Ezeket látta már?

Koronavírus: ha mutálódik, védenek majd a jelenlegi vakcinák?

koronavírus, covid-19, fertőzés, koronavírus tünetei, koronavírus diagnózisa, koronavírus lefolyása, koronavírus kezelése, koronavírus szövődményei

Hogyan befolyásolja a koronavírus mutációja az eddig kifejlesztett vakcinák hatékonyságát?

A Vuhanból indult koronavírus jó ideig nem mutálódott, mára azonban a megváltozott szerkezetű D614G nevű változat terjed, ami sokkal agresszívabban viselkedik, gyorsabban szaporodik az emberi légutakban, és hamarabb fertőz.

Mivel a koronavírus vakcinákat rögtön az után kezdték el fejleszteni, hogy a koronavírus megjelent, felmerül a kérdés, hogy vajon hatni fognak-e az azóta mutálódott Covid-19-re? Jó példa a gyors mutációra az influenzavírus, ami ellen azért kell minden évben beadatni az oltást, mert a vakcinában lévő vírustörzseket évente le kell cserélni a gyors mutáció miatt.

A jelenlegi állapot szerint a most terjedő koronavírus ellen az eddig kifejlesztett vakcinák védenek. A Pfizer és a BioNTech koronavírus vakcinája olyan antitesteket generál, amik képesek kötődni a mutálódott vírushoz, pontosabban a megváltozott szerkezetű tüskeproteinhez. De a fejlesztők hangsúlyozzák: újabb mutáció esetén az oltóanyag is módosítható. Hasonló elven működik az amerikai Moderna vakcina és az AstraZeneca is.

Olvasson tovább!

Tehát, a jelenlegi tudás szerint a D614G koronavírus változat ellen védenek a covid vakcinák, egy esetleges vírusmutáció után pedig képesek a fejlesztők megváltoztatni a vakcina összetételét, hogy az hatásos legyen a majdani új mutációkkal szemben is.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához