Ezeket látta már?

Rózsaszín szalaggal az emlőrák ellen…

Az utóbbi napokban gyakran hallottunk, olvastunk az emlőrákról, hírek érkeztek a betegség elleni küzdelem fontosságáról, megmozdulásokról, több helyen felbukkan a jellegzetes rózsaszín szalag. Október az emlőrák elleni küzdelem hónapja világszerte. Ezért készült összeállításunk: hasznos cikkek az emlőrák okairól, tüneteiről, az egyre szélesebb körű kezelési lehetőségekről. Higgyék el, nagyon fontos, hogy egy betegséget minél jobban megismerjünk! Kedves lányok, nők, anyák, és nagymamák: tudjanak meg minél többet a nőket érintő leggyakoribb daganatfajtáról!

Melyek a leginkább érintett korcsoportok?

Rózsaszín szalaggal az emlőrák ellen…

Az emlőrák leggyakrabban az 50-65 éves nőknél alakul ki, de a fiatalabb korosztályban is számos esetben fedezték már fel, 30 éves kor alatt azonban igen ritka. Hazánkban évente több, mint 7000 új megbetegedést diagnosztizálnak. A betegség nagyon ritkán megjelenhet férfiaknál is.

Daganatok az emlőben

Az emlő formáját elsősorban a benne található zsír- és kötőszövet adja. Ezen kívül tartalmaz még egy úgynevezett mirigyes állományt is, melyet a tej termelésére szolgáló lebenykék és a tejelvezető csatornák alkotnak. Az emlő szöveteit alkotó sejtek normál körülmények között szabályozott módon növekszenek és osztódnak. Azonban ha valamilyen hiba folytán ezek a sejtek kontrollálatlan osztódásba kezdenek, akkor daganat alakul ki, amely kétféle lehet; jóindulatú (benignus) illetve rosszindulatú (malignus). Ez utóbbi az esetek döntő többségében a tejutak járataiból, vagy a lebenykékből indul ki.

Az emlőben vér- és nyirokerek is találhatóak. Utóbbiak feladata a nyirok (színtelen, vagy sárgás folyadék) elszállítása a nyirokcsomók felé. Az emlő közelében a hónaljban, a kulcscsont felett és a mellkas bizonyos részein találhatók. A vér- és nyirokkeringés útján a rákos sejtek az emlőből átterjedhetnek más szervekre, áttéteket (metasztázis) képezve. A betegségnek ez már előrehaladottabb stádiuma, a kezelés ekkor már bonyolultabb, és kevésbé hatékony.

Kinél alakul ki az emlőrák?

Az ellenőrizetlen sejtosztódás oka még nem teljesen feltárt. A megbetegedést valószínűleg több, egymással összefüggő tényező eredményezi.

Az emlőrák kialakulásának több rizikófaktora is van, például a családban előforduló emlő- és egyéb nőgyógyászati daganatok, az életkor, bizonyos génhibák, vagy az egészségtelen életmód. Ezek közül egyeseket nem tudunk befolyásolni, míg mások ellen tehetünk. Ha egészségesen élünk, odafigyelünk a rendszeres mozgásra és a kiegyensúlyozott táplálkozásra, máris sokat teszünk egészségünk megőrzése érdekében. De csökkentheti a kockázatot, ha valaki 30 éves kora előtt szül.

Az emlőrák megelőzésére a többi daganatos betegséghez hasonló táplálkozási ajánlások érvényesek. Alapja a változatos, kiegyensúlyozott étrend, illetve az ideálias testsúly megtartása, különösen menopauza után. Hasznosak lehetnek megelőzés szempontjából a rostok, az A-, C- és E-vitamin, valamint a likopin (a paradicsomban található antioxidáns).

Változtassunk rossz szokásainkon! Napi két egység alkohol elfogyasztása már egyértelműen növeli a emlőrák kialakulásának valószínűségét, amely az elfogyasztott mennyiséggel tovább nő. A dohányzás rákkeltő hatása pedig bizonyára mindenki előtt ismert.

Rózsaszín szalaggal az emlőrák ellen…

Felismerés - és azonnali cselekvés

A mai napig nincsen olyan módszer, amellyel biztosan megelőzhető lenne az emlőrák. Egyes szélsőséges esetekben – elsősorban, ha a családban már több megbetegedés is előfordult - az emlők eltávolítása, vagy megelőző jellegű gyógyszerszedés alkalmazása válhat szükségessé.

A megelőzés mellett tehát a legfontosabb, amire figyelmet kell fordítanunk a betegség felismerése. Ehhez a saját mellünk megismerése, a és a szűrővizsgálatokon való részvétel szükséges. Ezek fontosságát sosem lehet elégszer hangsúlyozni, hiszen a betegség lehető legkorábbi stádiumban történő felfedezése az eredményes kezelés kulcsa. Kisebb méretű tumor esetén a műtéti beavatkozás kevésbé drasztikus, és nagyobb a felépülés esélye.

Nagyon fontos ezért, hogy mindenki ismerje a saját melle kinézetét, alakját, hogy észrevegye rajta a betegségről árulkodó változásokat, és azzal időben orvoshoz forduljon. Az esetek többségében szerencsére ezeket nem rosszindulatú daganat okozza, ennek eldöntését azonban mindig bízzuk szakemberre! Fontos megjegyezni, hogy az emlőrák kezdeti stádiumban nem jár fájdalommal, de ennek hiánya senkit se tévesszen meg.

E változások felfedezése miatt már 18-20 éves kortól érdemes havonta emlő önvizsgálatot tartani. A menopauza előtti korban lévő nőknél erre leginkább a menstruáció utáni napok alkalmasak, mert a mell ilyenkor a legjobban áttapintható. Idősebb korban pedig célszerű mindig a hónap egy adott napján megtenni ezt. Emellett ha semmilyen panasz sem jelentkezik, akkor is évente tanácsos szakorvossal - akár rendszeres nőgyógyászati vizsgálat keretében - is megvizsgáltatni az emlőket.

Rózsaszín szalaggal az emlőrák ellen…

Szűrővizsgálatok

A mammográfiás vizsgálat során röntgenfelvételeket készítenek az emlőkről, ez sem nagyobb fájdalommal, sem egyéb kellemetlenséggel nem jár. Elsősorban 40 év feletti nőknek ajánlott, fiatalabb korban ugyanis az emlő szerkezet túlságosan tömör ahhoz, hogy a röntgenfelvételen nagy biztonsággal kimutathatóak legyenek az esetleges eltérések.

A szűrés során már akkor felfedezhető a daganat, amikor még nem is tapintható, így hamarabb megkezdődhet a terápia, amely növeli a gyógyulás esélyét. Hazánkban a 45 - 65 év közötti nők 2 évente, névre szóló meghívót kapnak mammográfiás szűrésre. Panasz esetén azonban beutalóval bármikor elvégzik a szűrést.

Ultrahangos vizsgálatot a fent említett okok miatt elsősorban a 40 év alatti nőknél alkalmaznak.

Ha valamilyen gyanús elváltozást találnak, ezt követően mintát vesznek a daganatból. Az eljárás során egy vékony tű segítségével sejteket nyernek ki a daganatból (biopszia) , melyeket ezután alaposan megvizsgálnak. Ennek célja, hogy meghatározzák, hogy a daganat jó-, vagy rosszindulatú-e, utóbbi esetben pedig azt, hogy milyen típusú.

Újabb terápiák az emlőrák kezelésében

Számos kemoterápiás és homronterápiás szer kerül alkalmazásra az emlőrák gyógyszeres kezelésében.

Ebben a nemben újnak számítanak az ún. biológiai terápia gyógyszerei, a szakmai néven monoklonális antitest-készítmények. Számos klinikai alkalmazásuk közül az egyik az emlőrák terápiája. Lássunk néhány részletet!

Az egyik ilyen gyógyszer hatóanyaga a trasztuzumab, humanizált monoklonális antitest. Szelektíven kötődik egy antigénhez, melyet humán epidermális növekedési faktor 2-nek (HER2) nevezünk. A HER2 nagy mennyiségben található egyes ráksejtek felszínén, serkenti a ráksejtek növekedését. Ha a szer a HER2-höz kötődik, megállítja e sejtek növekedését és pusztulásukat okozza.

Az orvos e gyógyszert emlődaganat kezelésére írhatja fel, ha:

Ön magas HER2-szinttel járó, korai emlődaganatban szenved és kemoterápiás kezelése befejeződött.

Ön magas HER2-szinttel járó, áttétes emlődaganatban szenved (olyan emlődaganat, amely az eredeti daganathoz képest tovább terjedt).

Felírhatják kemoterápiás szerekkel, paklitaxellel vagy docetaxellel kombinációban, az áttétes emlődaganat első kezeléseként, vagy önmagában is adhatják, ha más kezelések sikertelennek bizonyultak.

Lehetőségek az emlőrák kezelésében

Az első lépés álltalában a sebészeti beavatkozás, ennek során igyekeznek a lehető legkisebb területet eltávolítani. Az emlő a - rák szétterjedtségétől függően - ma már nagyrészt megtartható. Ezután következhet a sugárterápia, illetve a gyógyszeres kezelés, melyet tumor-kemoterápiás szerekkel, illetve ösztrogénreceptor- pozitív tumor esetén hormongátló gyógyszerekkel végeznek. Ezek célja, hogy a műtét után esetleg hátramaradt rákos sejteket elpusztítsák, illetve megakadályozzák a daganat kiújulását.

Ezek mellett léteznek új, is. Ilyen a HER2- pozitív (az emlőrákok 20%-a ilyen) emlőrák speciális kezelése. Ígéretesnek tűnik az az eljárás is, melynek során a daganatot tápanyaggal és oxigénnel ellátó új erek képződését akadályozzák meg. Ezekről részletes leírás a további cikkekben olvasható.

A pozitív végkifejlet...

Érdekes módon számos nő, aki sikeresen megküzdött az emlőrákkal, arról számol be, hogy a sok negatív élmény, a kétségek, és a fájdalom ellenére, a betegség pozitív változást is hozott az életükbe. A küzdelem lelkileg megerősítette őket, elmélyítette kapcsolatukat szeretteikkel, és megtanította őket arra, hogy melyek az igazán fontos dolgok az életben...

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához