Ezeket látta már?

Ezért okozhatott trombózist az AstraZeneca Covid-19 elleni oltása

trombózis, vérrög, AstraZenec, covid-19, oltás, vakcina, oltóanyag, vektor

A trombózisrizikó a nőknél a legkifejezettebb, főleg, ha fogamzásgátlót szednek vagy posztmenopauzális hormonterápiában részesülnek. Sőt, az sem mindegy, hogy a fiatal nők a menstruációs ciklusuk elején vagy a végén veszik fel az AstraZeneca oltást.

Az AstraZeneca és Oxfordi Egyetem által fejlesztett, világszerte alkalmazott Covid-19 elleni oltóanyag (Vaxzevria) hírére rossz fényt vetett az oltóanyag alkalmazásával összefüggésbe hozható fokozott trombóziskockázat. Hiába az egészségügyi hatóságok megállapítása, miszerint az oltóanyag jelentette előnyök felülmúlják a vakcina beadása jelentette kockázatot,- mindez nehezen győzte meg a lakosságot. Elég csak arra gondolni, hogy az Egyesült Királyságban, ahol körülbelül 50 millió adag AstraZeneca oltást adtak be, 73 haláleset történt, a vakcinához köthetően,- sok esetben fiatal nőknél.

Fény derült a mellékhatás okára

A kutatók úgy vélik, hogy felfedezték az okát annak, ami miatt az AstraZeneca vakcina felvétele emelkedett trombóziskockázattal társul. Az ok megértéséhez tudni kell azt, hogy az AstraZeneca Covid-19 elleni oltóanyaga egy ún. vektor-jellegű vakcina. Ez azt jelenti, hogy az oltóanyagban csimpánz adenovírusba zárva található meg a SARS-CoV-2 koronavírus tüskefehérjének a genetikai kódja. A vérrögképződés nagy valószínűséggel (az ártalmatlannak hitt) csimpánz adenovírussal hozható összefüggésbe. Ez a hordozóvírus ugyanis mágnesként vonz magához bizonyos fehérjéket, köztük a vérrögképződés szempontjából lényeges vérlemezke faktor 4 fehérjét.

Ezt követően egy „téves” támadás történik

A szervezet ugyanis támadást indít a felszínén vérlemezke faktor 4 fehérjét hordozó csimpánz adenovírusokkal szemben. A következmény egy összetapadt antitestekből, adenovírusokból és vérlemezke faktor 4-ből álló „rög” lesz. A „rög” gátat szab a vér szabad áramlásának, létfontosságú szervek oxigén- és tápanyagellátását akadályozhatja meg,- és ennek a következményei halálos kimenetelűek lehetnek.

Fokozott veszélyben a nők

Mára már ismert, hogy kik azok, akik az AstraZeneca oltást tekintve fokozott rizikónak vannak kitéve. Az AstraZeneca oltással összefüggésben elhalálozott oltott személyek általában nők voltak. Gyakran olyan nőkről volt szó, akik fogamzásgátló készítményt szedtek vagy változókorban voltak, és a klimaxos panaszaik enyhítésére ösztrogént tartalmazó gyógyszert szedtek.

Megjegyzendő, hogy a fogamzásgátló készítményekben található hormonok, illetve a menopauzát követő hormonpótlás során alkalmazott gyógyszerek ösztrogén-tartalma is fokozzák a trombózis kockázatát. Amennyiben ezek a nők AstraZeneca vakcinát kapnak, a kockázatok együttesen jelentkeznek.

Az sem mindegy, hogy a ciklus melyik szakaszában kapják a nők az oltást

A fogamzásgátlót szedő vagy a posztmenopauzális hormonterápiában részesülő nőknél, amennyiben más vakcina felvételére nincs lehetőség, az AstraZeneca oltóanyag felvételét megelőzően az ösztrogén adagolásának időleges felfüggesztése javasolható.

Úgy tűnik, hogy az AstraZeneca oltás mellékhatásai enyhíthetők, ha az oltóanyagot a menstruációs ciklus első felében adják be a fiatal nőknek. A menstruációs ciklus második felében beadott AstraZeneca oltásoknál pedig a halolajos készítmények szedése csökkentheti a trombózisrizikót a nők körében.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás:

(1) https://www.bbc.com/news/health-59418123

(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8560237/

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához