Ezeket látta már?

Jól vagy? Akkor nem leszel demenciás!

Egy új tanulmány szerint ha valaki azt gondolja, hogy rossz az egészségi állapota, növelheti a demencia kialakulásának kockázatát.

A Neurology legutóbbi számában megjelent tanulmányból az derül ki, hogy azokban az alanyokban, akik rossznak vagy kielégítőnek ítélték saját egészségi állapotukat, jelentősen magasabb a demencia későbbi kialakulásának kockázata, mint azokban, akik azt állították, jó egészségnek örvendenek.

Jól vagy? Akkor nem leszel demenciás!

Az összefüggés azokban mutatkozott a legerősebbnek, akik nem szenvedtek semmilyen kognitív panasztól: esetükben az egészségüket rossznak tartókban kétszer olyan magas volt a demencia kialakulásának kockázata, mint az egészségüket jónak tartó alanyokban.

Christophe Tzourio, a II. Bordeaux-i Egyetem kutatója szerint ha tehát az orvosok arra kérik pácienseiket, hogy értékeljék saját egészségi állapotukat, könnyen meghatározhatják a demencia kockázatát az adott személyben, különösen azokban, akik semmiféle tünetet vagy memóriazavart nem mutatnak.

Tzourio azt is elmondta, tudjuk, hogy a kiterjedt társasági hálózat és társas tevékenységek a demencia csökkent kockázatával állnak összefüggésben. Az is elképzelhető tehát, hogy a saját egészségi állapot negatív értékelése olyan viselkedésekkel kapcsolható össze, amelyek korlátozzák a társas kapcsolatokat, azáltal pedig felgyorsítják a demencia folyamatát.

Más tanulmányok egyébként azt mutatták, hogy a saját egészségi állapotukat kedvezőtlenül megítélő emberek esetében nagyobb az érrendszeri betegségek kialakulásának és az ebből eredő halálozás kockázata, mint azokban, akik jónak tartják egészségi állapotukat.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához