Ezeket látta már?

Bizonyos szagok képesek migrént kiválatni - akár az irodaszag is lehet ilyen!

szagok migrén fejfájás kiváltó oka kezelése  irodaszag

A tanulmány hat, a migrénes rohamokhoz kapcsolódó szagkategóriát azonosít.

A Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmány hat csoportba sorolta a migrénnel összefüggő szagokat, és megfigyelte, hogy a tisztítószerek szaga jelentősen megnövelheti a migrénes rohamok számát krónikus migrénben szenvedő betegeknél.

Mi a migrén?

A migrén egy gyakori neurológiai betegség, amelyet erős fejfájás jellemez, jellemzően a fej egyik oldalán. Bizonyos tényezők, köztük a stressz, a böjt, az időjárás, az alvászavarok, a nők hormonjai, a fény, a hangok és a szagok, ismerten fokozzák a migrénes rohamokat.

A fokozott szagérzékenységet a migrén specifikus tünetének tekintik, ami gyakran, a migrénes betegek 95%-ánál megfigyelhető. Bizonyítékok szerint bizonyos típusú szagok különösen erősen kapcsolódnak a migrénes rohamokhoz.

Mechanikailag a szagjelet az agy a szaglókörön keresztül kapja, és a vizsgálatok kimutatták, hogy a szagok migrént váltanak ki azáltal, hogy aktiválják az agy különböző régióit. A jelenlegi tanulmányban a tudósok kategorizálták a migrénnel összefüggő szagokat, és meghatározták összefüggésüket a klinikai jellemzőkkel.

Ilyen szagokat vizsgáltak

A vizsgálatot összesen 101 klinikai migrénes betegen végezték el. A résztvevők egy kérdőívet kaptak, amely 35, korábbi bizonyítékok alapján kiválasztott szagelemet tartalmazott. A kérdőív segítségével meghatározták, hogy milyen típusú szagok váltottak ki migrénes rohamot, és hogyan védekeztek a résztvevők a szagoktól.

Emellett a tudósok faktoranalízist is végeztek, hogy meghatározzák a migrénes rohamokhoz kapcsolódó szagok gyakori tényezőit. (A faktoranalízis egy statisztikai módszer, amely a változók nagy halmazát egy kisebb faktorhalmazra redukálja úgy, hogy a változókból kivonja az összes közös vonást.)

Fontos észrevételek

  • A vizsgált populáció körülbelül 16%-a, illetve 84%-a volt jelen sorrendben krónikus, illetve epizodikus migrénben. 
  • A krónikus migrénben szenvedő résztvevők 75%-ának volt egyidejűleg túlzott gyógyszerhasználattal járó fejfájása. 
  • A szag és a migrénes roham közötti összefüggést a résztvevők 78%-ánál figyelték meg.

A kutatásban résztvevők felénél ez a szag indította be a migrént

A résztvevők több mint 50%-a számolt be a parfüm szagáról a migrénes roham kiváltójaként. Ezt követte a dohány, az öblítő, a test, a szemét, a fodrásztermék, az autó és az izzadság szaga. Egyik résztvevő sem számolt be citrom-, mandarin- vagy alma szagról migrén kiváltó okaként.

A kérdőívben szereplő 35 szagtól eltekintve az ikebana (a virágkötészet japán művészete) és a benzin volt a leggyakrabban jelentett migrénes rohamhoz kapcsolódó szag.

Migrént okoz a munkahelyi iroda?

A szagtípusok mellett a tanulmány meghatározta a migrénes rohamokkal kapcsolatos gyakori helyeket. A résztvevők több mint 50%-a a migrénes rohamokkal kapcsolatos gyakori helyként számolt be az irodáról.

Ezt követte az otthon, az étterem és a kórházi váróterem. Egyik résztvevő sem jelölte meg a konzultációs vagy vizsgálószobát migrénes rohamhoz kapcsolódó helyként.

A kérdőívben szereplő migrénes helyek mellett a vonat, a város és az áruházak voltak a leggyakrabban bejelentett migrénes rohamokkal kapcsolatos helyek.

Ami a szagok elleni megelőző intézkedéseket illeti, a résztvevők körülbelül 42%-a, 23%-a és 22%-a számolt be arról, hogy maszkot, légszűrőt, illetve dezodor spray-t használt. Ezenkívül a résztvevők körülbelül 17%-a, illetve 5%-a számolt be arról, hogy elmozdultak a helyről, és zsebkendővel takarták le az orrát a szagok elkerülése érdekében.

  • Figyelembe véve a résztvevő életkorát, a fiatalabb résztvevők körében szignifikánsan magas volt a dohányzás vagy szappanszag miatti migrénes rohamok aránya. 
  • A nemet figyelembe véve a testszag vagy a szemét miatti migrénes roham csak női résztvevőknél volt megfigyelhető.
  • A migrén típusait tekintve a krónikus migrénben szenvedő résztvevők nagyobb érzékenységet mutattak az öblítőszerre, izzadságra, zoknira, kávéra, ürülékre, hányásra és állatszagokra, mint az epizodikus migrénben szenvedők.

A faktoranalízis alapján a szagok hat közös tényezőjét azonosították

  1. Az első tényező bűzös szag volt; 
  2. a második tényező a főzési termékek; 
  3. a harmadik tényező az olajszármazékok és mások; 
  4. a negyedik tényező a sampon és balzsam volt; 
  5. az ötödik tényező a tisztítószerek; 
  6. a hatodik faktor pedig parfümök, rovarirtó szerek és rózsa volt.   

Az ötös faktor, amely a növényi alapú hajformázó készítményeket, a mosószereket és a virágillatú öblítőket is tartalmazta, szignifikánsan nagyobb összefüggést mutatott a migrénes rohamokkal krónikus migrénes betegeknél, mint az epizodikus migrénes betegeknél.

A tanulmány jelentősége

A tanulmány hat olyan szaganyagcsoportot azonosít, amelyek migrénes rohamot válthatnak ki krónikus vagy epizodikus migrénben szenvedő betegeknél. A krónikus migrénes betegek azonban fokozottan érzékenyek egyes virágillatú vegyszerekre.

Mit tehet migrén esetén?

A migrénes roham ideje alatt lehetőleg sötét, csendes szobában pihenjen. A roham jelentkezésekor törekedjen arra, hogy minél hamarabb vegye be a kezelőorvosa által felírt gyógyszert, ne pedig akkor, amikor a roham már több órája tart és kiteljesedett, mert ilyenkor jóval kisebb az eredményes kezelés esélye.

Tartsa szem előtt, hogy a kombinált fájdalomcsillapítók rendszeres (heti többszöri) szedése mindennapossá teheti a fejfájást a gyógyszerhez való hozzászokás miatt. Ne használjon specifikus rohamgyógyszert havi 8 alkalomnál többször, mert az ennél gyakoribb rohamkezelés tartóssá teheti a fejfájást.

A migrénes roham megelőzése

A migrénes fejfájás megelőzése érdekében javasolt beazonosítani és kerülni a rohamokat provokáló tényezőket. Vezessen fejfájásnaplót, ezzel megfigyelheti a rohamot kiváltó tényezőket, melyek tudatos kiiktatásával csökkentheti, megelőzheti a rohamok előfordulását. Ezek mellett az alvás-ébrenlét ritmusának megtartásával és rendszeres étkezéssel is csökkenthető a migrén kialakulásának esélye.

Folyóirat hivatkozás:

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez az a migrén tünet, ami agyvérzéshez vezethet - vegye komolyan!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#migrén

Forrás: news-medical.net
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához