Ezeket látta már?

Fáradt, állandóan éhes és rosszul alszik? Ez lehet a megoldás a tünetek ellen

éhség, mozgás, sport, fáradtság

Ha nem tud felülkerekedni a fáradtságon, az éjjelei sem nyugodtak, és a vérnyomása is magas, akkor ezt a dolgot próbálja ki!

Legfőbb vágya egy csésze kávé, de ha megissza sem segít, esténként pedig még alvászavarai is vannak? Előfordulhat, hogy a nap folyamán nem mozog eleget. Ha rendszeresen mozog, sporttal fárasztja ki a testét, és megkönnyíti az elalvást és a pihentető alvást. Az Advances in Preventive Medicine című szaklapban megjelent tanulmány rámutat az alvás és a testmozgás közötti összefüggésre. "A fizikai aktivitás segít javítani az alvás minőségét és hatékonyságát" - állítják a kutatók.

2. Magas vérnyomás

A magas vérnyomást komolyan kell venni. A minnesotai Rochesterben (USA) található Mayo Klinika szerint "minél magasabb a vérnyomás, és minél hosszabb ideig marad kezeletlen a probléma, annál nagyobb a károsodás". Az orvosok hozzátették, hogy "az aktívabb életmód csökkentheti a szisztolés vérnyomást, amely a legmagasabb vérnyomásérték". Már 30 perc testmozgás is segíthet!

3. Derékfájás

Ha a nap nagy részét ágyban, kanapén vagy az íróasztalnál tölti, akkor biztosan fáj a dereka. Ha a gerince egyébként egészséges, nagyon könnyen megszabadulhat a fájdalomtól - egyszerűen mozogjon többet!

A JAMA Internal Medicine című szaklapban megjelent tanulmány a derékfájás okait vizsgálta. A legtöbb esetben a bűnös a testmozgás hiánya volt. A jelenlegi bizonyítékok arra utalnak, hogy a testmozgás önmagában vagy gyógytornával kombinálva hatékonyan segít a derékfájás problémáján - áll a közleményben.

4. Állandó éhség

Minél kevesebb a mozgás, annál kisebb a kalóriaszükséglet. Előfordul azonban, hogy a test megtéveszt bennünket. Ha nem sportol, és mégis éhes érzi magát - a teste valószínűleg túl sok ghrelint, azaz olyan hormont választ ki, amely felelős azért, hogy az „éhes vagyok” üzenetet küldjön az agynak.

A Journal of Sports Science and Medicines című szaklapban megjelent tanulmányban férfiak két csoportja vett részt. Egyesek edzettek, másoknak ülniük kellett. Elemezték a ghrelinszintjüket és az étvágyukat, és a tanulmány megállapította, hogy a testmozgás "pozitív hatással volt az étvágycsökkenésre, ami az acilezett ghrelinre adott válasz csökkenésével függ össze az idő múlásával".

5. Hangulatváltozások

Az érzelmi zavaroknak számos oka lehet. De a hangulatingadozásokat a mozgáshiány is okozhatja. Dr. Michael W. Otto, a Bostoni Egyetem professzora szerint "a mérsékelt testmozgás után általában öt percen belül hangulatjavító hatást érhetünk el". Ennek oka a fokozott vérkeringés és a "hipotalamusz-hipofízis-mellékvese (HPA) tengelyre gyakorolt hatás", vagyis az agynak az a része, amely a fiziológiai stresszválaszt váltja ki.

6. Emésztési problémák, széklet problémák

Ha emésztési problémái vannak, a testmozgás lehet a megoldás. Ha nem mozog rendszeresen, az emésztőrendszer is ellustul. A Harvard Medical School szerint a vastagbél reagál az ingerlésre, és ha nem sportol, mozog eleget, akkor nem stimulálódik. Ha krónikus székrekedésben szenved , iktassa be a testmozgást a napi rutinjába, ez segíthet enyhíteni a tüneteket.

7. Kifullad a lépcsőzéstől

Ha néhány lépcsőfok megmászása után liheg és zihál, akkor valami nincs rendben. A rendszeres testmozgás javítja a szív- és érrendszeri funkciókat, és jó erőnlétben tartja a szívét. A Frontiers in Cardiovascular Medicine című szaklapban közzétett tanulmány szerint" a tartós fizikai aktivitás összefügg a gyulladásos markerek csökkenésével, a metabolikus egészség javulásával, a szívelégtelenség kockázatának csökkenésével és az általános túlélés javulásával".

8. Pre-diabétesz, inzulinrezisztencia

Ha már diagnosztizálták a pre-diabéteszét, ne habozzon elkezdeni a testmozgást. A Duke University Medical Center vizsgálatában részt vevőknek, akik mérsékelt testmozgást végeztek (7,5 mérföld erőteljes gyaloglás hetente), átlagosan 7 százalékkal javult a glükóztolerancia.

9. Stressz, feszült lelkiállapot

Ahogy fentebb írtuk, a testmozgás hatással van a közérzetünkre. A Harvard Medical School szerint, amikor a szervezet fiziológiai stresszt érez, olyan fizikai tüneteket tapasztal, mint az izomfeszültség, fejfájás és nyakfájás. A mozgás "visszaállítja" a szervezet stresszre adott válaszát. Bár a stressz oka nem biztos, hogy megszűnik, a testmozgás enyhítheti a tüneteket.

10. Gyakori betegeskedés

A szokásosnál gyakrabban fázik meg? A mozgásszegény életmód nagy eséllyel lehet a felelős ezért. A Journal of Sport and Health Science című folyóiratban megjelent tanulmány a testmozgás és az immunrendszer közötti kapcsolatot vizsgálta. Megállapították, hogy "az intenzív testmozgás erősíti az immunrendszert, ami javítja a védekező tevékenységet és az anyagcsere egészségét". A kutatók azt is megállapították, hogy "a rendszeres testmozgás javítja az immunrendszer szabályozását azáltal, hogy késlelteti az időskori működési zavarok kialakulását".

11. Merev ízületek

Úgy gondolja, hogy a merev nyak és a merev térd csupán az öregedés jele, természetes velejárója? Ha nem mozog rendszeresen, tehát legalább napi 30 percet, joggal panaszkodhat az ízületek merevségére. A napi testmozgás erősíti az ízületek és csontok körüli izmokat, és enyhíti a merevséget.

12. Koncentrációs problémái vannak

Dr. John J. Ratey, a Harvard Medical School munkatársa kutatásaiban azt tanulmányozta, hogy a testmozgás miként javíthat a koncentrációs képességen. Felfedezte, hogy "az aerob testmozgásban van a titok: gyakorlatilag fizikailag alakítja át az agyat úgy, hogy minden fronton maximális teljesítményt nyújtson".

13. Szívbetegség kockázat

Ha van szívbeteg a családjában, nagyobb lehet a kockázata annak, hogy élete egy pontján önnél is szívbetegség alakul ki. A testmozgás segíthet megelőzni a szívbetegségeket, mivel erősíti a szívet és segíti a megfelelő véráramlást. A tudósok úgy vélik, hogy a rendszeres testmozgás segít csökkenteni számos szív- és érrendszeri kockázati tényezőt, köztük az elhízást, a magas vérnyomást, a magas koleszterinszintet, a metabolikus szindrómát és a cukorbetegséget.

14. Egészségtelen szokások

Nem teszed meg, hogy leszoksz a dohányzásról, állandóan nassolsz, próbálj meg többet mozogni. A testmozgás segít megtörni a rossz szokásokat. Tanulmányozták, hogy a testmozgás még a drogfüggők agyára is hatással van. Így a napi testmozgás mozgósítása segíthet a leszokásban.

Nem akar leszokni a dohányzásról, folyamatosan nassol? Próbáljon többet mozogni, meglátja a rendszeres testedzés, gyakorlatok segítenek megszabadulni a rossz szokásoktól. A tanulmányok szerint a testmozgás még a kábítószer-függők agyára is hatással van. A napi testmozgásnál, edzésnél, keresve sem talál jobb mankót a leszokáshoz.

15. Túlsúly

Nem nagy felfedezés: ha túlsúlos, és meg akar szabadulni a plusz kilóktól a fogyás egyik legjobb módja, ha elkezd rendszeresen mozogni. Már napi 30 perc mérsékelt testmozgás is elég ahhoz, hogy az első eredmények megérkezzenek.

16. Nyugtalanság, szorongás

Izzadó tenyér, szapora szívverés ... Ez a szorongás. Ha az utóbbi időben több szorongásos rohamot tapasztalt, a pszichológus vagy pszichiáter felkeresése mellett a testmozgás is segítségére lehet. Az Amerikai Szorongásos és Depressziós Társaság szerint a testmozgás endorfint termel és javítja a hangulatot: "Egyetlen erőteljes testmozgás órákra enyhítheti a tüneteket, a rendszeres testmozgás pedig jelentősen csökkentheti azokat".

17. Fakó, sápadt bőrszín

Dr. Whitney Bowe, New York-i bőrgyógyász szerint a testmozgás növeli a bőr vérellátását, ami lassítja a bőr öregedési folyamatát. Ez a megnövekedett véráramlás tápanyagokat és oxigént is szállít a bőrsejtekhez, így az ragyogóvá válik. A mozgás során gyorsul a vérkeringés – főleg az aerob mozgásformák hatására –, így több oxigén jut a vérárammal a bőrbe. Vagyis oxigéndús vérrel látjuk el a bőrünket, innen ered az edzés utáni, mással el nem érhető, feltűnő csillogás. Az izzadással pedig sok-sok méreganyagtól is megszabadulunk. A legjobb, ha edzés előtt nem sminkelünk vagy alaposan eltávolítjuk a make-upot. Igen, még a szempillaspirált is.

18. Görnyedt testtartás, ülés

A helyes testtartás jót tesz az egész mozgásszervi rendszernek. Edzés nélkül a hasizmok meggyengülhetnek, a gyenge hasizmok rossz testtartáshoz vezetnek, ami a Journal of Physical Therapy Science című szaklapban megjelent tanulmány szerint problémákat okozhat a gerincben és a csontokban.

19. Kóros vércukorszint

Az Amerikai Diabétesz Szövetség szerint "a testmozgás olyannyira növeli a szervezet inzulinérzékenységét, hogy akár 24 órával vagy még tovább is csökkentheti a vércukorszintet a testmozgás után". Sőt, a magasabb inzulinérzékenységnek köszönhetően az a kis mennyiségű szénhidrát, amit ezt követően beiktat az étrendjébe, már nem befolyásolja drámaian a vércukorszintet.

20. Nem tud lépést tartani másokkal

Minden szervezet más és más, és nem is kell összehasonlítania magát a többiekkel, de ha egy rövid séta során észreveszi, hogy folyton lemarad, feltűnően nem tud lépést tartani a csoporttal többi részével, akkor valami nincs rendben. Érdemes utána járni az egészségügyi okának, és több alkalmat szánni az edzésre, erősödésre, közös sétákra.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezzel a 9 tünettel jobb, ha kardiológushoz fordul!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#szívroham

Forrás: ICE
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához