Ezeket látta már?

A sclerosis multiplex gyógyszeres kezelése

Az akut tüneti fellángolások kezelésére nagydózisú kortikoszteroidokat alkalmaznak, pl. metilprednizolont. Fő cél ez esetben a roham mielőbbi megszüntetése, a tünetek eliminálása. Hosszú távú javulás e szerektől nem várható.

Az SM gyógyszeres kezelése

  1. Az akut rohamok kezelése
  2. Az akut tüneti fellángolások kezelésére nagydózisú kortikoszteroidokat alkalmaznak, pl. metilprednizolont. Fő cél ez esetben a roham mielőbbi megszüntetése, a tünetek eliminálása. Hosszú távú javulás e szerektől nem várható.
  3. A betegség lefolyását módosító kezelési lehetőségek
  4. Béta-interferon
  5. Az interferon "család" gyulladásgátló és immunműködésre ható szerekből áll. A béta-interferon klinikai vizsgálatok szerint védi az ún. vér-agy gát integritását, amely SM-ben károsodást szenved. Több készítmény létezik: a béta-1a, és béta-1b interferonból készült, injekciós készítmények formájában.
  6. Glatiramer acetát
  7. A glatiramer egy polimer vegyület, négy aminosavból áll, ezek megtalálhatóak az idegrostokat burkoló mielinhüvelyt alkotóelemei között. Pontos hatásmechanizmusa nem ismert, mivel hasonlít a mielin alapvető fehérjéjéhez, valószínűleg hamis szubsztrát az immunrendszer "támadásai" ellen, és így védené meg a valódi mielint a károsodástól. Klinikai eredmények szerint csökkenti az SM rohamok számát és súlyosságát.
  8. Mitoxantron
  9. Ismert daganatellenes készítmény, amely pl. emlőrákban, egyes leukémia-formákban és non-Hodgkin limfómában kerül alkalmazásra. SM-ben vizsgálatok szerint lassítja az ún. szekunder progresszív SM romlását, megnyújtja a relapszusok közötti időszakot a kiújuló-múló (RRSM) típusú betegség esetén.
  10. Natalizumab
  11. Új, ún. monoklonális antitest-készítmény, nemcsak SM-ben, de Crohn-betegségben is alkalmazzák, amely a belek autoimmun betegsége. Hatása valószínűleg azon alapul, hogy meggátolja az immunsejtek eljutását az agyba, tehát gátolná az autoimmun folyamatot. Alkalmazása jelenleg hatósági okok miatt szigorúan korlátozott.
Forrás: MyDoctor
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához