Magasan funkcionáló alkoholista: 7 jel, ami rejtett alkoholfüggőségre utal
A magasan funkcionáló alkoholisták külsőleg sikeresnek tűnnek, a munkájukat ellátják, a családban is képesek működni, mégis a napi, rendszeres alkoholfogyasztás jellemző rájuk.
Sokan úgy képzelik el az alkoholistát, mint valakit, aki nem képes dolgozni, szociálisan leépült, és egész nap a pohár után nyúl. A valóságban azonban sok alkoholfüggő képes hosszú ideig fenntartani a látszatot: teljesíti a munkahelyi elvárásokat, gondoskodik a családjáról, és aktív társasági életet él – miközben titokban rendszeresen iszik. Ezt a jelenséget nevezzük funkcionális alkoholizmusnak.
Mi is az a funkcionális alkoholizmus?
A funkcionális alkoholista olyan személy, aki az alkoholfüggőség jeleit mutatja, mégis képes fenntartani a mindennapi élet működését. Rendszeresen fogyaszt nagyobb mennyiségű alkoholt, de még nem omlott össze sem a karrierje, sem a társas kapcsolatai – legalábbis látszólag.
Ezek az emberek gyakran sikeresek, iskolázottak, jó állásuk van, és a környezetük sem mindig sejti, hogy baj van. A problémát azonban nem a külső jegyek mutatják meg, hanem a háttérben zajló, fokozatos testi-lelki leépülés.
Stresszcsillapítás alkohol segítségével
Ha valaki rendszeresen pohárhoz nyúl, hogy enyhítse a feszültséget, a szorongást vagy a lehangoltságot, az figyelmeztető jel. Ilyenkor az ital már nem szórakozást jelent, hanem menekülést – és ez a függőség előszobája.
Megnövekedett alkoholtűrés
A funkcionális alkoholisták egyre többet tudnak inni anélkül, hogy látszana rajtuk. Ez nem pusztán annyit jelent, hogy "jobban bírják" az alkoholt, hanem az idegrendszer veszélyes alkalmazkodása. A magas tolerancia valójában a szervezet elhasználódását jelzi.
Hangulatingadozás, személyiségváltozás
Az alkohol gyakran idéz elő hirtelen hangulatváltásokat, ingerlékenységet vagy éppen depressziót. Előfordulhat, hogy az érintett italozás után teljesen másként viselkedik, mint józanul – ez is a kontrollvesztés egyik formája.
Kisebb-nagyobb hibák a munkában
Bár a funkcionális alkoholista elsőre megbízhatónak tűnhet, idővel egyre gyakoribbá válhatnak a feledékenységek, a határidők elmulasztása vagy a koncentrációs problémák. Az alkohol lassan, de biztosan kezdi aláásni a teljesítményt.
Emlékezetkiesések
A filmszakadások, vagyis a rövid ideig tartó emlékezetvesztések már súlyosabb idegrendszeri hatást jeleznek. Ha valaki nem tudja felidézni, mi történt vele az előző este, az nem mulatságos, hanem komoly figyelmeztetés.
Titkolózás, visszahúzódás
Sokan, akik tudják, hogy problémájuk van, igyekeznek rejtegetni az alkoholfogyasztást. Előfordulhat, hogy elkerülik a társas helyzeteket, ahol nem ihatnak, vagy épp egyedül, titokban isznak – ezek mind a szégyen és a függés jelei.
Felelősség elhanyagolása
A funkcionális alkoholizmus egyik árulkodó jele, ha valaki háttérbe szorítja a feladatait – legyen szó családi kötelezettségekről, pénzügyekről vagy baráti kapcsolatokról. Ha az ital mindennél fontosabbá válik, ott már nem csak szokásról van szó.
Mit lehet tenni?
A funkcionális alkoholizmus sokáig rejtve maradhat – de nem gyógyul meg magától. Ha ezek a jelek ismerősek, fontos, hogy az érintett (vagy hozzátartozója) szakemberhez forduljon. A pszichológiai támogatás, az egyéni vagy csoportos terápia, illetve az addiktológiai kezelés hatékony segítséget nyújthat a leszokáshoz és az újrakezdéshez.
Összegzés
Édesapám már éjszaka is kijár alkoholt inni - hová fordulhatunk?Az orvos válaszol
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!