Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

7 dolog, amivel erősíthetjük gyermekünk immunrendszerét

Ősszel kiemelten fontos az immunrendszer erősítése

Mit tehetünk, hogy megóvjuk gyermekünket az őszi időszakban a fertőzésektől? Hogyan segíthetjük immunrendszerét a védekezésben?

A nyáron természetes úton feltöltött energiaraktárunkat kikezdheti az őszi és téli évszak, a szervezetünk egyre inkább kimerülhet a hideg elleni folytonos védekezésben. Fokozottan igaz ez a gyerekeknél, hiszen nekik van a legnagyobb igényük és szükségük a szabad levegőn töltött időre, a társasági érintkezésre, amelyekből a hideg idő közeledtével egyre kevesebb juthat. Érdemes tehát mielőbb gondoskodni az immunrendszer támogatásáról, hogy ne egy betegség miatt kelljen lemondania az élet örömeiről.

Táplálkozás: miből mennyit?

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás fontosságát, amelyre egyébként az év teljes szakaszában érdemes odafigyelnünk. Együnk inkább sokszor keveset, mint kevésszer sokat, így inzulinunkat egy szinten tarthatjuk és nem terheljük feleslegesen a hasnyálmirigyet. Az őszi-téli szezonban is figyeljünk a kevesebb cukorbevitelre, lehetőleg inkább természetes édesítőszereket használjunk. Az immunerősítésben segíthet a fokhagyma és a méz is, figyeljünk továbbá a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre, valamint igyekezzünk fehér liszt helyett inkább teljes kiőrlésűt választani, akár a pékáruk, akár a sütés-főzés esetében. Számos gyógynövény is segíthet a hideg évszakokban, ezekről ITT írtunk bővebben.

Öltözködés: rétegről rétegre

Sose becsüljük alá a réteges öltözködés fontosságát! Nem szabad kitennünk ugyanis sem magunk, sem nem gyermekünk szervezetét a nagyobbb hőingadozásnak: ha kimegyünk a fűtött lakásból a hideg levegőre, akkor könnyen meghűlhetünk. Érdemes inkább többféle darabot felvenni, így beltéren le tudjuk venni, ami nem szükséges, és kültéren sem fogunk fázni, ha visszaöltözünk. Nem árt, ha elteszünk gyermekünk számára egy tiszta, száraz zoknit is, ha esetleg pocsolyába lenne kedve ugrani, akkor kéznél lesz egy meleg darab.

Rendszeres mozgás, aktív életmód

A mozgásnak számos jótékony hatása van a szervezetre, hiszen edzi izmokat, erősíti a testet, lelkileg is kiegyensúlyoz. Figyeljünk arra, hogy gyerekünk is végezzen hetene legalább háromszor olyan testedzést, amely során megizzad, ezzel ugyanis szervezete tisztul és könnyebben távoznak a káros baktériumok is. Ezen felül, amikor csak lehet, inkább a mozgást válasszuk: lift helyett lépcsőt, tömegközlekedés vagy autó helyett sétát vagy biciklit.

Vitaminok és minden más

A nyár nemcsak a jó idő miatt kedvezett az egészségünknek, de a meleg évszakban sokkal szívesebben fogyasztunk gyümölcsöket, zöldségeket is. Nemcsak a kínálat nagyobb, de talán több időnk és kedvünk jut bekapni egy finom gyümölcsöt tízórainak, vagy vacsoránkat kiegészíteni egy zamatos zöldséggel. Ezt a szokásunkat igyekezzünk fenntartani a családban ősszel is, viszont ha nem megy, akkor ügyeljünk a vitaminbevitelre (D-vitamin mellett C-, A- és E-vitamin), az omega 3-zsírsavra (ehhez hal ételek formájában is hozzájuthatunk), valamint a nyomelemekre, így a magnézimura, cinkre, vasra és szelénre étrendkiegészítők formájában.

Megfelelő mennyiségű alvás, pihenés

Az őszi-téli szezonban a hideg időjárás során szervezetünknek nemcsak teljesítenie kell a napi feladatokat, de folyamatosan fenn kell tartania a testhőmérsékletet is, dacolva a jeges külvilággal. Ennek következtében - nem mellesleg a nyári időszakhoz képest rövidebb nappalok miatt is - gyermekünkön többször tapasztalhatjuk a fáradékonyság, a koncentrációs zavarok jeleit. Ilyenkor nem kell rögtön pánikba esnünk, csak figyeljünk jobban oda az egészséges pihenőidőre. Legalább napi 1 óra szabadidőt engedjünk neki, különösen iskola után, és figyeljünk az alvására is: az sem jó, ha túl sokat alszik, és az se, ha keveset. Gondoskodjunk a kiegyensúlyozott, 8 órás alvásról hétköznap és hétvégén is.

Honnan tudhatjuk, hogy elkezdett gyengülni gyermekünk immunrendszere? IDE KATTINTVA olvashatja cikkünket a témában.

Ki a természetbe!

Az őszi fertőzések egyik legfőbb oka a bezártság, nem mellesleg a városi levegő sem a legkedvezőbb környezet például a tüdő és a légutak számára. Érdemes kihasználni az őszi évszakot így a kirándulásra, a kisebb-nagyobb túrákra, kinti játékra, ha lehet, minél messzebb a belvárostól. Az üde, friss, kissé csípős őszi levegő jót tesz a tüdőnek, a bőrnek, a természeti környezet pedig a lelkiállapotnak kicsiknél és nagyoknál egyaránt, amellyel az immunrendszer egészséges működését is segíthetjük. Mindemellett a hideg idő ellenére is napi szinten szellőztessünk lakóterünkben.

Akárhogyis, a higiénia az első

A legfontosabbat, és talán a legegyértelműbbet hagytuk utoljára, ez pedig nem más, mint a higiénia. A mostani járványhelyzet előtérbe helyezte mindannyiunk életében a személyes higiénia fontosságát, így a rendszeres kézmosást, a tüsszögés és köhögés (egészségi és illemtani) szabályait. Ezek mellett lakóterünk tisztaságát se felejtsük el, hiszen egyre többet vagyunk beltérben, így jobban koszoljuk is azt. Figyeljünk arra, hogy gyerekünk a hazaérkezést követően egyből tegye a szennyesbe a ruháját, cipőjével se vigye be a koszt és a baktériumokat a szobába, közös terekbe. Ugyanakkor vannak helyzetek, amikor ezekről megfeledkezünk, a bajt viszont orvosolhatjuk, ha legalább hetente porszívózunk, felmosunk és port törlünk.

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához