Ezeket látta már?

Elektronikus orr "szimatolja ki" a legelterjedtebb daganatféleségeket

Az elektronikus orr képes "kiszimatolni" a beteg leheletéből a legelterjedtebb rosszindulatú daganatféleségeket, a tüdő-, emlő-, bél- és prosztatarákot - jelentették be szerdán izraeli tudósok.

A kémiai vegyületek érzékelésére kialakított szenzor nem csupán az egészséges ember és a beteg lehelete között képes különbséget tenni, hanem azonosítja a négy elterjedtebb tumorféleséget.

Elektronikus orr "szimatolja ki" a legelterjedtebb daganatféleségeket

Bár a technológia további finomítást igényel, távlatilag a fejlesztés olyan olcsó, könnyen kezelhető hordozható készülék megalkotásához vezethet el, amellyel a rákos betegség a rosszindulatú folyamat korai szakaszában felfedezhető.

"Amennyiben nagyszabású vizsgálatok keretében alá tudjuk támasztani ezeket a kezdeti eredményeket, az új technológia a képalkotó eljárásokkal együtt alkalmazva a daganatos betegségek korai felismerését teszi majd lehetővé" - magyarázta Abraham Kuten, a Technion Izraeli Technológiai Intézet professzora.

Ő és kollégái 177 személy leheletét elemezték az elektronikus orr segítségével, hogy detektálják a rákos sejtek felületéről növekedésük során kibocsátott vegyületeket. A vizsgálatban részt vevő személyek egy része egészséges volt, mások különböző daganatos betegségekben szenvedtek.

A kutatócsoport eredményei, amelyeket a British Journal of Cancer című szaklapban hozták nyilvánosságra, a Technion egy másik csapatának korábbi vizsgálatain alapulnak: utóbbiak tavaly nyáron bizonyították be, hogy arany nanorészecskék felhasználásával készült szenzor érzékelni tudja a leheletből a tüdőrákos megbetegedést.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához