Ezeket látta már?

Bárki előállíthat gyilkos vírust?

2011.12.23. Módosítva: 2015.11.04.

Az amerikai kormány egyik tudományos tanácsadó testülete arra kért két vezető tudományos lapot - az amerikai Science és a brit Nature magazinokat -, hogy mellőzzék a részletek közlését egy laboratóriumban létrehozott mutáns vírussal kapcsolatban, hogy ártó szándékkal ne tudják előállítani a potenciálisan milliók halálát okozó vírusokat.

A szóban forgó vírus a H5N1 madárinfluenza vírus egyik törzse, amelyet génmódosítással hoztak létre egy hollandiai laboratóriumban, és amely a vadászgörényekkel végzett kísérletekben minden korábbinál fertőzőbbnek bizonyult.

Bárki előállíthat gyilkos vírust?

Az emlős egyedek közti átadhatóság azt jelenti, hogy emberről emberre is átterjedhet a H5N1 vírus mutáns törzse, ami a korábban ismert madárinfluenza vírustörzsekre nem volt jellemző. Biztonságpolitikai szakértők attól tartanak, hogy amennyiben az erőteljesen fertőző H5N1 előállításának módszere terroristák kezébe kerülne, a vírust biológiai fegyverként használhatnák fel.

Az amerikai Nemzeti Tudományos Tanácsadó Testület biológiai biztonságért felelős bizottsága (NSABB) áttekintette a témáról a tudományos sajtóban megjelent közleményeket, és ennek alapján azt javasolta a folyóiratoknak, hogy "eszközöljenek változtatásokat a leírásban", ezzel előzve meg egy "különlegesen komoly globális közegészségügyi fenyegetést".

Az NSABB a közlemény szerint olyan mértékű változtatást ajánl a kutatási leírásokban, hogy a kísérleteket ne lehessen reprodukálni pusztán a módszertani részletek alapján.

A Science és a Nature illetékesei elmondták, hogy megfontolják az amerikai kormány - nem kötelező jellegű - kérését.

"Ugyanakkor azonban a Science aggodalmát fejezi ki a felelős influenza-kutatóktól származó, potenciálisan fontos közegészségügyi információk visszatartásával kapcsolatban" - tette hozzá Bruce Alberts főszerkesztő. Álláspontja szerint az emberek védelme érdekében szükséges, hogy a hasonló vírustörzsekkel dolgozó kutatók megismerhessék kollégáik eredményeit.

"A tudományos szerkesztők mérlegelni fogják, miként járhatnak el a legjobban" - szögezte le Alberts, aki egyúttal kérte: tisztázzák, hogyan tenné elérhetővé az amerikai kormány az információkat "mindazon felelős tudósok számára, akik kérik".

"Áttekintettük az NSABB példa nélkül álló ajánlását, amely korlátozná a nyilvánosság adatokhoz és módszerekhez való hozzáférését, és elismerjük a hátterében lévő motivációt" - közölte Philip Campbell, a Nature főszerkesztője. Egyúttal hangsúlyozta: "nélkülözhetetlen a közegészségügy szempontjából, hogy az influenzavírusok bármely tudományos elemzése teljes részletességében elérhető legyen a kutatók számára".

A hollandiai Erasmus Orvosi Központban Ron Fouchier és kollégái emlősökön folytatott kísérletekben hozták létre az eddigi legfertőzőbb H5N1 vírust. Az eredményről először szeptemberben számoltak be tudományos konferencián, a tanulmány jelenleg közlésre vár.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához