Ezeket látta már?

Hepatitis A - idén már kilencszeresére emelkedett a betegek száma

2014.06.24. Módosítva: 2015.11.04.

Tavasszal tovább növekedett a hepatitis A fertőzéses esetek száma. Az idei évben összesen 288 hepatitis A beteget regisztráltak április végéig, ami kilencszerese a 2008-2011-es évek ezen időszakára vonatkoztatott jellemző középértékének (31).

A márciusi esetszámokhoz képest áprilisban harmadával nőtt a vírushepatitis megbetegedések száma, ezen esetek kétharmadát hepatitis A okozta. Mind a havi, mind az év eleje óta nyilvántartásba vett A típusú hepatitis megbetegedések száma meghaladta a korábbi évek azonos időszakát jellemző értékeket. Az országban a közép-magyarországi régió mellett Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok és Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből jelentették a legtöbb hepatitis A esetet.

Hepatitis A - idén már kilencszeresére emelkedett a betegek száma

Május elején nagyszabású hepatitis A megelőzési program indult "" szlogennel. Ennek célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét a fokozott fertőzésveszélyre, az egyre szaporodó megbetegedésekre és a megelőzés lehetőségeire.

Mit nevezünk hepatitisnek?

A vírusok által okozott májgyulladást vírushepatitisnek nevezzük. Ezek közül az A típusú májgyulladás a legismertebb, amit a közemberek tévesen sárgaságként ismernek. Ez valószínűleg abból ered, hogy a májgyulladás egyik fő tünete a szem és a bőr besárgulása. Többféle hepatitis vírus létezik, a leggyakrabban előforduló az előbb említett hepatitis A mellett a hepatitis B, valamint a hepatitis C. Az egyes hepatitis vírusok terjedésének módja és az általuk okozott betegségek és azok szövődményei is eltérőek.

Hepatitis A - idén már kilencszeresére emelkedett a betegek száma

Mit kell tudni a hepatitis A fertőzésről?

A hepatitis A vírus a leggyakoribb, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint évente mintegy 1,4 millió embert fertőz meg.(who.int/hepatitis) A beteg székletével üríti a vírust, ami szájon át kerül a szervezetbe. A fertőzést közvetítheti szennyezett víz, vagy azzal mosott zöldség, gyümölcs, tengeri herkentyűk, szennyezett vízből készült jégkocka, fagylalt.

A betegség lappangási ideje alatt a tünetmentes vírushordozók könnyen megfertőzhetik a környezetüket anélkül, hogy észrevennék, így könnyen kialakulhat egy-egy járvány is. A vírus gyorsan terjedhet az óvodákban, iskolákban, nyilvános mosdókban, a tömegközlekedés során és a tömegrendezvényeken.

Folytatás a !

Forrás: Sajtóközlemény
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához