Ezeket látta már?

Van-e most agyhártyagyulladás-járvány?

Jóval több agyhártyagyulladásos esetet diagnosztizáltak eddig hazánkban, mint korábban. Lehet, hogy agyhártyagyulladás járvány van kialakulóban Magyarországon?

Nékám Kristóf immunológus professzor véleménye szerint nincs agyhártyagyulladás járvány hazánkban. A járvány kialakulása összetett. Az agyhártyagyulladást teljesen megszokott baktériumok váltják ki (pl. streptococcus), melyek bennünk találhatóak. Nem elég csupán a baktérium jelenléte az agyhártyagyulladás kialakulásához, hanem különböző kiváltó tényezők is szükségeltetnek. Az egyik ilyen tényező lehet a rossz higiénés közösség, környezet (katonaság, kollégium). Ilyen körülmények között, a csoport közeli viszonya, közös lakhelye és azonos tevékenységi köre miatt könnyebben kialakulhat a járvány.

Van-e most agyhártyagyulladás-járvány?

Az agyhártyagyulladás kimutatása tenyésztéssel, kenettel történhet. A gyógyuláshoz antibiotikumos kezelés segíti a betegeket. Nagyon fontos a minél gyorsabb és szakszerűbb kezelés, hiszen később akár egy néhány órával korábban kezdett kezelésen múlhat a teljes felépülés.

A streptococcus baktériumoknál, főként a torok- és mandulagyulladás esetében a kórokozó a nyirokutakon keresztül terjed és gennyes középfülgyulladást, agyhártyagyulladást válthat ki.

Az agyhártyagyulladás tünetei (fejfájás, sírógörcs, tarkókötöttség) jól diagnosztizálhatóak. A betegség felismerését követően a közösség tagjait is meg kell vizsgálni, hiszen nagy eséllyel ők is fertőzöttek lehetnek. Rövid távon antibiotikumos, még hosszú távon aktív immunizációs kezelés javallott.

Az agyhártyagyulladás leginkább a csecsemőket (0-2 év), kisgyermekeket és a 60 év felettieket veszélyezteti. A betegség főként a fiatal korosztályt fenyegeti, mert az ő korukban még nem alakult ki az immunrendszer.

Szerencsére ma már léteznek védőoltások, melyekkel kivédhető, megelőzhető az agyhártyagyulladás.

Forrás: Napidoktor
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához