Ezeket látta már?

Hurutos vagy száraz köhögés kínozza? Ezek a legjobb házi praktikák

köhögés, köhögéscsillapító, házi módszerek, száraz köhögés, hurutos köhögés, torokfájás, allergia

Hogyan enyhíthetjük házilag a köhögést? Mutatjuk!

A köhögés nagyon gyakori tünet, különösen a hidegebb hónapokra jellemző felső légúti fertőzések, influenza, megfázás sokak által jól ismert kísérője. A vírusos eredetű megbetegedések ellen keveset tudunk tenni, a legfontosabb, hogy a köhögéscsillapító segítségével és a tünetek enyhítésével elviselhetőbbé tegyük a gyógyulás napjait.

Házi módszerek a köhögés csillapításra

Éppen ezért különösen fontos lehet a köhögés csillapítása. Előfordulhat ugyanis, hogy olyan erősen köhögünk, hogy amiatt éjjel sem tudunk pihenni (sőt akár a családtagjainkat is megzavarhatjuk vele), vagy a köhögés miatt nem tudjuk ellátni a napi tennivalóinkat. A köhögés nagyon megterhelő is lehet, és egy idő után bizony fájdalommal is együtt járhat.

Megkülönböztethetünk száraz és hurutos köhögést, ez utóbbinál a légutakban felgyűlő váladékot köhöghetjük fel. Természetesen, az egyes köhögéstípusoknál más-más kezelési módszer a fontos: ha váladékot köhögünk fel, nem érdemes csillapítani, elnyomni a köhögési ingert!

Fontos azzal is tisztában lenni, hogy a köhögés elleni házi módszerek csak ideig-óráig jelenthetnek megoldást. Egyrészt, könnyen előfordulhat, hogy a köhögést már nemcsak vírusfertőzés váltja ki, hanem bakteriális felülfertőződéssel is meg kell küzdenünk, másrészt a köhögést – különösen az elhúzódó, krónikus változatot – egyéb betegségek is okozhatják, az asztmától a refluxbetegségig. Ha tehát a házi szerek nem használnak, több hétig köhögünk anélkül, hogy az állapotunk javulna, a köhögés mellett magas lázunk van, illetve a felköhögött váladék véres, esetleg légzési, nyelési nehézségeink is vannak, haladéktalanul forduljunk orvoshoz!

Köhögéscsillapító módszerek száraz köhögésre

Száraz köhögésnél nagyon fontos, hogy a nyálkahártyát kellően nedvesen tartsuk, annak kiszáradása csak tovább irritálja a légutakat. Erre egyszerű, olcsó megoldást jelenthet a gőzölés, melyet akár illóolajokkal is kombinálhatunk. A gőz erejét kihasználhatjuk például meleg vizes zuhany formájában, de azt is érdemes kipróbálni, hogy egy tálba töltünk forró vizet, és e fölé hajolunk, a fejünkre pedig törülközőt borítunk.

Az egyik legjobb köhögéscsillapító a méz, mely a fájó torkot is megnyugtatja, antimikrobális és immunrendszert stimuláló hatásainak köszönhetően pedig a betegségért felelős kórokozókat is gyorsabban képes legyőzni a szervezetünk. Akkor is jót tesz a méz, ha a köhögés és torokfájás miatt az alvás is nehezebben megy! A mézet ráadásul kisgyerekeknek (1 éven felülieknek) is adhatjuk!

A sós vizes öblögetés enyhíti a torokfájást és az irritációt, enyhén fertőtlenítő hatása is van, és az esetlegesen letapadt váladékot is segíthet feloldani. Tegyünk egy kiskanálnyi sót egy pohár meleg vízbe, keverjük addig, míg teljesen fel nem oldódik, majd ezzel gargalizáljunk. Naponta többször is megismételhetjük!

Köhögéscsillapítás hurutos köhögés esetén

A gyömbér segít feloldani, könnyebben kiköhöghetővé tenni a letapadt váladékot, ráadásul immunerősítő, gyulladáscsökkentő hatásai is vannak. Egy kutatás szerint pedig a köhögési rohamok intenzitását és gyakoriságát is képes csökkenteni. Egy hüvelykujjnyi gyömbérdarabot tisztítsunk meg, vágjuk kockákra, a kockákat pedig enyhén zúzzuk össze (pl. a kés élének lapjával, akárcsak a fokhagymát). Tegyük a gyömbért 2 deci vízbe, és forraljuk fel, majd hagyjuk 5 percig gyöngyözni. A kapott főzetet szűrjük le, hagyjuk kihűlni, ízesítsük mézzel és citromlével, majd igyuk meg.

Az édesgyökérnek is vannak váladékoldó, köhögéscsillapító hatásai, emellett pedig a torokfájást is enyhíti. Főzzünk teát 1 teáskanál édesgyökérből és 2 deci vízből, szűrjük le és mézzel édesítve naponta 2-3 alkalommal igyuk meg.

Bár a fokhagymát inkább a vérnyomás szabályozójaként ismerik, köhögés ellen is bevethetjük! Természetes köptető, emellett pedig antimikrobális hatásai is vannak, vagyis a gyógyulásunkat is gyorsíthatja, a köhögést kiváltó okot is kezelhetjük a segítségével. A legegyszerűbb, ha nyersen rágcsálunk el egy-egy gerezd fokhagymát naponta akár több alkalommal, vagy az összezúzott fokhagymát mézbe keverjük és úgy esszük meg. A fokhagymával leveseket is ízesíthetünk, a meleg, fűszeres leves a testnek és a léleknek egyaránt jót tesz, segít pótolni az elveszett folyadékot és levegőt is könnyebben kapunk a fogyasztása után!

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#orrfolyás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához