Ezeket látta már?

Nátha vagy influenza? Tünetek alapján hasonlít a kettő - így ne tévessze össze!

megfázás, kezelés, otthon

Néhány egyszerű házi módszerrel nemcsak meggyorsíthata a gyógyulást, de a tüneteket is csökkentheti, s a hangulatán is sokat javíthat.

A vírusos eredetű felső légúti fertőzések ellen nincs gyógyszer: a legtöbb esetben az ágynyugalom, a pihenés és az idő a legjobb gyógymód - és néhány jól bevált házi praktika.

Ezek az influenza és a megfázás legfőbb tünetei

Októbertől a tavasz közepéig szinte nincs is olyan ember – legyen szó akár gyerekről, akár felnőttről –, aki ne esne át legalább egyszer valamilyen felső légúti fertőzésen. Természetesen, van, aki alig érzi meg, hogy valami nincs rendben a szervezetében, másokat viszont akár hosszabb időre is ledönthet a lábáról a betegség. Sajnos, gyakran még akkor is szembe kell néznünk ezekkel a betegségekkel, ha mindent megteszünk azért, hogy elkerüljenek minket a fertőzések (vagyis, gyakran mosunk kezet, sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, eleget alszunk és lehetőség szerint naponta töltünk a szabadban egy kis időt).

A felső légúti fertőzések, a nátha, megfázás és influenza leggyakoribb tünetei közé tartozik az orrdugulás és orrfolyás, a torokfájás, a köhögés és tüsszögés, a fejfájás, az étvágytalanság, az általános gyengeség, illetve a láz vagy hőemelkedés. A felső légúti fertőzésekre javasolt gyógyszerek is ezeket a tüneteket enyhíthetik, ezzel elviselhetőbbé teszik a gyógyulás napjait, de van néhány házi gyógymód is, ami segíthet.

Ezt teheti a könnyebb lélegzetvételért

A felső légúti fertőzésekkel összefüggő orrdugulás és orrfolyás rendkívül kellemetlen tünet, és gyakran még az éjszakai pihenésünket is megzavarja, ha nem kapunk levegőt. A letapadt váladékban ráadásul a kórokozók is könnyebben elszaporodhatnak. Fontos éppen ezért a váladék minél hatékonyabb fellazítása és eltávolítása (pl. az orrfújáson keresztül).

Igen hatékony lehet ebben az illóolajos vagy gyógynövényes gőzölés: forraljunk fel 3-4 deci vizet, öntsük egy edénybe, majd egy törülközőt a fejünkre borítva óvatosan hajoljunk az edény fölé. Legalább öt percig próbáljuk meg belélegezni a gőzt. A vízbe tehetünk teafa, borsmenta vagy eukaliptusz illóolajat, kakukkfüvet vagy oreganót is. Ha az arcunk gőzölését nem tartjuk annyira kellemesnek, hatékony lehet a forró, gyógynövényes vagy illóolajos fürdő is (ez még a fájó izmoknak, ízületeknek is jót tehet)! A gőzölés azonban nem ajánlott a kisgyermekeknek, a várandós kismamáknak és azoknak, akiknek magas a vérnyomása vagy szívproblémái vannak.

Praktikák torokfájás ellen

Az egyik legegyszerűbb, egyben leghatásosabb gyógymód a torokfájás enyhítésére a sós vizes öblögetés. Egy pohár meleg vízbe keverjünk el 1 teáskanál sót, öblögessünk egy-egy korttyal, majd köpjük ki. Naponta többször is érdemes megismételni! A sós víz nemcsak a kellemetlen tüneteket enyhíti, de hozzájárulhat a kórokozók elleni küzdelemhez és ahhoz is, hogy a betegségeket okozó baktériumok elszaporodjanak a torokban. Öblögethetünk hígított és mézzel ízesített almaecettel is!

Ha a torokfájás mellé rekedtség, illetve kellemetlen, kaparó érzés is társul, érdemes biztosítani az otthonunk levegőjének megfelelő páratartalmát, például párologtatás segítségével. A száraz levegő ugyanis tovább irritálhatja az egyébként is igénybe vett légutakat, nyálkahártyákat. Természetesen, a dohányzást, dohányfüstöt javasolt mellőzni betegségek idején!

Ilyen ételeket egyen, ha náthás, megfázott

Több kutatás is bizonyította már, hogy a zöldségekkel teli húsleves nemcsak a léleknek tesz jót, de valóban olyan tápanyagokat tartalmaz, amelyek segítik a gyógyulást: a leves hozzájárul például a folyadék és sópótláshoz, könnyen emészthető és kellemes íze még annak is jól esik, akinek egyébként nincs étvágya. Ha nem szívesen esszük a főtt zöldségeket vagy éppen a húst, készíthetünk krémleveset is a hozzávalók összeturmixolásával! A hús- vagy zöldséglevest érdemes olyan fűszerekkel ízesíteni, melyeket évszázadok óta használnak a betegségek ellen; ilyen például a gyömbér, a fokhagyma, a hagyma vagy a kurkuma.

Nagyanyáink módszere szerint a forró, mézes tea – például hársfából, bodzából vagy csipkebogyóból – különösen jót tesz a betegségek idején. Valóban, a gyógynövények, a folyadék és a méz rendkívül pozitív hatásai gyorsíthatják a gyógyulásunkat, de érdemes hagyni egy kicsit kihűlni a teát, mielőtt belekeverjük a mézet (így a hatóanyagai megmaradnak). Ha azonban úgy érezzük, hogy hűvösebb enni- vagy innivaló jobban esne a fájós toroknak, kipróbálhatjuk a gyümölcsből készült jeges "nyalókát" is. A hideg enyhítheti a kellemetlen tüneteket, és a közkeletű vélekedéssel ellentétben nem ez okozza a fertőzéseket!

Konzultáljon orvossal

Bármilyen házi módszertől reméljük is a gyógyulást, időnként elkerülhetetlen lehet, hogy orvossal is beszéljünk. A vírusos fertőzésekkel egy időben, vagy közvetlenül azokat követően ugyanis olyan bakteriális fertőzések is megtámadhatják a szervezetünket, amelyek gyógyszeres kezelést igényelnek.

Mindenképpen hívja fel az orvost:

  • ha 5 napon belül nem javul (vagy éppen romlik) az állapotunk,
  • ha nagyon erős fájdalmaink vannak,
  • ha nem tudunk nyelni vagy éppen nehézséget, fájdalmat okoz a lélegzetvétel,
  • ha tartósan (akár több napon keresztül) magas lázunk van,
  • ha sűrű váladékot köhögünk fel, vagy ha a nyálunkban, a felköhögött váladékban vért fedezünk fel,
  • és akkor is feltétlen hívjuk fel az orvost, ha koronavírus-fertőzésre gyanakszunk!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Torokfájás: ebből a 3 jelből lehet tudni, hogy antibiotikum kell rá

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

nátha

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához