Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Kivédhető a poszt-covid, ha egészséges a bélflóra?

bélflóra, poszt-covid, Covid-19, koronavírus

A poszt-covid-tünetegyüttes sajátos bélflórabeli eltérésekkel jár együtt. Mindez felveti a lehetőségét annak, hogy az egészséges bélflóra hozzásegíthet a poszt-covid tünetek megelőzéséhez, kezeléséhez.

A Covid-19 és a bélflóra kapcsolatát már korábban leírták

Az elmúlt időszakban számos tudományos közlemény jelent meg, ami az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta Covid-19 és a bélflóra kapcsolatát elemezte. Jelenlegi ismereteink szerint a bélflóra és a Covid-19 között szoros, oda-vissza irányú kapcsolat áll fenn.

Mit jelent mindez a mindennapokban?

Akiknek a bélflórája nincs egyensúlyban, azaz nála a bélben élő baktériumok száma, aránya és/vagy fajgazdagsága nem megfelelő, nagyobb eséllyel lesz Covid-19-beteg, illetve nagyobb eséllyel alakulhat ki nála súlyos lefolyású Covid-19. És fordított irányban: a Covid-19 átvészelése rányomja a bélyegét a bélflórára, a fertőzést követően a bélflórában csökken a jótékony mikroorganizmusok változatossága és száma.

A bélflóra és a poszt-covid is kapcsolatban állnak egymással

Nemrégiben láttak napvilágot azok a tudományos eredmények, amik a poszt-Covid és a bélflóra kapcsolatát boncolhatták. Az eredmények rámutattak arra, hogy a minél inkább eltér a „normálistól” a bélflóra, azaz minél inkább felborul a bélben élő baktériumok egyébként kényes egyensúlya, annál nagyobb az esélye a poszt-Covid tünetek megjelenésének.

A kutatók 106 Covid-19 beteg bélflóráját elemezték (székletminták vizsgálatával) a koronavírus okozta fertőzés kezdetén, majd azt követően 1 hónap, illetve 6 hónap elteltével. A 106 beteg közül 6 hónap elteltével 81 betegnél volt jelen valamilyen poszt-Covid-tünet. A legtöbben fáradékonyságra panaszkodtak, de sokan számoltak be memóriaproblémákról, hajhullásról, szorongásról vagy alvászavarról.

A bélflóra, a probiotikumok és az agy - kattintson ide, és ingyenes előadásokon tanulhat róla!

A Covid-19 betegek bélflóráját egészséges, nem Covid-19-betegek bélflórájával hasonlították össze

Kiderült, hogy a későbbi poszt-Covid-betegek bélflórájában már akkor markáns változások történtek, amikor a Covid-19-et diagnosztizálták náluk. A bélflórájukban több mint 40 baktériumtörzs mutatott a normálistól való eltérést a Covid-19-ben való megbetegedéskor, és a bélflóra kóros elváltozásai 6 hónap elteltével is jelen voltak náluk. Ezzel szemben azoknál a Covid-19-betegeknél, akik később nem szenvedtek poszt-Covid-ban, jóval kevesebb bélflórabeli elváltozás volt csak jelen. Esetükben 25 baktériumtörzs esetén írtak le a „normálistól” való eltérést a Covid-19 megbetegedésükkor, de a probléma 6 hónap alatt rendeződött, a bélflórájuk egyensúlya helyreállt, és nem jelentkezett náluk a poszt-covid-tünetegyüttes.

A kutatók leírták azt is, hogy melyek azok a baktériumok, amik száma jelentősen megnövekedik vagy lecsökken, ha bizonyos poszt-Covid tünetek megjelennek. Például a poszt-Covid hajhullást a butirátot termelő bélbaktériumok alacsony számával hozták kapcsolatba.

A bélflórára való odafigyeléssel megelőzhető lehet a poszt-Covid?

Leszögezhető tehát, hogy az ép bélflóra védő szerepet tölthet be a poszt-Covid tünetegyüttes kialakulásával szemben. Mindez nem meglepő, hiszen az egészséges bélflóra számos megbetegedés kockázatát csökkentheti, és itt nem csak az emésztőrendszert közvetlenül érintő megbetegedésekről van szó, hanem vírusok vagy baktériumok okozta fertőzésekről, köztük légúti fertőzésekről, vagy éppen idegrendszeri kórképekről, mentális zavarokról. Nem zárható ki, hogy a jövőben célzott bélflóra-támogató kezelésekkel védekezünk majd a poszt-covid-tünetekkel szemben.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás

https://www.mdedge.com/familymedicine/article/251080/covid-19-updates/gut-bacteria-linked-long-covid

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához