Ezeket látta már?

AIDS áttörés: egy oltóanyag elsőként csökkentette a fertőzés kockázatát

Egy kísérleti AIDS oltóanyag első alkalommal csökkentette a fertőzés kockázatát az emberekben, amit a szakértők a járvány elleni negyed évszázados harc egyik legnagyobb áttörésének neveztek.

Az amerikai hadsereg és a thaiföldi egészségügyi minisztérium által közösen, 16 000 önkéntes részvételével végzett nagyszabású kísérletből az derült ki, hogy a vakcina harmadával csökkentette a fertőzés kockázatát. A meglepő eredményeket megelőzően az orvoskutatók hosszú évekig hiába próbáltak előállítani HIV védőoltást, sőt, az egyik kísérleti vakcináról kiderült, hogy valójában növeli a fertőzés arányát.

"Ez az első bizonyíték arra, hogy a HIV elleni oltóanyag védelmet nyújthat a fertőzéssel szemben" – nyilatkozta Jerome Kim ezredes, az USA hadseregének HIV-kutatási programjának kutatója. "Ez egy rendkívül jelentős tudományos előrelépés, amely reményt ad arra, hogy a jövőben lehetséges lesz egy globális hatékonyságú oltóanyag előállítása."

Witthaya Kaewparadai thaiföldi egészségügyi miniszter szerint "a kísérlet eredménye valóságos tudományos áttörésnek tekinthető."

Az oltóanyagot két olyan régebbi gyógyszer kombinálásával állították elő, amelyek önmagukban nem csökkentették a fertőzést. A kutatók most azt vizsgálják, miért hat együttesen a két szer. A kísérletben a francia Sanofi-Aventis gyógyszergyár kanárihimlő vírust tartalmazó ALVAC vakcinát, valamint a VaxGen Inc. által gyártott AIDSVAX oltóanyagot használták fel. A kutatók bejelentették, hogy a kombinált oltóanyag 31,2 százalékos hatékonysággal csökkentette a HIV fertőzés kockázatát.

"Az eredmények azért jelentenek áttörést a HIV elleni védőoltás fejlesztésében, mert most először van bizonyíték arra, hogy létezhet hatékony megelőző HIV oltás" – áll a kutatócsoport közleményében.

Az oltóanyagot önkénteseken tesztelték – mindnyájan HIV-negatív, 18 és 30 év közötti férfiak és nők – átlagos fertőzési arány mellett két Bangkok közeli thaiföldi tartományban. A kísérletet 2003 októberében indították el. A résztvevők fele megkapta az oltást, a többiek viszont csak placebót kaptak. A placebót kapott páciensek közül 8198-ból 74-en fertőződtek, szemben a beoltottak körében mért 8197-ből 51 fertőzött aránnyal.

Az Egészségügyi Világszervezet és a HIV/AIDS Közös ENSZ-Program gratulált a kutatóknak a "biztató" eredményekhez.

"A jelentős tudományos előrelépésként értékelhető eredmények első alkalommal bizonyítják azt, hogy létezhet olyan védőoltás, amely megelőzi a HIV-fertőzést az általános felnőtt népesség körében" – áll a szervezetek közleményében.

Az ENSZ közölte, az eredmények alapján jelen pillanatban valószínűleg még nem lehet engedélyeztetni a gyógyszert, és további vizsgálatok szükségesek annak meghatározására, hogy az oltóanyag a világ más részein is ugyanilyen hatást fejt ki.

Az AIDS először 1981-ben vált a közfigyelem tárgyává, azóta pedig világszerte legalább 25 millió ember halálát okozta. Jelenleg 33 millió AIDS/HIV fertőzött él a világon. Az AIDS betegséget okozó vírus azonosításában elért gyors eredmények azzal a reménnyel kecsegtettek, hogy hamarosan elő lehet állítani egy védőoltást. A HIV az immunsejtek elpusztításával kiteszi az emberi szervezetet az opportunista betegségeknek.

Az embereken tesztelt összesen 50 kísérleti vakcina közül azonban mindössze két oltóanyagnak sikerült végighaladnia a mind a három kísérleti fázison, de még ez a kettő is kudarcot vallott. Körülbelül 30 oltóanyag tesztelése van jelenleg is folyamatban.

A kutatók 2007-ben arra kényszerültek, hogy leállítsák a Merck gyógyszergyár oltóanyagának előrehaladott fázisban lévő klinikai tesztelését, miután kiderült, valójában növeli az AIDS fertőzés kockázatát.

A Sanofi-Aventis gyógyszergyár oltóanyaggyártó ágazata, a Sanofi Pasteur azt nyilatkozta, hogy bár a legújabb kísérlet eredményei "szerények", mégis első ízben bizonyították, hogy a védőoltás "egy szép napon valósággá válhat".

A Nemzetközi HIV-védőoltási Program, a kutatókból, politikusokból, adományozókból és lobbistákból álló nemzetközi szövetség szerint "történelmi nap ez az AIDS elleni védőoltásért folytatott 26 éves harcban."

A védőoltás kutatását előmozdító Nemzetközi AIDS Vakcina Kezdeményezés (IAVI) úgy véli, a kísérlet eredményei "rendkívül izgalmasak, és jelentős tudományos előrelépésként értékelhető."

A kísérletet jelentős összeggel támogató amerikai Allergiás és Fertőző Betegségek Országos Intézete (NIAID) vezetője, Anthony Fauci így nyilatkozott: "Ezek az új eredmények jelentős előrelépést jelentenek a HIV védőoltás kutatásában."

Egy elismert AIDS kutató, a francia Jean-Francois Delfraissy azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy az eredmények "jó hírt jelentenek ugyan, de hatásuk szerénynek mondható".

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához