olyan állapotok kialakulásában játszanak szerepet, mint a szürkehályog, vagy a memóriaromlás. Meggyőző bizonyítékok azonban még nem állnak rendelkezésre az antioxidáns készítmények hatékonyságát illetően.

Az idősek gyakran szednek olyan gyógyszereket, melyek gátolhatják egyes vitaminok és ásványi anyagok felszívódását, így ezeket pótolni szükséges. Elsősorban a savlekötők, antibiotikumok, vízhajtók, hashajtók okozhatnak ilyen problémát. Bármilyen táplálék-kiegészítő szedése előtt konzultálni kell a kezelőorvossal, mert azok befolyásolhatják bizonyos gyógyszerek hatását, illetve egyes betegségeknél súlyosbíthatják a tüneteket.

Törekedjünk az egészséges és változatos táplálkozásra, így ugyanis az összes alapvető vitamin és ásványi anyag biztosítható, a szervezet számára megfelelő mennyiségben. Kiegészítő készítményeket pedig csak szükség esetén szedjünk, és mindig az előírásokat betartva. Nagyon kevés tudományos bizonyíték van arra vonatkozólag, hogy a vitaminok és ásványi anyagok napi szükségletet meghaladó mértékű bevitele egészségügyi előnyökkel járna, sőt ez bizonyos esetekben ez veszélyes is lehet.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához